Turister til TV 2:
– Hvorfor er alt stengt?
Turistene på Bryggen i Bergen skjønner lite av den norske påsketradisjonen med å ta seg fri.
Norge er et av landene i verden som har mest stengt i påsken. Allerede på torsdag var det meste stengt - og det merket byturistene i Bergen godt.
– Hvorfor er det så stille? Vanligvis er det så livlig her, men nå er alt stengt, sier Betty Cooper fra Skottland.
Hun har lagt påskeferien til Bergen, men angrer muligens litt på det. Alt er nemlig stengt.
– Nordmenn liker å ta seg fri
– Vi har tydeligvis kommet hit på feil tidspunkt. Nordmenn liker å ta seg fri, ler ekteparet Rawlsen, også de fra Skottland.
Se video av de forvirrede turistene øverst i saken.

– Selv i de viktigste i høytidene i vårt hjemland er alle butikkene åpne, sier kinesiske Shansan, som er lettere frustrert over nordmenns hang til å ta seg fri.
Prøver å informere turister på forhånd
Innovasjon Norge er kjent med problemstillingen.
– Det er nok ikke at butikkene er stengt som er det største problemet. Det er nok et større problem at veldig mange spisesteder er stengt, slik at folk sliter med å få tak i mat, sier Per Arne Tuftin, Reiselivsdirektør i Innovasjon Norge.
At Norge holder påskestengt blir informert om på turistsider på nett, men for mange hjelper det lite.
– Vi visste ikke at det skulle være slik før vi kom her. Vi sto og ventet på at ting skulle åpne tidligere, men så skjedde det aldri, sukker en oppgitt Betty Cooper.