– IQ-fallet blant lærere er katastrofalt
Jon Hustad er ikke nådig overfor norske skolelærere i kveldens episode av Underhuset.
– Det store problemet i skolen i dag er selvsagt at lærerne er mye mindre flinkere enn de var før.
Journalist Jon Hustad er ikke redd for å provosere, og i kveldens episode av Underhuset går han hardt ut mot norske skolelærere. En gruppe han selv en gang i tiden var en del av.
– IQ-fallet blant lærere er katastrofalt. I takt med at lønna har gått ned, har også IQ-en til lærerne gått ned, sier Hustad.
Lavere IQ enn leger og jurister
Han støtter seg på forskningsartikkelen «Har kvaliteten på lærere falt over tid?» fra 2012. Denne artikkelen sammenlignet IQ-tester ved sesjoner over tid, satt i sammenheng med hvilke yrker de forskjellige valgte i ettertid.
Den viste at IQ-en på de som har valgt å ta lærerutdanning har gått gradvis ned siden 70-tallet, og den er lavere enn hos de som velger å bli leger og jurister.
Hustads egen konklusjon var ganske trasig da han skrev om tema for Dag og Tid for halvannet år siden: «Løna og prestisjen til norske lærarar har gått ned, IQ-en har gått ned, resultata har gått ned, og skulen har gått ned.»
Provosert
Til tross for at Hustad kan lene seg til forskning, møter han motstand fra sine meddebattanter i Underhuset.
– Jeg blir så provosert, sier Christina Bech Jørgensen.
– Jeg respekterer lærerne i dag - de gjør en fantastisk jobb!
Hun får støtte fra Eddie Eidsvåg.
– Den omsorg og kjærlighet lærerne viser for sine elever er gull verdt, sier han.
Hustad liker på sin side å få det siste ordet:
– 70 prosent av dagens lærerstudenter hadde ikke kommet inn på hvis de måtte ha 4 i norsk, engelsk og matematikk...
TV 2 har vært i kontakt med Utdanningsforbundet, som ikke ønsker å kommentere saken fredag.