
IS truer med å drepe gissel ved solnedgang
Tiden er i ferd med å renne ut for den jordanske piloten som blir holdt fanget av Den islamske staten.
Opprørsgruppen Den islamske staten (IS) truer med å drepe en jordansk jagerflyger ved solnedgang torsdag, dersom ikke Jordan løslater en terrordømt kvinne.
Trusselen om å drepe Muath al-Kasaesbeh blir framsatt i et lydopptak fra det som antas å være den japanske journalisten Kenji Goto Jogo, som også holdes som gissel av IS.
Nytt lydopptak
Kravet som blir framsatt i opptaket er at Jordan må overlate terrordømte Sajida al-Rishawi ved grensa til Tyrkia ved solonedgang torsdag. Dersom så ikke skjer, truer IS med å drepe den jordanske flygeren.
– Jeg er Kenji Goto Jogo. Dette er et lydopptak jeg er bedt om å sende dere. Dersom ikke Sajida al-Rishawi blir utvekslet med meg ved den tyrkiske grensa ved solnedgang Mosul-tid torsdag 29. januar, vil den jordanske flygeren Muath al-Kasaesbeh bli drept øyeblikkelig, lyder budskapet i opptaket, som ble formidlet via Twitter.
Budskapet på lydopptaket er det samme som kom fram i en video IS publiserte på Youtube tirsdag.
Ble pågrepet med bombebelte
En talsmann for regjeringen i Amman kunngjorde onsdag at Jordan er villige til å løslate Rishawi, men bare dersom IS beviser at Kasaesbeh fortsatt er i live og løslater ham.
Sajida al-Rishawi ble dømt til døden i Jordan i 2006, etter å ha blitt pågrepet med et bombebelte rundt kroppen.
USA er sterkt i mot en slik avtale med IS, og ønsker ikke å se al-Rishawi løslatt. Om byttet mellom de to fangene likevel skulle skje, vil informasjonen den jordanske piloten sitter på om IS være viktig for vestlige sikkerhetsmyndigheter å sikre seg, skriver Sky News.
(TV2 / NTB)