
Thingnes Bø ble sjekket for hjernerystelse etter fall
Johannes Thingnes Bø var med i toppen da han ble felt av konkurrent.
Johannes Thingnes Bø måtte ha medisinsk tilsyn etter et fall på søndagens fellesstart i Ruhpolding.
Nordmannen gikk i bakken like før tredje skyting og slo hodet. Etter løpet ble han, på grunn av smerter i hodet, undersøkt for en mulig hjernerystelse.
Ingen hjernerystelse
– Johannes har fått noen skrubbsår i ansiktet, så det er tydelige tegn på at han har ramla og slått seg litt. Nå har Petter (Sørensen, landslagslege) kjørt en første screening for å se etter hjernerystelse. Foreløpig ser det bra ut, men Johannes skal gjennom en større sjekk senere i kveld, sa sportssjef Per Arne Botnan til TV 2 tidlig søndag kveld.
Senere på kvelden kunne Norges Skiskytterforbund bekrefte at Thingnes Bø ikke har pådratt seg hjernerystelse, men at han vil være under observasjon på morgendagens trening.
– Jeg så med en gang at jeg kom til å falle, men tenkte bare på å komme meg raskest mulig opp og gå videre. Jeg er utrolig fornøyd med å skyte 20 treff på en slik dag og ser frem til å komme tilbake i trening allerede i morgen, selv om jeg har fått beskjed av legen om å ta det litt rolig i noen dager, sier Thingnes Bø selv i en pressemelding fra forbundet.
Høydramatisk renn
Emil Hegle Svendsen, Johannes Thingnes Bø, Ole Einar Bjørndalen, Alexander Os og Henrik L'Abee-Lund stilte alle til start på søndagens fellesstart i Ruhpolding.
Etter fjerde og siste skyting gikk Svendsen ut sammen med Fillon Maillet og Schempp i tet. Bjørndalen kom ut sju sekunder bak, mens Thingnes Bø – til tross for det voldsomme fallet – bare var 14 sekunder bak.
I tillegg til at Thingnes Bø gikk i bakken og slo hodet, knakk også den høyre skien. Etter tredje skyting måtte den derfor også byttes på standplass. Til tross for feilfri skyting og høyt tempo i sporet, måtte Thingnes Bø innse at kampen om seieren ble for vanskelig.
Emil Hegle Svendsen, på sin side, kom inn mot mål i en tetgruppe sammen med Simon Schempp, Quentin Fillon Maillet og Michal Šlesingr.
Det ble imidlertid ingen norsk triumf. Svendsen klarte ikke å henge med de tre andre og havnet på fjerdeplass. Seieren var det Simon Schempp som stakk av med etter en høydramatisk spurt – avgjort på fotofinish.