
Snøhvit-anlegget stengt etter gassalarm
Alarmen gikk under en testkjøring av LNG-anlegget i Hammerfest mandag morgen. Alle ansatte er evakuert.
Produksjonen ved Statoil sitt LNG-anlegg på Melkøya utenfor Hammerfest er stanset etter at gassalarmen gikk mandag morgen.
Under en testkjøring ble en mulig gasslekkasje registret, og alle sikkerhetstiltak iverksatt. Samtlige ansatte er evakuert fra området. Politiet i Vestfinnmark melder også at politiet er på Melkøya i forbindelse med meldingen om mulig gasslekkasje.
– Alarmen gikk i forbindelse med en testkjøring, og vi har nå en kontrollert stans, sier informasjonsleder Therese Bang Larsen, ved Statoil sitt LNG-anlegg i Hammerfest til TV 2.
Produksjonen med gassanlegget stenges ned hele dagen. Det er planlagt en restart av anlegget i løpet av ettermiddag, eller kvelden.
Sist produksjonen ved anlegget ble stengt ned var i januar i år. Ifølge HMS-sjef Per Gonsholt var det en tilsvarende hendelse.