
Tiltalt for voldtekt og overlagt drap på Agnes Müller
Tiltalen mot ektemannen Thomas Müller er klar.
Tiltalen er tatt ut etter ordre fra Riksadvokaten, og ble forkynt for Thomas Müller i dag, skriver Aftenbladet.
Erkjenner å ha tatt livet av Agnes
– Tiltalen er som forventet på noen punkt. Min klient innrømmer å ta tatt livet av sin kone, men erkjenner ikke straffskyld for overlagt drap eller voldtekt. Han er overrasket over å bli tiltalt for voldtekt, sier forsvarer Ørjan Eskeland til TV 2.
Agnes Elisabeth Müller ble funnet død på 70 meters dyp i Lysefjorden i Forsand kommune mandag 5. mai i år. Hun hadde da vært savnet siden 16. april (se egen faktaboks).
Ifølge tiltalen skal Thomas Müller en gang mellom 16. og 17. april i år ha voldtatt sin kone og deretter kvalt henne med tau og plastposer. Politiet mener at han et døgn senere pakket avdøde i plast, netting og presenning, fraktet henne til Dørvika i Lysefjorden og senket henne i sjøen.
Mener hun ønsket å dø
– Han erkjenner måten konen ble drept på. Men han er fortsatt klar på at han tok livet av Agnes etter hennes eget ønske om å dø, forteller Eskeland og påpeker at Thomas Müller mener Agnes ønsket å dø den aktuelle kvelden.
Saken skal opp i Jæren tingrett 24. november. Det er satt av én uke til hovedforhandlingen.