
Shetlandsponni stjålet i Mosjøen
Politiet i Helgeland sikrer seg spor fra en adresse i Mosjøen, etter at noen natt til lørdag skal ha tatt seg inn og stjålet en shetlandsponni fra Linn og Ole Stian Drevland.
Tok hest og utstyr
Linn Drevland sier til TV 2 at den gamle shetlandsponnien Fi Fi har forsvunnet i løpet av natten.
Først ut på ettermiddagen ble hesten funnet.

– To barn i Drevatnet som så en hest ute på en åker. Moren gikk og sjekket, og ringte en venninne - som igjen hadde sett Facebook-oppdateringene om ponnien, sier Linn Drevland.
Hun vet ikke hvordan ponnien Fi Fi hadde havnet der.
– Det er veldig langt unna, så den må være fraktet, sier hun.
Eierne synes det er stas at Fi Fi kom til rette, men vil fortsatt anmelde saken. Ponnien virker å være i god behold.
– Det var en snill dame som tok seg av den, med gulrøtter og stell, sier Drevland.
De oppdaget at hesten var borte da de skulle se til hestene lørdag morgen. Da sto det bare en nordlandshest igjen i stallen. Ingen av naboene hadde sett noe til Fi Fi.
– Det er Elise Iren som bruker hesten. Hun skjønner nok ikke helt hva det er som har skjedd, men hun sier at vi må ut og lete etter Fi Fi. Det er ekkelt å fortelle en treåring at en hest er vekk. Hvem gjør noe sånt? undrer Linn Drevland.
Familien har shetlandsponnien på fôr på gården, og det er datteren som bruker den lille hesten.
Linn Drevland er ikke i tvil om at Fi Fi ble stjålet. I tillegg til hesten, var alt av utstyr tatt fra stallen.
– Vi fulgte spor fra bak låven. De gikk helt ned til bilveien, 400-500 meter unna, sier hun til TV 2.
Her sluttet alle spor etter ponnien.
Etterlyser mørk bil
Linn sier til TV 2 at en mørk Volvo V70 ble observert flere ganger i området. Fordi familien jobbet med sauene som lammet i går kveld, gikk de frem og tilbake flere ganger på kvelden. Bilen ble observert flere ganger i nærheten av huset, mener Linn.
– Ved tre anledninger gikk vi ut, og da forsvant bilen. Jeg har snakket med andre som har shetlandsponnier i kommunen, og de har sett en lignende bil i nærheten av hestene sine, sier hun til TV 2.
Ifølge Linn, skal flere naboer også ha observert bilen i området fredag kveld.