
Vurderer å utvise Mohammad fra universitetet
Universitetet i Medina vil vurdere om de skal utvise den norske studenten Mohyeldeen Mohammad.
Ledelsen ved universitetet har fått tilsendt en oversettelse av Mohammads mest kontroversielle uttalelser fra Morgenbladet. De vil nå spørre Mohammad nærmere ut om ytringene og avklare hva han har skrevet.
Les også: Mohammad forsvarer steiningen i Somalia i ny video
– Vil utvises
– Dersom det du sier stemmer, vil vi ta affære. Selvsagt vil vi utvise ham fra universitetet. Og kanskje vil vi kontakte ambassaden hans i Riyadh, sier Mohammed Yousef Afifi, studierådgiver for fjernundervisning ved universitetet i Medina til avisen.
Den norsk-irakiske 24-åringen reiste forrige uke tilbake til Saudi-Arabia, hvor han studerer ved universitetet i Medina. Universitetet understreker at de synes lite om ekstremistiske holdninger.
Tar avstand fra ekstremisme
– Jeg vil gjøre det klart at Det islamske universitetet i Medina er imot enhver ekstremistisk tanke. Universitetet støtter på ingen måte grupper som Al-Qaida. Det følger den gylne middelvei og respekterer andre mennesker og deres rettigheter, sier Afifi.
Mohyeldeen Mohammad har i sine uttalelser forsvart Bin Laden og død Talibanleder. Han har også hevdet at homofile fortjener å bli drept.
Da han var hovedtaleren under demonstrasjonen mot Dagbladets Mohammed-tegning forrige fredag, vakte han oppsikt med å advare mot et 11. september-angrep på norsk jord.
Les også:
Ville
varslet PST om Mohammad var på flyet
Politiet
lette etter våpen hjemme hos Mohammad
(©NTB/TV 2)