1 (Foto: Marius Gulliksrud, © ps)
1 (Foto: Marius Gulliksrud, © ps)

Her er de nominerte til Spellemannprisen

Alexander Rybak er nominert til to Spellemannpriser. Sjekk hele lista her!

De nominerte til «Spellemann 2009» ble offentliggjort på Grand Hotel i Oslo mandag. «Melodi Grand Prix»-vinneren Alexander Rybak er nominert til to priser for beste mannlige artist og beste nykommer.

Se hele lista under!

- En ære å være nominert

John Olav Nilsen & Gjengen, Kråkesølv og Donkeyboy er også nominert til to priser.

ole

John Olav Nilsen & Gjengen for beste rockegruppe, og Donkeyboy og Kråkesølv for beste popgruppe. Alle er i likhet med Rybak nominert til årets beste nykommer.

- Vi er veldig stolte. Det er en ære å være nominert, sier dansebandlegendene Ole Ivars, som er nominert i kategorien beste danseorkester. De har tidligere fått seks priser og ni nominasjoner til den prestisjetunge musikkprisen.

- Rørende at andre føler på samme måten

I likhet med Ole Ivars ser også soulartisten Noora Nor på Spellemann-nominasjonen som en ære.

nora

- Det er helt fantastisk. Det er en stor ære å bli anerkjent på den måte der for et materiale jeg er veldig glad i, og at andre mennesker også føler på samme måten er veldig rørende, sier hun og mener at Spellemannprisen fortsatt er en gjev pris å være nominert til.

- Dette er musikkbransjen og artistenes store fest, der alle hedrer hverandre og året som har vært. Det er en stor og viktig begivenhet for oss alle, mener Nor.

Her alle de nominerte til Spellemann 2009

KVINNELIG ARTIST
Ane Brun – Live At Stockholm Concert Hall (Det Er Mine, Balloon Ranger Recordings)
Hanne Hukkelberg – Blood From A Stone (Propeller Recordings)
Julie Dahle Aagård – Stompin’ Feet (Sweet Morning Records)
Noora Noor – Soul Deep (Blue Mood)

MANNLIG ARTIST
Alexander Rybak – Fairytales (EMI Music Norway)
Martin Hagfors – Men and flies (ME Records)
Sivert Höyem – Moon Landing (Hektor Grammofon)
Sondre Lerche – Heartbeat Radio (Rounder Records/Decca records/Universal Music)

POPGRUPPE
Datarock – Red (VME/Yap Records)
Donkeyboy – Caught In A Life (Warner Music Norway)
Kings Of Convenience – Declaration Of Dependence (Virgin/EMI Music Norway)
Kråkesølv – Trådnøsting (Diger)
Montée – Isle Of Now (VME)

ELEKTRONIKA
Lindstrøm & Prins Thomas – 2 (Eskimo Recordings/VME)
Mungolian Jetset – We Gave It All Away (Smalltown Supersound/VME)
Röyksopp – Junior (Virgin/EMI Music Norway)
Vinter In Hollywood – Outbreak (MTG/Vulcano Records

SAMTIDSMUSIKK
Håkon Austbø – Norwegian Imperatives (Aurora)
Oslo Philharmonic Orchestra/Gupta m/ Herresthal, Birkeland, Bullock og Styffe – Low Jive (Simax Classics)
Truls Mørk/Scottish Chamber Orchestra/ John Storgårds – Plays Hallgrimson (Ondine/MUDI)

ROCK
DumDum Boys – Tidsmaskin (oh Yeah!/EMI Music Norway)
Heroes & Zeros – Simian Vices Modern Devices (Nightliner/Sonet/Universal Music)
John Olav Nilsen & Gjengen – For Sant Til Å Være Godt (VME)
Motorpsycho – Child Of The Future (Rune Grammofon)
Skambankt – Hardt Regn (Tuba Records)

BLUES
Reidar Larsen – Kom Inn Te Oss (Blue Fingers)
Ronnie Jacobsen – San Jose Sessions (Blue Mood)
The Crank Bros. – Black Midnights, Stars & Streetlight (Fabuloso Records)

COUNTRY
Jonas Fjeld & Chatham County Line – Brother Of Song (RCA/Sony Music)
Steff Nevers – Closest To My Heart (Slager/Universal Music)
Tore Andersen – Right Around The Corner (Wilma Records)

METAL
Code – Resplendent Grotesque (Tabu Recordings)
Immortal – All Shall Fall (Dunder Records)
The Cumshots – A Life Less Necessary (Rodeostar)
Årabrot – The Brother Seed (Norway Rat Recordings)

HIP-HOP
Chris Lee – Love Ghost (Oslo Records/Bonnier Music)
Lars Vaular – D’e Glede (VME)
Tommy Tee – Studio Time (Bonnier Amigo Music)

FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS
Daniel Sanden-Warg/Sigurd Brokke – Rammeslag 2 (Etnisk Musikklubb)
Olav Luksengård Mjelva – Fele/Hardingfele, Røros/Hallingdal (Etnisk Musiklubb)
Synnøve S. Bjørset – Slåttar (Talik)

DANSEORKESTER
Anne Nørdsti – Livet Er Nå (Tylden & CO)
Ole Ivars – Femten Ferske (Tylden & CO)
Vagabond – Vagabond (Tylden & CO)

JAZZ
Håvard Stubø Quartet – Way Up (Bolage)
Kim Johannesen/Svein Magnus Furu/Tore Sandbakken – Kayak (Aimsoundcity)
Nils-Petter Molvær – Hamada (Emarcy/Universal Music)
Solveig Slettahjell – Tarpan Seasons (SloMO/Universal Music)
Tord Gustavsen Ensemble – Restored, Returned (ECM)

KLASSISK MUSIKK
Henning Kraggerud, Bård Monsen, Lars Anders Tomter, Ole-Erik Ree – Ysaye –String Trios (Mudi)
Grieg Trio – Tchaikovsky/Smetana/Grieg (Simax Classics)
Oslo Philharmonic Orchestra/ Jansons – Gustav Mahler symf: 7 live (Simax Classics)
Vilde Frang –Prokofiev & Sibelius: Violin Concertos (EMI Music Norway)

VISER
Aasmund Nordstoga – Ein Visefugg (Warner Music Norway)
Helene Bøksle – Morild (Polydor/Universal Music)
Narum – Samma Hen Du Fær (Warner Music Norway)
Stein Torleif Bjella – Heidersmenn (oh YEAH!/EMI Music Norway)
Tonje Unstad – Æ Ror Aleina (Echofisk)

ÅPEN KLASSE
Crimetime Orchestra – Atomic Symphony (Jazzaway Records)
Kristin Asbjørnsen – The Night Shines Like The Day (Emarcy/Universal Music)
Knut Reiersrud – Gitar (Jazzland Recordings/Universal Music)
Mari Boine – Sterna Paradisea (Lean/Universal Music/Emarcy)
When – Homage Series Vol.1: Sun Ra (Jester)

BARNEPLATER
Diverse Artister – Go’ Natt (Universal Music)
Gjermund Larsen og Bom Basker – Går I Fjøs (Øra Fonogram)
Malin Reitan – Malin (MBN/Universal Music)
Trond Brænne – Bamsen Er Borte (Textforum)

TEKSTFORFATTER
Anne Grete Preus – Nesten Alene (Warner Music Norway)
Kjartan Kristiansen/Aslak Dørum – DumDum Boys; Tidsmaskin (EMI Music Norway)
Stein Torleif Bjella – Heidersmenn (EMI Music Norway)
Sverre Knudsen – La Det Brenne (Ohyeah!)
Tønes – Sobihob (VME)

POPULÆRKOMPONIST
Cato Sundberg/Kent Sundberg – Donkeyboy; Caught In A Life (Warner Music Norway)
Lars Christian Narum – Samma Hen Du Fær (Warner Music Norway)
Ole Jørgen Ottosen/Tellusalie – The Man Across The Fountain (Nightliner/Sonet)
Svein Berge/Torbjørn Brundtland – Röyksopp; Junior (EMI Music Norway)
Øystein Greni – Bigbang; Edendale (Warner Music Norway)

SAMTIDSKOMPONIST
Lasse Thoresen – To The Brother Peoples (Aurora)
Ruben S Gjertsen – Grains (+3DB)
Sven Lyder Kahrs – Dew Sparrows Breath (Aurora)

ÅRETS NYKOMMER
Alexander Rybak
Donkeyboy
John Olav Nilsen & Gjengen
Kråkesølv
Vilde Frang ,