
Serbisk politi: – Vi fortalte om ransplanene for en måned siden
Serbisk politi skal ha informert sine svenske kolleger om det forestående verdisentralranet allerede for en måned siden.
– Vi fortalte dem alt som de trengte for å stoppe ranet, sier den serbiske politisjefen Milorad Veljovic til Aftonbladet.
Fram til nå har ikke serbisk politi ønsket å bekrefte noe som helst angående ranet i Sverige onsdag morgen.
Overleverte opplysningene til Sverige
Veljovic kom med de oppsiktsvekkende opplysningene i et intervju med den svenske avisen i Beograd i dag. Aftobladet intervjuet politisjefen under en konferanse om bekjempelse organisert kriminalitet på Balkan.
Serbisk politi bekrefter nå at de visste om at anslaget som ble planlagt mot verdisentralen G4S sør for Stockholm.
– Da at vi oppdaget at et stort ran var under planlegging arbeidet vi hardt med å finne ut så mye som mulig. Dette overleverte vi siden til politiet i Sverige, sier Veljovic til Aftonbladet.

Nekter å kommentere
Svenska Rikskriminalpolisen nekter å kommentere opplysningene fra sine serbiske kolleger.
Det var forrige onsdag at tungt bevæpnede ranere slo til mot G4S' verdisentral like sør for Stockholm. Ranerne landet på taket av bygningen med helikopter før de benyttet sprengstoff for å trenge seg inn i bygningen. Ranerne kom seg unna med et ukjent millionbeløp.
Spaning og telefonavlyttinger
Siden ranet har politiet i Sverige gjennomført en omfattende etterforskning som så langt har resultert i seks pågripelser.
Pågripelsene ble gjennomført i flere aksjoner søndag etter spaning og telefonavlyttinger.
Blant de pågrepne er en 34 år gammel svensk statsborger som politiet mener førte helikopteret som ble benyttet i ranet.
LES OGSÅ: Pågrepet pilot jobber for TV4