Dorthe Skappel
Dorthe Skappel

Disse kan vinne Gullrute

Her kan du se alle de Gullrute-nominerte for 2009.

9. mai er det klart for en ny festforestilling fra Bergen når Dorthe Skappel leder den tolvte Gullruten.

I dag ble alle de nominerte avslørt på en feststemnt pressekonferanse på Grand Hotel i Oslo. Og de nominerte er:

BESTE UNDERHOLDNING

«Skal vi danse» produsert av Monster Entertainment for TV 2
«Senkveld» produsert av Monster Entertainment for TV 2
«Norges herligste - Galla», produsert av Rubicon TV for TVNorge
«Landeplage» produsert av Dinamo Story for NRK

BESTE REALITY

«71 grader nord» produsert av Nordisk Film for TVNorge
«Da damene dro» produsert av Nordisk Film for TV 2
«Den store reisen» produsert av Strix Televisjon for NRK
«Hellstrøm rydder opp» produsert av Monster Entertainment for TV3

BESTE DOKUSÅPE

«Tangerudbakken borettslag» produsert av Rubicon TV for TVNorge
«Eventyrlig seilas» produsert av Applaus! Film og tv for TV 2
«Berserk gjennom Nordvestpassasjen» produsert av Wild Vikings/NRK for NRK
«330 Skvadronen» produsert av Mediacircus for NRK

BESTE TV-DRAMA

«Berlinerpoplene produsert» av NRK for NRK
«En god nummer to» produsert av Feelgood Scene Film og TV for TV 2
«Himmelblå» produsert av NRK for NRK
«Hvaler» produsert av Rubicon TV for TV 2

BESTE HUMORPROGRAM

«Tett på Tre» produsert av Seefood TV for TV 2
«Silent Library» produsert av Nordisk Film for TVNorge
«Nytt på nytt» produsert av NRK for NRK
«Golden Goal» produsert av Rubicon TV for TV 2

BESTE BARNE- ELLER UNGDOMSPROGRAM

«AF1» produsert av NRK for NRK
«Amigo», produsert av NRK for NRK
«Newton» produsert av NRK for NRK
«Orps» produsert av Monster Entertainment for NRK

BESTE MAGASIN- ELLER LIVSSTILSPROGRAM

«Tilbake til 70-tallet, 1977» produsert av NRK for NRK
«Luksusfellen» produsert av Rubicon TV for TV 3
«Eventyrlige nordmenn» produsert av TV 2 for TV 2
«E6, en reise gjennom nordmenns hverdag» produsert av Monster Entertainment for NRK

BESTE FAKTA- ELLER AKTUALITETSPROGRAM

«Brennpunkt: Hva drepte lillebror?» produsert av NRK for NRK
«Nervekrigen» produsert av TV 2 for TV 2
«Spekter: Israel hva nå?» produsert av NRK for NRK
«Sultbløffen», produsert av TV 2 for TV 2

BESTE TV-DOKUMENTAR

«Olje! En siste brønn» produsert av Pandora Film for NRK
«Min datter terroristen» produsert av Snitt Film Production for TV 2
«Lykkens grøde» produsert av Skofteland Film for NRK
«Baldurs draumar» produsert av Ekkofilm for NRK

BESTE KVINNELIGE SKUESPILLER

Andrine Sæther i «Berlinerpoplene» produsert av NRK for NRK
Henriette Steenstrup i «En god nummer to» produsert av Feelgood Scene Film og TV, for TV 2
Lena Kristin Ellingsen i «Himmelblå» produsert av NRK for NRK
Line Verndal i «Himmelblå» produsert av NRK for NRK

BESTE MANNLIGE SKUESPILLER

Espen Skjønberg i «Berlinerpoplene» produsert av NRK for NRK
Espen Eckbo i «Tett på tre» produsert av Seefood TV for TV 2
Edward Schultheiss i «Himmelblå» produsert av NRK for NRK
Christian Skolmen i «En god nummer to» produsert av Feelgood Scene, Film og TV for TV 2

BESTE KVINNELIGE PROGRAMLEDER

Guri Solberg i «Skal vi danse» produsert av Monster Entertainment for TV 2
Kristin Skogheim i «Skogheims» produsert av Nordisk Film for TV 2
Nadia Hasnaoui i «Kvitt eller dobbelt» produsert av NRK for NRK
Solveig Kloppen i «Hjelpekorpset» produsert av Monster Entertainment for TV 2

BESTE MANNLIGE PROGRAMLEDER

Thomas Numme i «Senkveld» produsert av Monster Entertainment for TV 2
Petter W. B. Schjerven i «Tingenes tilstand» produsert av Teddy TV for NRK
Hans Olav Brenner i «Bokprogrammet» produsert av NRKfor NRK
Eyvind Hellstrøm i «Hellstrøm rydder opp» produsert av Monster Entertainment for TV3

BESTE NYE TV-FORMAT

«Da damene dro» produsert av Nordisk Film for TV 2
«Den store reisen» produsert av Strix Televisjon for NRK
«Det store korslaget» produsert av Rubicon TV for TV 2
«Tingens tilstand» produsert av Teddy tv for NRK

I tillegg deles Årets hederspris, Årets fagpris, Årets nyskapning og Folkets pris ut.