gullruten-solveig kloppen-hilde hummelvoll anne lindmo, katrine moholt gullruten (Foto: Tore Waskaas)
gullruten-solveig kloppen-hilde hummelvoll anne lindmo, katrine moholt gullruten (Foto: Tore Waskaas)

Gullruten 2008

- Og de nominerte er:

Kategori A: Beste underholdningsprogram
Skal vi danse – Monster/TV 2
Norske Talenter – Monster/TV 2
Norges Herligaste – RubiconTV/TVNorge
Landeplage – Dinamo Story/NRK

Kategori B: Beste reality
71 grader Nord – Nordisk Film/TVNorge
Fengselskoret – Nordisk Film/TVNorge
Feriekolonien – Nordisk Film/TVNorge
Rockeskolen – Mastiff/TV 2

Kategori C: Beste dokusåpe
Reinlykke – NRK
Jordmødrene – RubiconTV/NRK
Glatte gater – Motlys/NRK
Et lite stykke Thailand – Skofteland Film/TVNorge

Kategori D: Beste TV-drama
Berlinerpoplene - NRK
Hombres – Jarowskij Drama/TVNorge
Hotel Cæsar – Metronome Spartacus/TV 2
Nattsøsteren – Nordisk Film/NRK

Kategori E: Beste humorprogram
Ut i vår hage 2 - NRK
Halvseint – NRK
De 7 Dødssyndene – Kamerakameratene/TV 2
Borettslaget - NRK

Kategori F: Beste barne- eller ungdomsprogram
Amigo – NRK
Barnas superjul - NRK
Gaven – NRK
Newton – NRK

Kategori G: Beste magasin- eller livsstilsprogram
Hjelpekorpset – Monster/TV 2
Eva og Adam – RubiconTV/NRK
Der ingen skulle tru at nokon kunne bu - NRK
Bokprogrammet - NRK

Kategori H: Beste fakta- og aktualitetsprogram
Bak lukkede dører: Spillet om OL - NRK
De hvite hjelperne – TV 2
I kø for livet – TV 2
Spekter: Ytringsfrihet/De fatale ordene – NRK

Kategori I: Beste TV-dokumentar
Vekten av kjærlighet – Fenris Film/TV 2
Min stolte far – You are here/TV 2
Fortellinger om statsministeren – Fenris Film/TV 2
En reise i vannets fremtid – Panopticon/TV 2

Kategori J: Beste kvinnelige skuespiller
Andrine Sæther ”Berlinerpoplene” - NRK
Anette Hoff ”Hotel Cæsar” – Metronome Spartacus/TV 2
Cecilie Mosli ”Sørgekåpen” – Nordisk Film/NRK
Trine Wiggen ”Nattsøsteren” – Nordisk Film/NRK

Kategori K: Beste mannlige skuespiller
Reidar Sørensen ”Nattsøsteren” – Nordisk Film/NRK
Nils Sletta ”Berlinerpoplene” - NRK
Fridtjov Såheim ”Sørgekåpen” – Nordisk Film/NRK
Christian Skolmen ”Hombres” – Jarowskij Drama/TVNorge

Kategori L: Beste kvinnelige programleder
Anne Lindmo ”Store studio” - NRK
Hilde Hummelvoll ”Dyrisk” – RubiconTV/NRK
Katrine Moholt ”Allsang på grensen” – Monster/TV 2
Solveig Kloppen ”Hjelpekorpset” – Monster/TV 2

Kategori M: Beste mannlige programleder
Petter Schjerven ”Eva og Adam” - Rubicon/NRK
Otto Jespersen ”Rikets røst” – RubiconTV/TV 2
Ivar Johansen ”Landeplage” – Dinamo Story/NRK
Hans Olav Brenner ”Bokprogrammet” - NRK

Årets nyskaper
De 7 Dødssyndene – Kamerakameratene/TV 2
Halvseint – NRK
Hjelpekorpset – Monster/TV 2
Landeplage – Dinamo Story/NRK

På TV 2 sumo kan du se alt om Gullruten (abonnementstjeneste)