Elverum trakk det lengste strået i jevn NM-finale
Avgjorde jevn NM-finale helt på tampen.
ØIF Arendal Elite - Elverum 32-35 (19-19)
Elverum har tre strake NM-titler, men i jakt på det fjerde ble det tøft mot ØIF Arendal.
19-19 var stillingen til pause, men etter hvilen viste Elverum hvorfor de har vært det suverent beste håndballaget på herresiden de siste årene. Elverum vant til slutt NM-finalen med tre mål.
– ØIF Arendal fulgte Elverum i over 50 minutter, men sprakk på slutten, oppsummerte TV2s kommentator Harald Bredeli.
– En veldig jevn kamp. Begge lag scorer mye mål i første omgang. I andre omgang blir det mer ta å føle på. ØIF Arendal ga oss en skikkelig kamp, kommenterer Elverums Endre Langaas etter kampslutt.
– Var du forbedret på at det skulle bli så jevnt?
– Ja, absolutt. De ga oss en skikkelig fight.
ØIF Arendals Sondre Paulsen spilte sin siste cupfinale lørdag.
– Jeg føler vi fortjente litt mer. Vi kriger i 60 minutter. Det er marginer som avgjør. Det er litt leit nå, sier han til TV 2 etter kampslutt.
– Vi mangler den lille skarpheten på slutten, konkluderer ØIF Arendal-trener André Jørgensen Hofstøl.
Jevnt
Lagene fulgte hverandre som skygger ut fra start.
ØIF Arendal-spiller, danske Lars Jakobsen, sørget for at det stod 9-9 midtveis i første omgang. Derfra og ut scoret lagene omtrent annenhver gang. Til pause sto det 19-19.
Også etter hvilen var det svært jevnt på håndballparketten. Elverums Stig Tore Moen Nilsen scoret sitt tiende mål for ettermiddagen og utlignet til 28-28 etter knappe 47 minutter.
Og så ble det dramatikk på Jordal. ØIF Arendals Lars Jakobsen ble utvist med ni minutter igjen å spille. Da stod det fortsatt 28-28, og etter utvisningen scoret Elverum de to neste målene til 28-30.
Fikk rødt kort etter dette
Derfra og ut holdt Elverum seg de nødvendige målene foran, og kunne innkassere en ny NM-tittel.