Atle Antonsen i rollen som psykologen Dag Refsnes fra TV serien Dag   sesong 3. (Foto: Ingeborg Klyve)
Atle Antonsen i rollen som psykologen Dag Refsnes fra TV serien Dag sesong 3. (Foto: Ingeborg Klyve)
ÆRLIG: Vi fikk møte en åpenhjertig Petter Northug da TV 2 viste dokumentarserien
ÆRLIG: Vi fikk møte en åpenhjertig Petter Northug da TV 2 viste dokumentarserien "Sirkus Northug" i vinter. (Foto: Sirkus Northug)
ÆRLIG: Vi fikk møte en åpenhjertig Petter Northug da TV 2 viste dokumentarserien
ÆRLIG: Vi fikk møte en åpenhjertig Petter Northug da TV 2 viste dokumentarserien "Sirkus Northug" i vinter. (Foto: Sirkus Northug)
ÆRLIG: Vi fikk møte en åpenhjertig Petter Northug da TV 2 viste dokumentarserien
ÆRLIG: Vi fikk møte en åpenhjertig Petter Northug da TV 2 viste dokumentarserien "Sirkus Northug" i vinter. (Foto: Sirkus Northug)
atle antonsen_tuva novotny
atle antonsen_tuva novotny

«Dag» kan bli den store Gullruten-vinneren

TV 2-serien er nominert i fem kategorier. Her er listen over de nominerte til Gullruten.

Hvert år hyller TV-bransjen seg selv med å gi «Gullruten» til de beste programmene og personene foran og bak skjermen i en rekke kategorier. Fredag formiddag ble nominasjonslisten lagt frem. «Gullruten» sendes på TV 2 lørdag 11. mai.

NRK dominerer

Det nomineres fire kandidater i hver kategori, og til nå er det NRK som dominerer med 35 nominasjoner. Deretter følger TV 2 med 24 nominasjoner til den gjeve prisen. Noe som er en TV 2-rekord. TVNorge har 14 nominasjoner og TV 3 tre.

TV 2-suksessen «Hver gang vi møtes» er nominert i klassen for beste underholdningsprogram sammen med blant andre NRK 3s «Trygdekontoret» med Thomas Seltzer.

Dramaserien «DAG» er nominert i fem klasser, og kan bli den mestvinnende serien for TV 2. I tillegg har TV 2s nye serie «Vårt lille land» fått tre nominasjoner, blant annet i kategorien Årets nyskapning.

I humorkategorien har TVNorge blitt tildelt hele tre av de fire nominasjonenen.

<b>Her ser du alle «Hver gang vi møtes»-opptredenene</b>

Nominerte Gullruten 2013:

Beste underholdningsprogram

Hver gang vi møtes, produsert av Mastiff for TV 2

Lindmo, produsert av NRK for NRK

Senkveld med Thomas og Harald, produsert av Monster Entertainment for TV 2

Trygdekontoret, produsert av NRK for NRK

Beste reality (konkurranse)

71 grader nord, produsert av Nordisk Film TV for TVNorge

Alt for Norge, produsert av Monster Entertainment for TVNorge

Farmen, produsert av Strix for TV 2

The Amazing Race Norge, produsert av Rubicon TV for TV 2

Beste reality

Hellstrøm rydder opp hjemme, produsert av Monster Entertainment for TV3

Leo & U-landslaget, produsert av NRK for NRK

Oppdrag Nord Norge, produsert av Flash Studio for NRK

Tangeruddampen, produsert av Zacapa/Sjøsprøyt for TVNorge

Beste dokusåpe

En ny start på livet, produsert av TV Inter for TV 2

Forbindelser, produsert av Strix for FEM

Sirkus Northug, produsert av Globus Media for TV 2

Åtte årstider, produsert av NRK for NRK

Beste TV-drama

Dag, produsert av Kamerakameratene for TV 2

Halvbroren, produsert av Monster Scripted for NRK

Hjem, produsert av NRK for NRK

Hotel Cæsar, produsert av Metronome Spartacus for TV 2

Beste humorprogram

Asbjørn Brekke Show, produsert av Seefood TV for TVNorge

Brille, produsert av Funkenhauser Productions for NRK

Helt Perfekt, produsert av Feelgood SFT for TVNorge

Kongsvik Videregående, produsert av Seefood TV for TVNorge

Beste barne- eller ungdomsprogram

Dauinger, produsert av Rubicon TV for NRK

Energikampen, produsert av Fabelaktiv for NRK

Julekongen, produsert av NRK for NRK

Lesekorpset, produsert av NRK for NRK

Beste magasin- eller livsstilsprogram

Brenner – Historier fra vårt land, produsert av NRK for NRK

Nasjonalgalleriet, produsert av NRK for NRK

Normal galskap, produsert av NRK for NRK

Typisk deg, produsert av Teddy TV for TVNorge

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

22. juli rettsaken, produsert av TV 2 for TV 2

Brennpunkt, produsert av NRK for NRK

Dødsdømt og forlatt i Kongo, produsert av TV 2 for TV 2

Veien til frihet, produsert av Dokumentaravdelingen for TV 2

Beste TV-dokumentar

22.07, produsert av NRK for NRK

Dagbok fra revolusjonen, produsert av Medieoperatørene for NRK

Et nytt liv, produsert av Dokumentaravdelingen for TV 2

Maren gatejente, produsert av Corax Film for TV 2

Beste dokumentar- eller faktaserie

Barnets beste, produsert av NRK for NRK

Hvem tror du at du er? produsert av Monster Entertainment for NRK

Min idrett, produsert av NRK for NRK

Vårt lille land, produsert av TV 2 for TV 2

Beste kvinnelige skuespiller

Iben Hjejle i ”Dag”, produsert av Kamerakameratene for TV 2

Lene Kongsvik Johansen i ”Kongsvik Videregående” produsert av Seefood TV for TVNorge

Mariann Hole i ”Halvbroren”, produsert av Monster Scripted for NRK

Tuva Novotny i ”Dag”, produsert av Kamerakameratene for TV 2

Beste mannlige skuespiller

Anders Baasmo Christiansen i ”Dag”, produsert av Kamerakameratene for TV 2

Atle Antonsen i ”Dag”, produsert av Kamerakameratene for TV 2

Frank Kjosås i ”Halvbroren”, produsert av Monster Scripted for NRK

Jon Øigarden i ”Halvbroren”, produsert av Monster Scripted for NRK

Beste kvinnelige programleder

Anne Rimmen i ”OL i London” produsert av NRK for NRK

Else Kåss Furuseth i ”Torsdag kveld fra Nydalen” produsert av Feelgood SFT for TV 2

Margrethe Røed i ”MGP jr” produsert av NRK for NRK

Selda Ekiz i ”Newton” produsert av NRK for NRK

Beste mannlige programleder

Einar Tørnquist i ”Tørnquist Show” produsert av Monster Entertainment for TVNorge

Hans Olav Brenner i ”Brenner – historier fra vårt land” produsert av NRK for NRK

Petter Wilhelm Blickfeldt Schjerven i ”Typisk deg” produsert av Teddy TV for TVNorge

Thomas Seltzer i ”Trygdekontoret” produsert av NRK for NRK

Årets deltaker

Andreas Nørstrud i ”Farmen” produsert av Strix for TV 2

Bjørn Ali Abdullah i ”Hele Norge baker” produsert av Nordisk Film TV for TV3

Grete Dale Thorsen i ”71 grader nord” produsert av Nordisk Film TV for TVNorge

Gunhild Beatrice Bjørnnes i ”En ny start” produsert av Eyeworks Dinamo for TVNorge

Beste nye programserie

Den gode viljen, produsert av Pandora Film for NRK

Folkeopplysningen, produsert av Teddy TV for NRK

Sirkus Northug, produsert av Globus Media for TV 2

Vårt lille land, produsert av TV 2 for TV 2

Beste event

Jul på Slottet, produsert av Eyeworks Dinamo for NRK

Laks og lidenskap, produsert av NRK for NRK

Nobel Peace Prize Concert, produsert av Eyeworks Dinamo for NRK

TV 2 20 årsjubileum, produsert av Eyeworks Dinamo for TV 2

Årets nyskapning

Asbjørn Brekke Show, produsert av Seefood TV for TVNorge

Karl Johan, produsert av NRK for NRK

Småbruket, produsert av Nordisk Film TV for TV3

Vårt lille land, produsert av TV 2 for TV2

Her er de morsomste TV 2-øyeblikkene fra 2012