kontiki
kontiki
Malik
Malik
VANT SIN ANDRE OSCAR: Christoph Waltz vant for sin rolle i «Django Unchained». (Foto: Scanpix)
VANT SIN ANDRE OSCAR: Christoph Waltz vant for sin rolle i «Django Unchained». (Foto: Scanpix)
django
django

Se full oversikt over nattens Oscar-vinnere

Nederlag for «Kon-Tiki», tre priser til Sverige, heder til Ben Affleck og storeslem for «Life of Pi».

Det ble ingen pris til «Kon-Tiki» under nattens Oscar-utdeling.

Prisen Beste utenlandske film gikk til forhåndsfavoritten «Amour».

Natt til mandag norsk tid gikk utdeling nummer 85 av stabelen i Hollywood.

Prisutdelingen ble ledet av programleder og komiker Seth MacFarlane, som er mest kjent som produsent og stemmen til flere av karakterene i den populære serien «Family Guy».

Se alle vinnerne nederst i saken!

Les også: Kom på Oscar-festen i H&M-kjole

Tre ganger svensk seier

Våre svenske naboer var nominert til tre priser, og tok med seg alle tre prisene.

To av dem i samme kategori, Per Hallberg for Beste lys med filmen «Skyfall», Paul Ottoson for beste lyd med filmen «Zero dark Thirty» og da prisen skulle deles ut ble det raskt slått fast at det var blitt uavgjort.

Begge de svenske lydmennene fikk med seg Oscar-statuett noe de begge også har gjort en gang tidligere.

Like før vant også nykommeren Malik Bendjelloul med seg prisen for Beste dokumentar med filmen «Searching for sugarman».

Norge har tidligere vunnet en Oscar-pris – i 1951 med dokumentarfilmen om «Kon-Tiki».
700478

Ingen seier til Norge

For femte gang i historien var Norge nominert til å vinne en Oscar-pris. «Kon-Tiki» er regissert av de to norske kameratene Joachim Rønning og Espen Sandberg.

I samme kategori konkurrerte vi mot våre naboer i Danmark, som også var nominert for beste utenlandske film med filmen «En kongelig affære»

Les også: Er dette tidenes pinligste Oscar-taler?

Niåring mot 85-åring

Lille Quvenzhané Wallis har allerede skrevet historie som den yngste nominerte for beste skuespillerinne gjennom tidene.

Mer utrolig er at ungjenta bare var fem år da hun for første gang var på audition for rollen i filmen «Beasts of the Southern Wild» og har gjort seg godt bemerket i rollen som Hushpuppy.

I samme kategori konkurrerte hun mot Jessica Chastain for «Zero Dark Thirty», Jennifer Lawrence i «Siver Linings Playbook» Naomi Watts i «The Impossible», og ikke minst 85 år gamle Emmanuelle Riva fra filmen «Amour».

Sistnevnte er den eldste nominerte i historien for Beste skuespillerinne.

Jennifer Lawrence tok med seg prisen hjem og skapte overskrifter da hun falt i trappen på vei opp for å gi sin takketale.

Les også:Agnes Kittelsen må følge Oscar-seremonien fra et hotell

Her er listen over årets Oscar-vinnere:

Beste mannlige birolle:

Vinner: Christoph Waltz – "Django Unchained"

Philip Seymour Hoffman – "The Master"

Robert De Niro – "Silver Linings Playbook"

Alan Arkin – "Argo"

Tommy Lee Jones – "Lincoln"

Christoph Waltz (t.v) vant sin andre Oscar for rollen som Schultz i «Django Unchained» (Foto: Andrew Cooper SMPSP )
Christoph Waltz (t.v) vant sin andre Oscar for rollen som Schultz i «Django Unchained» (Foto: Andrew Cooper SMPSP )

Beste animerte kortfilm:

"Adam and Dog" – Minkyu Lee

Fresh Guacamole" – PES

"Head Over Heels" – Timothy Reckart and Fodhla Cronin O'Reilly

"Maggie Simpson in "The Longest Daycare'" - David Silverman

Vinner: "Paperman" – John Kahrs

Beste animerte film:

Vinner: "Brave" – Mark Andrews and Brenda Chapman

"FrankenWeenie" – Tim Burton

"Paranorman" – Sam Fell and Chris Butler

"The Pirates! Band of Misfits" – Peter Lord

"Wreck-it Ralph" – Rich Moore

Beste kinematografi:

"Anna Karenina" – Seamus McGarvey

"Django Unchained" – Robert Richardson

"Life of Pi" – Robert Richardson

"Lincoln" – Janusz Kaminski

"Skyfall" – Roger Deakins

Beste visuelle effekter:

"The Hobbit: An Unexpected Journey" – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White

"Life of Pi" – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott

"The Avengers" – Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick

"Prometheus" – Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill

"Snow White and the Huntsman" – Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson

Beste design av kostyme:

Vinner: "Anna Karenina" – Jacqueline Durran

"Les Misérables" – Paco Delgado

"Lincoln" – Joanna Johnston

"Mirror Mirror" – Eiko Oshioka

"Snow White and the Huntsman" – Colleen Atwood

Beste hår og sminke:

"Hitchcock" – Howard Berger, Peter Montagna og Martin Samuel

"The Hobbit: An Unexpected Journey" – Peter Swords King, Rick Findlater og Tami Lane

Vinner: "Les Misérables" – Lisa Westcott og Julie Dartnell

miserables
miserables

Beste kortfilm (Live Action):

"Asad" – Bryan Buckley og Mino Jarjoura

"Buzkashi Boys" – Sam French og Ariel Nasr

Vinner: "Curfew" – Shawn Christensen

"Death of a Shadow (Dood van en Schaduw) – Tom van Avermaet og Ellen De Waele

"Henry" – Yan England

Beste kortfilm dokumentar:

Vinner: "Inocente" – Sean Fine og Andrea Nix Fine

"Kings Point" – Sari Gilman og Jedd Wider

"Mondays at Racine" – Cynthia Wade og Robin Honan

"Open Heart" – Kief Davidson og Cori Shepherd Stern

"Redemption" – Jon Alpert og Matthew O'Neill

Beste dokumentar:

"5 Broken Cameras" - Emad Burnat og Guy Davidi

"The Gatekeepers" - Dror Moreh, Philippa Kowarsky og Estelle Fialon

"How To Survive A Plague" - David France og Howard Gertler

"The Invisible War" - Kirby Dick og Amy Ziering

Vinner: "Searching For Sugar Man" - Malik Bendjelloul and Simon Chinn

Den svenske regissøren Malik Bendjelloul vant Oscar for dokumentaren
Den svenske regissøren Malik Bendjelloul vant Oscar for dokumentaren

Beste utenlandske film:

Vinner: "Amour" (Østerike)

"Kon-tiki" (Norge)

"No" (Chile)

"A Royal Affair" (Danmark)

"War Witch" (Canada)

Beste lydmix:

"Argo" - John Reitz, Gregg Rudloff og Jose Antonio Garcia

Vinner: "Les Miserables" - Andy Nelson, Mark Paterson og Simon Hayes

"Life of Pi" - Ron Bartlett, D.M. Hemphill og Drew Kunin

"Lincoln" - Andy Nelson, Gary Rydstrom og Ronald Judkins

"Skyfall" - Scott Millan, Greg P. Russell og Stuart Wilson

Beste lydredigering

"Argo" - Erik Aadahl and Ethan van der Ryn

"Django Unchained" - Wylie Stateman

"Life of Pi" - Eugene Gearty and Philip Stockton

Vinner: "Skyfall" - Per Hallberg and Karen Baker Landers

Vinner: "Zero Dark Thirty" - Paul N.J. Ottosson

Beste kvinnlige birolle:

Sally Field - "Lincoln"

Vinner: Anne Hathaway - "Les Miserables"

Jacki Weaver - "Silver Linings Playbook"

Helen Hunt - "The Sessions"

Amy Adams - "The Master"

Beste redigering:

Vinner: "Argo" - William Goldenberg

"Life of Pi" - Tim Squyres

"Lincoln" - Michael Kahn

"Silver Linings Playbook" - Jay Cassidy og Crispin Struthers

"Zero Dark Thirty" - Dylan Tichenor og William Goldenberg

Beste produksjonsdesign:

"Anna Karenina" - Production Design: Sarah Greenwood, Set Decoration: Katie Spencer

"The Hobbit: An Unexpected Journey" - Production Design: Dan Hennah, Set Decoration: Ra Vincent and Simon Bright

"Les Miserables" - Production Design: Eve Stewart, Set Decoration: Anna Lynch-Robinson

"Life of Pi" - Production Design: David Gropman, Set Decoration: Anna Pinnock

Vinner: "Lincoln" - Production Design: Rick Carter, Set Decoration: Jim Erickson

Beste musikk i film:

"Anna Karenina" - Dario Marianelli

"Argo" - Alexandre Desplat

Vinner' : "Life of Pi" - Mychael Danna

"Lincoln" - John Williams

"Skyfall" - Thomas Newman

Beste theme-låt i film:

"Before My Time" fra filmen "Chasing Ice" - musikk og tekst av J. Ralph

"Everybody Needs A Best Friend" fra filmen "Ted" - musikk av Walter Murphy, tekst av Seth MacFarlane

"Pi's Lullaby" fra filmen "Life of Pi" - musikk av Mychael Danna, tekst av Bombay Jayashri

Vinner: "Skyfall" fra filmen "Skyfall" - musikk og tekst av Adele Adkins og Paul Epworth

"Suddenly" - "Les Miserables" - musikk av Claude-Michel Schonbergm, tekst av Herbert Kretzmer og Alain Boublil

Beste omskrevet manus:

Vinner: "Argo" - screenplay av Chris Terrio

"Beasts of the Southern Wild" - screenplay av Lucy Alibar and Benh Zeitlin

"Life of Pi" - screenplay av David Magee

"Lincoln" - screenplay av Tony Kushner

"Silver Linings Playbook" - screenplay av David o. Russell

Beste orginale manus:

"Amour" - skrevet av Michael Haneke

Vinner: "Django Unchained" - skrevet av Quentin Tarantino

"Flight" - skrevet av John Gatins

"Moonrise Kingdom" - skrevet av Wes Anderson og Roman Coppola

"Zero Dark Thirty" - skrevt av Mark Boal

Beste regissør:

David O. Russell - "Silver Linings Playbook"

Vinner: Ang Lee - "Life of Pi"

Steven Spielberg - "Lincoln"

Michael Haneke - "Amour"

Benh Zeitlin - "Beasts of the Southern Wild"

Beste kvinnlige hovedrolle:

Naomi Watts - "The Impossible"

Jessica Chastain - "Zero Dark Thirty"

Vinner: Jennifer Lawrence - "Silver Linings Playbook"

Emmanuelle Riva - "Amour"

Quvenzhane Wallis - "Beasts of the Southern Wild"

Beste mannlige hovedrolle:

Vinner: Daniel Day-Lewis - "Lincoln"

Denzel Washington - "Flight"

Hugh Jackman - "Les Miserables"

Bradley Cooper - "Silver Linings Playbook"

Joaquin Phoenix - "The Master"

Daniel Day-Lewis historisk: Førstemann med tre hovedrolle-Oscars:

700481

Beste film:

«Beasts of the Southern Wild»

"Silver Linings Playbook"

"Zero Dark Thirty"

"Lincoln"

"Les Miserables"

"Life of Pi"

"Amour"

"Django Unchained"

Vinner: "Argo"