7000

Senterpartiet har sittet 7000 dager, eller 1000 uker, i regjering siden krigen.

Denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Onsdag klokken 12 har Senterpartiet innkalt til kakefest på Stortinget, der nåværende og tidligere partiledere og statsråder skal feire seg seg selv under navnet «Styrtingspartiet».

.

Siden 17. oktober 2005 har Senterpartiet vært en del av den rødgrønne regjeringen under ledelse av Jens Stoltenberg (Ap). I tidsrommet 17. oktober 1997 – 17. mars 2000 var partiet en del av sentrumsregjeringen under ledelse av Kjell Magne Bondevik (KrF).

Senterpartiet var en del av regjeringen til Jan P. Sye (H) i perioden 16. oktober 1989 – 3. november 1990 og regjeringen til Kåre Willoch (H) 8. juni 1983 – 9. mai 1986.  Etter EF-avstemningen i 1972 satt Senterpartiet i regjeringen til Lars Korvald (KrF) 18. oktober 1972 – 16. oktober 1973.

Bare en gang etter krigen har Senterpartiet hatt statsministeren, da Per Borten ledet en regjering bestående av Høyre, KrF, Venstre g Senterpartiet i perioden 12. oktober 1965 – 17. mars 1971.  Partiet var også en de av den første borgerlige regjeringen etter krigen under ledelse av John Lyng (H) som kom til makten etter Kings Bay-saken og satt i perioden 28. august 1963 – 25. september 1963.

Før krigen ledet Bondepartiets Peder Kolstad regjeringen i perioden 12. mai 1931 – 14. mars 1932 og Jens Hunseid i perioden 14. mars 1932 – 3. mars 1933.