Ivan basso vant Giro d'Italia i 2010. (Foto: Giovanni Auletta/Ap)
Ivan basso vant Giro d'Italia i 2010. (Foto: Giovanni Auletta/Ap)

Her er alle rytterne som deltar i Giro d'Italia 2011

Men fjorårsvinner Ivan Basso kommer ikke.

7. mai starter den 94. utgaven av Giro d'Italia på TV 2 med en lagtempoetappe i Torino. 207 ryttere på 23 lag skal ut på det ca 3500 km lange rittet, fordelt på 21 etapper.

- Et stort offer å trekke meg
Den foreløpige listen over hvem som skal delta er nå offentliggjort. Selv om den kan endre seg opp mot rittstart, er det helt klart at fjorårsvinner Ivan Basso (Liquigas) ikke kommer til å forsvare tittelen. Han vil i år satse fullt og helt på å vinne Tour de France og på grunn av sykdom og skader er han ikke i form til å sykle begge de to grand tourene.

- Det er et stort offer for meg å gi opp Giroen. Det var planen at jeg skulle sykle Giroen før Touren for å hjelpe Vincenzo Nibali i jakten på den rosa trøyen, sier Basso til Gazzetta dello Sport.

Han har fremdeles et mål om å vinne Giroen en tredje gang før han legger opp.

Mange stjerner
Men selv om Basso ikke er med, er det nok av utfordrere til den rosa trøyen. Sicilianeren Vincenzo Nibali er allerede nevnt. Michele Scarponi, Denis Mentsjov, Alberto Contador, Roman Kreuziger, Igor Anton og Joaquim Rodriguez vil alle sørge for god underholdning i fjellene.

Alberto Contadors dopingfrikjennelse er anket til idrettens voldgiftsrett, men han skal likevel sykle i Italia.

På spurtetappene stiller Alessandro Petacchi, Mark Cavendish, Tyler Farrar og Daniele Bennati som de største navnene.

Lars Petter Nordhaug og Alexander Kristoff er de norske bidragene.

Alberto Contador. (Foto: CESAR MANSO/Afp)
Alberto Contador. (Foto: CESAR MANSO/Afp)

Her er den foreløpige rytterlisten:

ACQUA & SAPONE

1 GARZELLI Stefano ITA

2 CODOL Massimo ITA

3 CORIONI Claudio ITA

4 DONATI Alessandro ITA

5 MARZOLI Ruggero ITA

6 MIHOLJEVIC Vladimir CRO

7 NAPOLITANO Danilo ITA

8 SARMIENTO TUNARROSA Cayetano COL

9 TABORRE Fabio ITA

AG2R LA MONDIALE FRA

11 NOCENTINI Rinaldo ITA

12 BERARD Julien FRA

13 CHEREL Mikael FRA

14 DESSEL Cyril FRA

15 DUPONT Hubert FRA

16 GADRET John FRA

17 GASTAUER Ben LUX

18 KRIVTSOV Yuriy FRA

19 MONTAGUTI Matteo ITA

Lars Petter Nordhaug. (Foto: Grundseth Dag W/Aftenposten)
Lars Petter Nordhaug. (Foto: Grundseth Dag W/Aftenposten)

ANDRONI GIOCATTOLI ITA

21 SERPA PEREZ Jose Rodolfo COL

22 SELLA Emanuele ITA

23 RUJANO GUILLEN José VEN

24 DE MARCHI Alessandro ITA

25 ERMETI Giairo ITA

26 FERRARI Roberto ITA

27 OCHOA Carlos José VEN

28 RODRIGUEZ Jackson VEN

29 VICIOSO ARCOS Angel ESP

Alt av sykkel: Nyheter | Video | Tour de France | Giro d'Italia

Se sykkel direkte på TV 2 Sumo

Full oversikt: Dette ser du av sykkel på TV 2 i år

BMC RACING TEAM USA

31 BALLAN Alessandro ITA

32 BEYER Chad USA

33 FRANK Mathias SUI

34 KOHLER Martin SUI

35 KRISTOFF Alexander NOR

36 SANTAMBROGIO Mauro ITA

37 TSCHOPP Johann SUI

38 WYSS Danilo SUI

39 ZAHNER Simon SUI

Alexander Kristoff bytter lag fra BMC Racing til Katjusja. (Foto:
  Solum, Stian Lysberg/SCANPIX)
Alexander Kristoff bytter lag fra BMC Racing til Katjusja. (Foto: Solum, Stian Lysberg/SCANPIX)

COLNAGO - CSF INOX

41 POZZOVIVO Domenico ITA

42 BELLETTI Manuel ITA

43 MODOLO Sacha ITA

44 PIRAZZI Stefano ITA

45 SAVINI Filippo ITA

46 CANUTI Federico ITA

47 STORTONI Simone ITA

48 BRAMBILLA Gianluca ITA

49 CADDEO Manuele ITA

EUSKALTEL - EUSKADI

51 ANTON HERNANDEZ Igor ESP

52 SESMA Daniel ESP

53 MINGUEZ AYALA Miguel ESP

54 ISASI FLORES Inaki ESP

55 CAZAUX Pierre FRA

56 ARAMENDIA LLORENTE Javier ESP

57 AZANZA SOTO Jorge ESP

58 OROZ UGALDE Juan Jose ESP

59 NIEVE ITURALDE Mikel ESP

Mark Cavendish mener hans nye ridderorden i Storbritannia bør
  respekteres. (Foto: YVES HERMAN/Reuters)
Mark Cavendish mener hans nye ridderorden i Storbritannia bør respekteres. (Foto: YVES HERMAN/Reuters)

GEOX - TMC

61 MENCHOV Denis RUS

62 SASTRE CANDIL Carlos ESP

63 COBO ACEBO Juan Jose ESP

64 BLANCO RODIGUEZ David ESP

65 CHEULA Giampaolo ITA

66 KOZONTCHUK Dmitry RUS

67 DUARTE AREVALO Fabio Andres COL

68 ARDILA CANO Mauricio Alberto COL

69 VALLS FERRI Rafael ESP

HTC - HIGHROAD

71 CAVENDISH Mark GBR

72 PINOTTI Marco ITA

73 GRETSCH Patrick GER

74 LEWIS Craig USA

75 BAK Lars Ytting DEN

76 RABON Frantisek CZE

77 RASMUSSEN Alex DEN

78 RENSHAW Mark AUS

79 SIVTSOV Kanstantsin BLR

 Michele Scarponi. (Foto: Gian Mattia D'Alberto/Ap)
Michele Scarponi. (Foto: Gian Mattia D'Alberto/Ap)

KATUSHA TEAM

81 POZZATO Filippo ITA

82 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP

83 DI LUCA Danilo ITA

84 CARUSO Giampaolo ITA

85 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP

86 PAOLINI Luca ITA

87 LOSADA ALGUACIL Alberto ESP

88 HORRACH RIPPOLL Juan ESP

89 KUSCHYNSKI Aleksandr BLR

LAMPRE - ISD

91 SCARPONI Michele ITA

92 PETACCHI Alessandro ITA

93 MARZANO Marco ITA

94 ULISSI Diego ITA

95 HONDO Danilo GER

96 NIEMIEC Przemyslaw POL

97 MALORI Adriano ITA

98 RIGHI Daniele ITA

99 SPILAK Simon SLO

TEAM LEOPARD - TREK

101 BENNATI Daniele ITA

102 KLEMME Dominic GER

103 ROHREGGER Thomas AUT

104 STAMSNIJDER Tom NED

105 PIRES Bruno POR

106 VIGANO Davide ITA

107 WEGMANN Fabian GER

108 WEYLANDT Wouter BEL

109 ZAUGG Oliver SUI

Alessandro Petacchi (Foto: FELIX ORDONEZ/Reuters)
Alessandro Petacchi (Foto: FELIX ORDONEZ/Reuters)

LIQUIGAS - CANNONDALE

111 NIBALI Vincenzo ITA

112 AGNOLI Valerio ITA

113 CAPECCHI Eros ITA

114 DA DALTO Mauro ITA

115 DALL'ANTONIA Tiziano ITA

116 SABATINI Fabio ITA

117 SALERNO Cristiano ITA

118 SZMYD Sylvester POL

119 VANOTTI Alessandro ITA

MOVISTAR TEAM

121 ARROYO DURAN David ESP

122 BRUSEGHIN Marzio ITA

123 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey CRC

124 KIRYIENKA Vasili BLR

125 LASTRAS GARCIA Pablo ESP

126 PARDILLA BELLON Sergio ESP

127 PASAMONTES RODRIGUEZ Luis ESP

128 SAMOILAU Branislau BLR

129 VENTOSO ALBERDI Francisco J. ESP

OMEGA PHARMA - LOTTO

131 BAKELANDTS Jan BEL

132 BLYTH Adam GBR

133 DE GREEF Francis BEL

134 DE CLERCQ Bart BEL

135 DOCKX Gert BEL

136 KAISEN Olivier BEL

137 LANG Sebastian GER

138 VEIKKANEN Jussi FIN

139 LODEWYCK Klaas BEL

Daniele Bennati (Foto: PASCAL GUYOT/Afp)
Daniele Bennati (Foto: PASCAL GUYOT/Afp)

PRO TEAM ASTANA

141 KREUZIGER Roman CZE

142 TIRALONGO Paolo ITA

143 MASCIARELLI Francesco ITA

144 KISERLOVSKI Robert CRO

145 GOUROV Maxim KAZ

146 JUFRE POU Josep ESP

147 KESSIAKOFF Fredrik SWE

148 PETROV Evgeni RUS

149 STANGELJ Gorazd SLO

FARNESE VINI - NERI SOTTOLI

150 VISCONTI Giovanni ITA

151 FAILLI Francesco ITA

152 GIORDANI Leonardo ITA

153 GATTO Oscar ITA

154 RABOTTINI Matteo ITA

155 MAZZANTI Luca ITA

156 CACCIA Diego ITA

157 NOE' Andrea ITA

158 RICCI BITTI Davide ITA

QUICKSTEP CYCLING TEAM

161 BANDIERA Marco ITA

162 CATALDO Dario ITA

163 CIOLEK Gerald GER

164 DE MAAR Marc NED

165 ENGELS Addy NED

166 MALACARNE Davide ITA

167 PINEAU Jérome FRA

168 SEELDRAYERS Kevin BEL

169 VANDEWALLE Kristof BEL

Roman Kreuziger (Foto: PASCAL PAVANI/AFP)
Roman Kreuziger (Foto: PASCAL PAVANI/AFP)

RABOBANK CYCLING TEAM

171 BOS Theo NED

172 FLENS Rick NED

173 KRUIJSWIJK Steven NED

174 LEEZER Tom NED

175 SLAGTER Tom Jelte NED

176 TANKINK Bram NED

177 VAN EMDEN Jos NED

178 VAN WINDEN Dennis NED

179 WEENING Pieter NED

SAXO BANK SUNGARD

181 CONTADOR VELASCO Alberto ESP

182 DIDIER Laurent LUX

183 GUSTOV Volodymir UKR

184 HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus ESP

185 KLOSTERGAARD LARSEN Kasper DEN

186 LARSSON Gustav Erik SWE

187 NAVARRO GARCIA Daniel ESP

188 TOSATTO Matteo ITA

189 NOVAL GONZALEZ Benjamin ESP

Vincenzo Nibali (Foto: JAIME REINA/Afp)
Vincenzo Nibali (Foto: JAIME REINA/Afp)

SKY PROCYCLING

191 LÖVKVIST Thomas SWE

192 BARRY Michael CAN

193 CARLSTRÖM Kjell FIN

194 CIONI Dario David ITA

195 DOWNING Russel GBR

196 APPOLLONIO Davide ITA

197 NORDHAUG Lars Petter NOR

198 PAUWELS Serge BEL

199 POSSONI Morris ITA

TEAM GARMIN - CERVELO

201 FARRAR Tyler USA

202 DEAN Julian NZL

203 BOBRIDGE Jack AUS

204 FISCHER Murilo Antonio BRA

205 LE MEVEL Christophe FRA

206 MEYER Cameron AUS

207 MILLAR David GBR

208 STETINA Peter USA

209 WILSON Matthew AUS

 Joaquin Rodriguez (Foto: JOSEP LAGO/AFP)
Joaquin Rodriguez (Foto: JOSEP LAGO/AFP)

TEAM RADIOSHACK

211 POPOVYCH Yaroslav UKR

212 MCEWEN Robert AUS

213 MACHADO Tiago POR

214 BEPPU Fumiyuki JPN

215 CARDOSO Manuel Antonio Leal POR

216 DEIGNAN Philip IRL

217 HERMANS Ben BEL

218 HUNTER Robert RSA

219 ROVNY Ivan RUS

VACANSOLEIL - DCM PRO C.TEAM

221 CARRARA Matteo ITA

222 BOZIC Borut SLO

223 BELKOV Maxim RUS

224 GOLAS Michal POL

225 HOOGERLAND Johnny NED

226 LAGUTIN Sergey UZB

227 ONGARATO Alberto ITA

228 SELVAGGI Mirko ITA

229 VEUCHELEN Frederik BEL