
Forsøkte å lure tollerne med stjålne Østfold-skilter
Og lasten? Den var en "gave til familien".
Tyveri av nummerskilter har vært et stort problem i Østfold den siste tiden.
En rekke bileiere har opplevd å finne bilen sin uten skilter. En av politiets teorier er at de har blitt stjålet av personer som planlegger å bruke dem på smuglerbiler. Og det er nettopp det som ble avslørt på Svinesund fredag morgen.
Flere prøver seg
Da vinket nemlig inn tollerne to varebiler, begge med Østfold-skilter. Og begge fulle av smuglergods.
- Det er noe vi vet at flere prøver seg med. Vi stanser mange biler med Østfold-skilt, forklarer Wenche Fredriksen i Tollvesenet, til Fredrikstad Blad.
Den ene bilen som ble stoppet hadde falske skilter, den andre var leiebil som var leid i Østfold. Begge sjåførene var polske.
Ment som gaver
Fredrikstad Blad kan frotelle at bilene var solid lastet. I den ene fant tollerne 816 liter øl, 72 liter brennevin og 15.200 sigaretter. I den andre 599 liter øl, 60 liter brennevin og 8.000 sigaretter.
Solide mengder altså. Men ifølge de to smuglerne var alt ment som gaver til familien.