Gabriel Rasch og Kurt Asle Arvesen (Foto: Larsen, Håkon Mosvold/SCANPIX)
Gabriel Rasch og Kurt Asle Arvesen (Foto: Larsen, Håkon Mosvold/SCANPIX)

Her er årets Vuelta-felt

Startlistene til Vuelta a España er offentliggjort. To nordmenn til start.

Rittarrangørene til Vuelta a España kunne i dag offentliggjøre startlistene til de 22 lagene som stiller til start 29. august.

Årets rundtur i Spania starter i nederlandske Assen.

Samuel Sánchez får sannsynligvis startnummer 1, ettersom fjorårsvinner Alberto Contador ikke stiller.

Grunnen er at Euskaltel-Euskadi-rytteren er olympisk mester.

Lagene har mulighet til å forandre uttak helt frem til rittstart, så opp til fire reserver er nevnt i laguttakene.

Euskaltel - Euskadi
1 Samuel Sánchez (Spa) 2 Igor Antón (Spa) 3 Egoi Martínez (Spa) 4 Alan Pérez (Spa)
5 Rubén Pérez (Spa) 6 Iñaki Isasi (Spa) 7 Aitor Hernández (Spa) 8 Markel Irizar (Spa)
9 Amets Txurruka (Spa) R1 Pablo Urtasun (Spa) R2 Jorge Azanza (Spa).

AG2R La Mondiale
11 Vladimir Efimkin (Rus) 12 José Luis Arrieta (Spa) 13 Cyril Dessel (Fra)
14 Alexander Efimkin (Rus) 15 Sébastien Hinault (Fra) 16 Julien Loubet (Fra)
17 Rinaldo Nocentini (Ita) 18 Ludovic Turpin (Fra) 19 Tadej Valjavec (Slo)
R1 Christophe Riblon (Fra) R2 Rene Mandri (Est) R3 John Gadret (Fra) R4 Nicolas Rousseau (Fra).

Andalucía Cajasur
21 Xavier Tondó Volpini (Spa) 22 Javier Moreno Bazán (Spa) 23 Manuel Calvente (Spa) 24 Jesús Rosendo Prado (Spa) 25 José Ruiz Sánchez (Spa) 26 Francisco José Martínez Pérez (Spa) 27 Manuel Ortega Ocaña (Spa) 28 José Antonio López Gil (Spa) 29 Antonio Piedra Roldán Sevilla (Spa) R1 Javier Ramírez Abeja (Spa) R2 José Antonio Carrasco Ramírez (Spa) R3 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) R4 José Luis Roldán Carmona (Spa).

Astana
31 Assan Bazayev (Kaz) 32 Jesús Hernández (Spa) 33 Christopher Horner (USA)
34 Maxim Iglinsky (Kaz) 35 Andreas Klöden (Ger) 36 Daniel Navarro (Spa) 37 José Luis Rubiera (Spa) 38 Tomas Vaitkus (Ltu) 39 Haimar Zubeldia (Spa) R1 Alexander Vinokourov (Kaz) R2 Janez Brajkovic (Slo) R3 Alexsandr Dyachenko (Kaz) R4 Roman Kireyev (Kaz).

Bbox Bouygues Telecom
41 Giovanni Bernaudeau (Fra) 42 Olivier Bonnaire (Fra) 43 William Bonnet (Fra)
44 Franck Bouyer (Fra) 45 Mathieu Claude (Fra) 46 Pierrick Fedrigo (Fra) 47 Damien Gaudin (Fra) 48 Yohann Gene (Fra) 49 Laurent Lefevre (Fra) R1 Vincent Jerome (Fra) R2 Rony Martias (Fra) R3 Matthieu Sprick (Fra) R4 Johann Tschopp (Swi).

Caisse d'Epargne
51 Alejandro Valverde (Spa) 52 Imanol Erviti (Spa) 53 José Vicente Garcia Acosta (Spa) 54 Alberto Losada (Spa) 55 Daniel Moreno (Spa) 56 Luis Pasamontes (Spa)
57 Francisco Perez Sanchez (Spa) 58 Joaquin Rodriguez (Spa) 59 Xabier Zandio (Spa) R1 Vasili Kiryienka (Blr) R2 David Lopez Garcia (Spa) R3 Oscar Pereiro (Spa) R4 Pablo Lastras (Spa).

Cervelo Test Team
61 Philip Deignan (Irl) 62 Xavier Florencio (Spa) 63 Angel Gomez (Spa) 64 Roger Hammond (GBr) 65 Ignatas Konovalovas (Ltu) 66 Daniel Lloyd (GBr) 67 Gabriel Rasch (Nor) 68 Dominique Rollin (Can) 69 Marcel Wyss (Swi) R1 Inigo Cuesta (Spa) R2 Simon Gerrans (Aus) R3 Joaquin Novoa (Spa) R4 Oscar Pujol (Spa).

Cofidis
71 Jean-Eudes Demaret (Fra) 72 Leonardo Duque (Col) 73 Julien El Fares (Fra)
74 Bingen Fernandez (Spa) 75 Amaël Moinard (Fra) 76 David Moncoutie (Fra)
77 Damien Monier (Fra) 78 Rémi Pauriol (Fra) 79 Rein Taaramae (Est) R1 Alexandre Blain (Fra) R2 Mickaël Buffaz (Fra).

Contentpolis-Ampo
81 Javier Benitez (Spa) 82 Oleg Chuzhda (Ukr) 83 Oscar Garcia-Casarrubios (Spa)
84 Mikel Gaztanaga (Spa) 85 Francisco Jose Pacheco (Spa) 86 Adrian Palomares (Spa) 87 Aitor Perez (Spa) 88 Julian Sanchez (Spa) 89 Manuel Vazquez (Spa)
R1 Sergio Dominguez (Spa) R2 Rafael Serrano (Spa) R3 Javier Echarri (Spa)
R4 José Herrada (Spa).

Française Des Jeux
91 Sandy Casar (Fra) 92 Sébastien Chavanel (Fra) 93 Mikael Cherel (Fra) 94 Rémy Di Gregorio (Fra) 95 Arnaud Gerard (Fra) 96 Matthieu Ladagnous (Fra) 97 Christophe Le Mevel (Fra) 98 Yoann Offredo (Fra) 99 Anthony Roux (Fra) R1 Timothy Gudsell (NZl)
R2 Guillaume Levarlet (Fra) R3 Francis Mourey (Fra) R4 Wesley Sulzberger (Aus).

Fuji-Servetto
101 Iker Camano (Spa) 102 Juan Jose Cobo (Spa) 103 David De La Fuente (Spa)
104 Eros Capecchi (Ita) 105 Jesus Del Nero (Spa) 106 Fredrik Kessiakoff (Swe)
107 Robert Kiserlovski (Cro) 108 Benat Intxausti (Spa) 109 Davide Vigano (Ita)
R1 Jose Alberto Benitez (Spa) R2 Angel Gomez (Spa) R3 Cameron Wurf (Aus)
R4 Arkaitz Duran (Spa).

Garmin-Slipstream
111 Thomas Danielson (USA) 112 Ryder Hesjedal (Can) 113 Daniel Martin (Irl)
114 David Millar (GBr) 115 Thomas Peterson (USA) 116 Svein Tuft (Can)
117 Christian Vande Velde (USA) 118 Julian Dean (NZl) 119 Tyler Farrar (USA)
R1 Steven Cozza (USA) R2 Christian Meier (Can) R3 Timothy Duggan (USA)
R4 Christopher Sutton (Aus).

Lampre-N.G.C
121 Alessandro Ballan (Ita) 122 Emanuele Bindi (Ita) 123 Matteo Bono (Ita)
124 Damiano Cunego (Ita) 125 Vitaliy Buts (Ukr) 126 Massimiliano Mori (Ita)
127 Paolo Tiralongo (Ita) 128 Enrico Gasparotto (Ita) 129 Volodymyr Zagorodny (Ukr) R1 Marzio Bruseghin (Ita) R2 Mauro Da Dalto (Ita) R3 Mirco Lorenzetto (Ita)
R4 Marco Marzano (Ita).

Liquigas
131 Ivan Basso (Ita) 132 Daniele Bennati (Ita) 133 Maciej Bodnar (Pol)
134 Kjell Carlström (Fin) 135 Roman Kreuziger (Cze) 136 Manuel Quinziato (Ita)
137 Sylvester Szmyd (Pol) 138 Frederik Willems (Bel) 139 Oliver Zaugg (Swi)
R1 Francesco Chicchi (Ita) R2 Enrico Franzoi (Ita) R3 Ivan Santaromita (Ita)
R4 Fabio Sabatini (Ita).

Quick Step
141 Carlos Barredo (Spa) 142 Tom Boonen (Bel) 143 Sylvain Chavanel (Fra)
144 Dominique Cornu (Bel) 145 Stijn Devolder (Bel) 146 Kevin De Weert (Bel)
147 Matteo Tosatto (Ita) 148 Kevin Van Impe (Bel) 149 Marco Velo (Ita) R1 Wouter Weylandt (Bel) R2 Maarten Wynants (Bel) R3 Branislau Samoilau (Blr)

Rabobank
151 Oscar Freire (Spa) 152 Mauricio Ardila (Col) 153 Lars Boom (Ned)
154 Juan Manuel Garate (Spa) 155 Robert Gesink (Ned) 156 Paul Martens (Ger)
157 Koos Moerenhout (Ned) 158 Bram Tankink (Ned) 159 Pieter Weening (Ned)
R1 Tom Leezer (Ned) R2 Juan Antonio Flecha (Spa) R3 Bram De Groot (Ned)
R4 Dmitry Kozontchuk (Rus).

Silence-Lotto
161 Mario Aerts (Bel) 162 Christophe Brandt (Bel) 163 Francis De Greef (Bel)
164 Michiel Elijzen (Ned) 165 Cadel Evans (Aus) 166 Philippe Gilbert (Bel) 167 Olivier Kaisen (Bel) 168 Jurgen Roelandts (Bel) 169 Roy Sentjens (Bel) R1 Jelle Vanendert (Bel) R2 Johan Van Summeren (Bel) R3 Charles Wegelius (GBr).

Team Columbia-HTC
171 Michael Albasini (Swi) 172 Bert Grabsch (Ger) 173 André Greipel (Ger)
174 Adam Hansen (Aus) 175 Kim Kirchen (Lux) 176 Frantisek Rabon (Cze)
177 Vicente Reynes (Spa) 178 Marcel Sieberg (Ger) 179 Kanstantsin Siutsou (Blr)
R1 Marcus Burghardt (Ger) R2 Greg Henderson (NZl) R3 Craig Lewis (USA)
R4 Thomas Lövkvist (Swe).

Milram
181 Gerald Ciolek (Ger) 182 Linus Gerdemann (Ger) 183 Christian Knees (Ger)
184 Dominik Roels (Ger) 185 Thomas Rohregger (Aut) 186 Matthias Russ (Ger)
187 Martin Velits (Svk) 188 Paul Voss (Ger) 189 Fabian Wegmann (Ger) R1 Markus Eichler (Ger) R2 Robert Forster (Ger) R3 Artur Gajek (Ger) R4 Björn Schröder (Ger).

Saxo Bank
191 Andy Schleck (Lux) 192 Frank Schleck (Lux) 193 Alexandr Kolobnev (Rus)
194 Fabian Cancellara (Swi) 195 Jakob Fuglsang (Den) 196 Karsten Kroon (Ned)
197 Matti Breschel (Den) 198 Kurt-Asle Arvesen (Nor) 199 Stuart O'Grady (Aus)
R1 Marcus Ljungqvist (Swe) R2 Jurgen Van Goolen (Bel) R3 Jason McCartney (USA) R4 Lars Ytting Bak (Den).

Vacansoleil Pro Cycling Team
201 Borut Bozic (Slo) 202 Matteo Carrara (Ita) 203 Johnny Hoogerland (Ned)
204 Sergey Lagutin (Uzb) 205 Björn Leukemans (Bel) 206 Marco Marcato (Ita)
207 Jens Mouris (Ned) 208 Matthe Pronk (Ned) 209 Lieuwe Westra (Ned) R1 Baden Cooke (Aus) R2 Gerben Löwik (Ned) R3 Frederik Veuchelen (Bel) R4 Bobbie Traksel (Ned).

Xacobeo Galicia
211 Ezequiel Mosquera (Spa) 212 David Garcia Da Pena (Spa) 213 Gustavo Cesar Veloso (Spa) 214 Gustavo Dominguez (Spa) 215 Serafin Martinez (Spa) 216 Juan Francisco Mouron (Spa) 217 Alejandro Paleo (Spa) 218 Alberto Fernandez (Spa)
219 Eduard Vorganov (Rus) R1 Gonzalo Rabunal (Spa) R2 David Herrero (Spa)
R3 Carlos Castano (Spa) R4 Iban Mayoz (Spa).