Kristin Skogheim, Gullruten
Kristin Skogheim, Gullruten

Her er Gullrute-vinnerne 2009

- Åh, herregud - jeg er så glad! ropte Kristin Skogheim. Se video.

Kristin Skogheim gråt av glede etter å ha vunnet pris for «Beste kvinnelige programleder» med programmet «Skogheims»

- Jeg prøvde å være rolig, men jeg ble helt satt ut, sier en overveldet Kristin Skogheim til «God kveld Norge» etter Gullrute-seieren.

- Jeg vil gjerne få hilse til ungene mine og til mannen min, sier hun og tørker tårene.

Her ser du resten av vinnerne:

Beste TV-drama

Vinner: «Himmelblå» NRK for NRK

«Berlinerpoplene» NRK for NRK
En god nummer to Feelgood Scene Film og TV 2
Hvaler Rubicon TV for TV 2

Beste barne- eller ungdomsprogram

Vinner: «Amigo» NRK for NRK

«AF1» NRK for NRK
«Newton» NRK for NRK
«Orps» Monster Entertainment for NRK

Beste mannlige programleder

Vinner: Eyvind Hellstrøm - «Hellstrøm rydder opp» Monster Entertainment for TV3

Thomas Numme - «Senkveld» Monster Entertainment for TV 2
Petter W. B. Schjerven - «Tingenes tilstand» Teddy TV for NRK
Hans Olav Brenner - «Bokprogrammet» NRK for NRK

Beste kvinnelige programleder

Vinner: Kristin Skogheim - «Skogheims» Nordisk Film for TV 2

Guri Solberg - «Skal vi danse» Monster Entertainment for TV 2
Nadia Hasnaoui - «Kvitt eller dobbelt» NRK for NRK
Solveig Kloppen - «Hjelpekorpset» Monster Entertainment for TV 2

Beste Reality

Vinner: «Den store reisen» Strix Televisjon for NRK

«71 grader nord» Nordisk Film for TVNorge
«Da damene dro» Nordisk Film for TV 2
«Hellstrøm rydder opp» Monster Entertainment for TV3

Beste Dokusåpe

Vinner: «Berserk» Wild Vikings/NRK for NRK

«Tangerudbakken» Rubicon TV for TVNorge
«Eventyrlig seilas» Applaus! Film og TV for TV 2
«330 Skvadronen» Mediacirkcus for NRK

Årets nyskapning

Vinner: AF 1

Beste fakta- eller aktualitetsprogram

Vinner: «Spekter, Israel hva nå?» NRK for NRK

«Brennpunkt, Hva drepte lillebror» NRK for NRK
«Nervekrigen» TV 2 for TV 2
«Sultbløffen» TV 2 for TV 2

Beste magasin- eller livsstilsprogram

Vinner: «Tilbake til 70-tallet - 1977» NRK for NRK

«Luksusfellen» Rubicon TV for TV3
«Eventyrlige nordmenn» TV 2 for TV 2
«E6, en reise gjennom nordmenns hverdag» Monster Entertainment for NRK

Beste humorprogram

Vinner: «Nytt på nytt» NRK for NRK

«Tett på tre» Seefood TV for TV 2
«Silent Library» Nordisk Film for TVNorge
«Golden Goal» Rubicon TV for TV 2

Beste underholdningsprogram

Vinner: «Landeplage» Dinamo Story for NRK

«Skal vi danse» Monster Entertainment for TV 2
«Senkveld» Monster Entertainment for TV 2
«Norges Herligste galla» Rubicon TV for TVNorge

Beste TV-dokumentar

Vinner: «Min datter terroristen» Snitt Film Production for TV 2

«Olje! En siste brønn» Pandora Film for NRK
«Lykkens grøde» Skofteland Film for NRK
«Baldurs draumar» Ekkofilm for NRK

Beste kvinnelige skuespiller

Vinner: Lena Kristin Ellingsen - «Himmelblå» NRK for NRK

Andrine Sæther - «Berlinerpoplene» NRK for NRK
Henriette Steenstrup - «En god nummer to» Feelgood Scene Film og TV for TV 2
Line Verdal - «Himmelblå» NRK for NRK

Beste mannlige skuespiller

Vinner: Espen Skjønberg - «Berlinerpoplene» NRK for NRK

Espen Eckbo - «Tett på tre» NRK for NRK
Edward Schultheiss - «Himmelblå» NRK for NRK
Christian Skolmen - «En god nummer to» Feelgood Scene Film og TV for TV 2

Gyldne TV-øyeblikk

Vinner: Truls på James Bond-premiere

Fagprisen

Siri Kalvig

Folkets TV-pris

Vinner: Oddgeir Bruaset

Årets hederspris

Vinner: Bjørn Hansen NRK