VINNERNE: Kate Winslet, Sean Penn og penelope Criz var blant nattens glade Oscar vinnere.
VINNERNE: Kate Winslet, Sean Penn og penelope Criz var blant nattens glade Oscar vinnere.

Her er alle Oscar-vinnerne

Oscar-utdelingen gikk i natt av stabelen i Hollywood. Se vinnernes takketaler!

Se klipp fra de beste takketalene i videovinduet ovenfor

BESTE KVINNE: Kate Winslet fikk Oscar for beste kvinnelige hovedrolle.
BESTE KVINNE: Kate Winslet fikk Oscar for beste kvinnelige hovedrolle.

Les også: - Adopter meg, Angelina
Les blogg: Sørpe full på Oscar-utdelingen?

Beste film:

Vinner: «Slumdog Millionaire»
«The Curious Case of Benjamin Button»
«Frost/Nixon»
«Milk»
«The Reader»

Les også: Vant åtte Oscar, men ingen kjærlighet

Beste kvinnelige hovedrolle:

Vinner: Kate Winslet i «The Reader»
Anne Hathaway i «Rachel Getting Married»
Angelina Jolie i «Changeling»
Melissa Leo i «Frozen River»
Meryl Streep i «Doubt»

Beste mannlige hovedrolle:

Vinner: Sean Penn i «Milk»
Richard Jenkins i «The Visitor»
Frank Langella i «Frost/Nixon»
Brad Pitt i «The Curious Case of Benjamin Button»
Mickey Rourke i «The Wrestler»

GLAD: Penelope Cruz fikk Oscar for beste kvinnelige birolle.
GLAD: Penelope Cruz fikk Oscar for beste kvinnelige birolle.

Les også: Sean Penn vant, hyllet Mickey Rourke

Se video: Se filmklipp fra «Milk»

Beste mannlige birolle:

Vinner: Heath Ledger i «The Dark Knight»
Josh Brolin i «Milk»
Robert Downey Jr. i «Tropic Thunder»
Philip Seymour Hoffman i «Doubt»
Michael Shannon in «Revolutionary Road»

Les mer: - Skulle ønske du var her, Heath

Beste kvinnelige birolle:

Vinner: Penélope Cruz i «Vicky Cristina Barcelona»
Amy Adams i «Doubt»
Viola Davis i «Doubt»
Taraji P. Henson i «The Curious Case of Benjamin Button»
Marisa Tomei i «The Wrestler»

Beste regi:

Vinner: «Slumdog Millionaire» - Danny Boyle
«The Curious Case of Benjamin Button» - David Fincher
«Frost/Nixon» - Ron Howard
«Milk» - Gus Van Sant
«The Reader» - Stephen Daldry

DØD: Hetah ledger fikk Oscar for sin innsats som Jokeren i «The Dark Knight». Hans familie mottok prisen på hans vegne.
DØD: Hetah ledger fikk Oscar for sin innsats som Jokeren i «The Dark Knight». Hans familie mottok prisen på hans vegne.

Beste tilrettelagte filmmanus:

Vinner: «Slumdog Millionaire»
«The Curious Case of Benjamin Button»
«Doubt»
«Frost/Nixon»
«The Reader»

Beste originale filmmanus:

Vinner: «Milk»
«Frozen River»
«Happy-Go-Lucky»
«In Bruges»
«WALL-E»

Beste animasjonsfilm:

Vinner: «WALL-E»
«Bolt»
«Kung Fu Panda»

Beste animerte kortfilm:

Vinner: «La Maison en Petits Cubes»
«Lavatory - Lovestory»
«Oktapodi»
«Presto»
«This Way Up»

Beste utenlandske film:

Vinner: «Departures» - Japan
«The Baader-Meinhof Complex» - Tyskland
«The Class» - Frankrike
«Revanche» - Østerrike
«Waltz with Bashir» - Israel

Beste art direction:

Vinner: «The Curious Case of Benjamin Button»
«Changeling»
«The Dark Knight»
«The Duchess»
«Revolutionary Road»

Beste kostymer:

Vinner: «The Duchess»
«Australia»
«The Curious Case of Benjamin Button»
«Milk»
«Revolutionary Road»

Beste sminke:

Vinner: «The Curious Case of Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«Hellboy II: The Golden Army»

Beste cinematography

Vinner: «Slumdog Millionaire»
«Changeling»
«The Curious Case of Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«The Reader»

Beste kortfilm:

Vinner: «Spielzeugland (Toyland)»
«AUF der Strecke (On the Line)»
«Manon on the Asphalt»
«New Boy»
«The Pig»

Beste dokumentarfilm:

Vinner: «Man on Wire»
«The Betrayal (Nerakhoon)»
«Encounters at the End of the World»
«The Garden»
«Trouble the Water»

Beste kortdokumentar:

Vinner: «Smile Pinki»
«The Conscience of Nhem En»
«The Final Inch»
«The Witness - From the Balcony of Room 306»

Beste visuelle effekter:

Vinner: «The Curious Case of Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«Iron Man»

Beste lyd:

Vinner: «The Dark Knight»
«Iron Man»
«Slumdog Millionaire»
«WALL-E»
«Wanted»

Beste lydmiks:

Vinner: «Slumdog Millionaire»
«The Curious Case of Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«WALL-E»
«Wanted»

Beste klipp:

Vinner: «Slumdog Millionaire»
«The Curious Case of Benjamin Button»
«The Dark Knight»
«Frost/Nixon»
«Milk»

Beste musikk:

Vinner: «Slumdog Millionaire»
«The Curious Case of Benjamin Button»
«Defiance»
«Milk»
«WALL-E»

Beste sang:

Vinner: «Jai Ho» fra «Slumdog Millionaire»
«Down to Earth» fra «WALL-E»
«O Saya» fra «Slumdog Millionaire»

Lyst på flere kjendisnyheter? Sjekk ut «God kveld Norge»