VETERANER: Denne gjengen er ikke lenger nykommerne, men de er absolutt tilstede i Amanda nominasjonene.
VETERANER: Denne gjengen er ikke lenger nykommerne, men de er absolutt tilstede i Amanda nominasjonene.

Amanda 2008

Her får du listen over alle de nominerte.

Beste norske kinofilm
Mannen som elsket Yngve, produsent Yngve Sæther, Motlys
O'Horten, produsent Bent Hamer, Bulbul Film
Tatt av kvinnen, produsent Olav Øen, Monster Film

Beste barne- og ungdomsfilm
Mannen som elsket Yngve, regi Stian Kristiansen
Switch, regi Ole Martine Hafsmo
Titanics ti liv, regi Grethe Bøe

Årets utenlandske kinofilm
Juno, regi Jason Reitman, distributør Fox Film
No Country for Old Men, regi Ethan og Joel Coen, distributør United International Pictures
There Will Be Blood, regi Paul Thomas Anderson, distributør Walt Disney Studios Motion Pictures

Beste regi
Stian Kristiansen, Mannen som elsket Yngve
Bent Hammer, O'Horten
Morten Tyldum, Varg Veum - Falne engler

Beste kvinnelige skuespiller
Anni-Kristiina Juuso, Kautokeino-opprøret
Maria Bock, Sommerhuset
Marian Saastad Ottesem, Tatt av kvinnen

Beste mannlige skuespiller
Aksel Hennie, Lønsj
Rolf Erik Larsen, Mannen som elsket Yngve
Trond Espen Seim, Varg Veum - Falne engler

Beste kvinnelige birolle
Ane Dahl Torp, Lønsj
Ida Elise Broch, Mannen som elsket Yngve
Trine Wiggen, Varg Veum - Bitre blomster

Beste mannlige birolle
Arthur Berning, Mannen som elsket Yngve
Espen Skjønberg, O'Horten
Fridtjov Såheim, Varg Veum - Falne engler

Beste filmmanus
Johan Bogaeus, Tatt av kvinnen
Thomas Moldestad og Siw Rajendam, Varg Veum - Falne engler
Ole Giæver, Sommerhuset

Beste foto
Philip Øgaard, Kautokeino-opprøret
John Christian Rosenlund, O'Horten
John Andreas Andersen, Varg Veum - Falne engler

Beste scenografi
Karl K. Juliusson, Kautokeino-opprøret
Karl K. Juliusson, O'Horten
Jack van Domburg, Radiopiratene

Beste musikk
Mari Boine, Svein Schultz, Herman Rundberg, Kautokeino-opprøret
John Erik Kaada, O'Horten
Bjørnar Johnsen, Radiopiratene

Beste klipp
Thomas Täng og Jan-Olof Svarvar, Kautokeino-opprøret
Vidar Flataukan, Mannen som elsket Yngve
Pæl Gengenbach, O'Horten

Beste lyddesign
Per Boström, Kautokeino-opprøret
Petter Fladeby, O'Horten
Christian Schaanning, Radiopiratene

Beste kortfilm
Familien Bergs erfaringer, regi Pål Øie, produsent Jan Aksel Angeltveit
Jøje meg for en jul!, regi Mattis Folkestad, produsent Marius Hoel
Oh, My God!, regi Anne Sweitsky, produsent Synnøve Hørsdal
Varde, regi Hanne Larsen, produsent Mona Steffensen

Beste dokumentarfilm
A Beautiful Tragedy, regi David Kinsella, produsent Dag Hoel
Blod & Ære, regi Håvard Bustnes, produsent Dag Hoel
Lykkens grøde, regi Karoline Grindaker og Hilde Kjøs, produsent Hilde Skofteland