Real Sociedad's Martin Odegaard reacts during the Spanish La Liga soccer match between RCD Espanyol and Real Sociedad at the Cornella-El Prat stadium in Barcelona, Spain, Sunday, Sept. 22, 2019. (AP Photo/Joan Monfort)
(FILES) This file photo taken on September 17, 2019 shows Salzburg's Norwegian forward Erling Braut Haaland celebrating after marking a goal during the UEFA Champions League Group E football match Salzburg v Genk in Salzburg, Austria. - According to several German media from Decmeber 12, 2019, Haaland is to join German first division Bundesliga club Borussia Dortmund during the winter break. (Photo by JOE KLAMAR / AFP)

Haaland og Ødegaard nominert til to priser hver på Idrettsgallaen

Fotballtalentene Erling Braut Haaland og Martin Ødegaard utfordrer skiessene og andre idrettsprofiler om prisene på Idrettsgallaen i januar.

I 2019 var det ingen prisvinnere fra fotballens verden, men stjerneskuddene Haaland og Ødegaard er med og preger årets nominasjoner, som ble klare onsdag.

De to landslagsspillerne er begge nominert til den prestisjetunge prisen «Årets navn», som stemmes fram av folket. I tillegg kan Ødegaard bli årets mannlige utøver, mens Haaland er nominert til årets gjennombrudd-prisen.

Også Lyon-proffen Ada Hegerberg er nominert til to priser; årets navn og årets kvinnelige utøver.

I fjor ble Marit Bjørgen og Jakob Ingebrigtsen de store vinnerne på Idrettsgallaen med henholdsvis tre og to priser. Da ble Bjørgen kåret til årets navn, mens Ingebrigtsen fikk utøvernes pris.

Til 2020-utdelingen er Jakob Ingebrigtsen nominert til årets navn. Friidrettsstjernen og verdensmesteren Karsten Warholm er nominert til to priser (årets navn og årets mannlige utøver).

Én som ikke er nominert til årets Idrettsgalla er Magnus Carlsen.

– Ikke at dette er veldig viktig, men... Noen som vet om nominasjons-kriteriene er endret? Ellers rart å bli nominert til årets navn etter et høyst middelmådig 2018, men ikke etter sitt beste år noensinne i år, skriver Carlsen selv på sin Twitter-profil.

Under ser du alle nominerte til Idrettsgallaen.

Årets kvinnelige utøver:

Tiril Kampenhaug Eckhoff
Skiskyting

Maiken Caspersen Falla
Langrenn

Caroline Graham Hansen
Fotball

Ada Stolsmo Hegerberg
Fotball

Therese Johaug
Langrenn

Maren Lundby
Hopp

Ragnhild Mowinckel
Alpint

Marte Olsbu Røiseland
Skiskyting

Ingvild Flugstad Østberg
Langrenn

Årets mannlige utøver:

Johannes Thingnes Bø
Skiskyting

Henrik Christiansen
Svømming

Viktor Hovland
Golf

Johannes Høsflot Klæbo
Langrenn

Henrik Kristoffersen
Alpint

Olav Lundanes
Orientering

Jarl Magnus Riiber
Kombinert

Karsten Warholm
Friidrett

Martin Ødegaard
Fotball

Årets lag:

Fotballjentene
Fotball

Håndballgutta
Håndball

VM-laget kombinert/lagkonkurranse
Kombinert

VM-stafettlaget langrenn/herrer
Langrenn

Mixed-stafettlaget VM/skiskyting
Skiskyting

Anders Mol/Christian Sandlie Sørum
Sandvolleyball

Årets gjennombrudd:

Vetle Sjåstad Christiansen
Skiskyting

Erling Braut Haaland
Fotball

Gustav Iden
Triatlon

Salum Ageze Kashafali
Friidrett

Casper Ruud
Tennis

Jenny Stene
Skyting

Thea Vatshelle
Kickboxing

Årets kvinnelige parautøver:

Aida Dahlen
Bordtennis

Vilde Nilsen
Langrenn/skiskyting

Helle Sofie Sagøy
Badminton

Birgit Røkkum Skarstein
Roing

Årets mannlige parautøver:

Jens Lasse Dokkan
Dressur

Salum Ageze Kashafali
Friidrett

Jesper Saltvik Pedersen
Alpint

Nils-Erik Ulset
Skiskyting

Tommy Urhaug
Bordtennis

Årets trener:

Leif Olav Alnes
Friidrett

Christian Berge
Håndball

Gjert Ingebrigtsen
Friidrett

Siegfried Mazet/Egil Kristiansen
Skiskyting

Kåre Mol
Sandvolleyball

Eirik Myhr Nossum
Langrenn

Årets navn (juryen nominerer, folket stemmer):

Johannes Thingnes Bø
Skiskyting

Erling Braut Haaland
Fotball

Ada Stolsmo Hegerberg
Fotball

Håndballgutta
Håndball

Jakob Ingebrigtsen
Friidrett

Therese Johaug
Langrenn

Salum Ageze Kashafali
Friidrett

Johannes Høsflot Klæbo
Langrenn

Maren Lundby
Hopp

Anders Mol/Christian Sandlie Sørum
Sandvolleyball

Karsten Warholm
Friidrett

Martin Ødegaard
Fotball

Årets ildsjel: (Egen jury)

Brit Eirin Tungeland, Os Turnforening, Hordaland

Karin og Kåre Ivar Melsæther, Bærums Verk Hauger IF, Akershus

Vivian Nilsen, Berlevåg Turn & Idrettsforening, Finnmark

Rolf Hansen, Galterud IF, Hedmark

Sverre Inge Lystrup Ness, Hommelvik Guts, Trøndelag

Årets hederspris: Juryen tildeler, ingen nomineres

Årets forbilde: Juryen tildeler, ingen nomineres

Utøvernes pris: Toppidrettsutøverne nominerer og stemmer selv

(©NTB / TV 2)