SYNSFORANDRINGER: Mannen fikk umiddelbart synsforstyrrelser etter å ha tatt en slurk ereksjonsfremmende middel.
SYNSFORANDRINGER: Mannen fikk umiddelbart synsforstyrrelser etter å ha tatt en slurk ereksjonsfremmende middel. Foto: Illustrasjonsbilde: Colourbox

Mann (31) ser rødt etter bruk av ereksjonsmedisin

Synet til en mann forandret seg dramatisk etter å ha tatt en slurk ereksjonsmedisin kjøpt på nett.

Denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Den 31 år gamle mannen kjøpte et medikament som inneholdt stoffet sildenafilsitrat på internett, skriver CNN.

Sildenafilsitrat er virkestoffet man finner i ereksjonsmedikamenter som Viagra.

Fikk rødt syn

Han tok en slurk rett fra flasken, og opplevde umiddelbart synsforstyrrelser. Han så lysglimt, og synet hans ble farget rødt.

Mannen hadde ingen medisinske problemer fra før, ifølge rapporten.

Lysglimtene forsvant etter en kort stund, men rødfargingen av synet vedvarte.

Sildenafilsitrat er et vanlig middel brukt ved ereksjonsproblemer. Det er en rekke kjente bivirkninger knyttet til middelet brukt i normale doser. Deriblant forbigående synsforstyrrelser, tåkesyn og fargeforvrengning, ifølge Felleskatalogen.

Trolig altfor stor dose

Det er ikke mulig å vite hvor stor dose 31-åringen fikk i seg, men legene antar at dosen var betydelig over det som anbefales.

– Det er viktig å huske at medisin skal brukes ved rett dose. Vi har hatt pasienter som har opplevd tåkesyn, men dette har forsvunnet etter noen få timer. Vi har aldri sett et tilfelle som dette, sier øyelege Raj Maturi ved Indiana University School of Medicine som har forsket på sildenafilsitrat og bivirkninger på øyet, til CNN.

Han anslår at mannen har fått i seg en dose som er fire, fem ganger så høy som normalt.