GULLRUTEN-NOMINERTE: Trygdekontoret med Thomas Seltzer (NRK), Farmen (TV 2), Ida Elise Brock i Lilyhammer (NRK), og Frikjent (TV 2) er blant de nominerte. Foto: Stella Pictures/Mona Ranum, Rolfie.no, Tor Gunnar Berland/Stella Pictures, Carl Christian Raabe
GULLRUTEN-NOMINERTE: Trygdekontoret med Thomas Seltzer (NRK), Farmen (TV 2), Ida Elise Brock i Lilyhammer (NRK), og Frikjent (TV 2) er blant de nominerte. Foto: Stella Pictures/Mona Ranum, Rolfie.no, Tor Gunnar Berland/Stella Pictures, Carl Christian Raabe

Disse kan vinne priser i kveld

Her er de nominerte til kveldens Gullruten.

I kveld er det klart for Norges strste TV-prisutdeling, Gullruten.

Blant alle de nominerte har NRK hele 43 nominasjoner, mens TV 2 har 19. TVNorge og TV3 har henholdsvis 11 og 2 nominasjoner.

Nedenfor kan du se den komplette listen over alle kveldens nominerte.

Beste underholdningsprogram

  • «Trygdekontoret», produsert av NRK for NRK.
  • «Tjukken og Lillemor», produsert av Plan-B TV for TV 2.
  • «Monsen på villspor», produsert av NRK for NRK.
  • «I kveld med Ylvis LIVE», produsert av Concorde TV for TVNorge.

Beste konkurransedrevne reality

  • «Farmen», produsert av Strix for TV 2.
  • «The Biggest Loser Norge», produsert av Rubicon TV for TVNorge.
  • «Alt for Norge», produsert av Monster for TVNorge.
  • «Mesternes Mester», produsert av Rubicon TV for NRK.

Beste reality

  • «Sweatshop – dødsbillig mote», produsert av Hacienda film for Aftenposten TV.
  • «Sofa», produsert av Strix for NRK.
  • «Adils hemmelige dansere», produsert av Rubicon TV for NRK.
  • «Jegertvillingene», produsert av Teddy TV for TVNorge.

Beste dokusåpe

  • «Jul i Tangerudbakken», produsert av Zacapa film for TVNorge.
  • «Hundepatruljen», produsert av Novemberfilm for TV3.
  • «Fjorden Cowboys», produsert av Flimmer film for TV 2.
  • «Iskrigerne», produsert av Salto film for TV 2.

Beste TV-drama

  • «Kampen for tilværelsen», produsert av NRK for NRK.
  • «Frikjent», produsert av Miso film for TV 2.
  • «Kampen om tungtvannet», produsert av Filmkameratene for NRK.
  • «Øyevitne», produsert av NRK for NRK.

Beste humorprogram

  • «Karl Johan», produsert av Norsk Fjernsyn for NRK.
  • «Thomas Giertsen: Helt perfekt», produsert av Feelgood SFT for TVNorge.
  • «Kollektivet», produsert av Seefood TV for TV 2.
  • «Neste sommer», produsert av Feelgood SFT for TVNorge.

Beste barne- eller ungdomsprogram

  • «Best i mest», produsert av NRK for NRK.
  • «Elias på nye tokt», produsert av Animando for NRK.
  • «MK-X», produsert av NRK for NRK.
  • «Rodde og Kikkan», produsert av NRK for NRK.

Beste magasin- eller livstilsprogram

  • «Nasjonalgalleriet», produsert av NRK for NRK.
  • «Folkeopplysningen», produsert av Teddy TV for NRK.
  • «Helt vilt», produsert av Nordisk film TV for TV 2.
  • «Normal galskap», produsert av NRK for NRK.

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

Beste TV-dokumentar

  • «Glade jul», produsert av Monster for NRK.
  • «Jeg er Kuba», produsert av Sant & Usant for NRK.
  • «Light fly, fly high», produsert av Fri film for NRK.
  • «Brennpunkt: Den siste reisen», produsert av NRK for NRK.

Beste dokumentar- eller faktaserie

  • «Lille Norge og stormaktene», produsert av Pandora film for NRK.
  • «Født i feil kropp», produsert av Merkur film for TV 2.
  • «Alliert og alene», produsert av Ekkofilm for NRK.
  • «Drømmen om Europa», produsert av NRK for NRK.

Beste kvinnelige skuespiller

  • Anneke von der Lippe i «Øyevitne», produsert av NRK for NRK.
  • Trine Wiggen i «Kampen for tilværelsen», produsert av NRK for NRK.
  • Ida Elise Broch i «Lilyhammer», produsert av Rubicon TV for NRK.
  • Maibritt Saerens i «Kampen om tungtvannet», produsert av Filmkameratene for NRK.

Beste mannlige skuespiller

  • Nicolai Cleve Broch i «Frikjent», produsert av Miso film for TV 2.
  • Bartek Kaminski i «Kampen for tilværelsen», produsert av NRK for NRK.
  • Trond Fausa Aurvåg i «Neste sommer», produsert av Feelgood SFT for TVNorge.
  • Dennis Storhøi i «Kampen om tungtvannet», produsert av Filmkameratene for NRK.

Beste kvinnelige programleder

  • Anne Lindmo for «Lindmo», produsert av NRK for NRK.
  • Helene Sandvig for «PULS», produsert av NRK for NRK.
  • Cecilie Skog for «Tjukken og Lillemor», produsert av Plan-B TV for TV 2.
  • Ingunn Solheim for «Debatten», produsert av NRK for NRK.

Beste mannlige programleder

  • Bård Ylvisåker for «I kveld med Ylvis LIVE», produsert av Concorde TV for TVNorge.
  • Truls Svendsen for «Tjukken og Lillemor», produsert av Plan-B TV for TV 2.
  • Thomas Seltzer for «Trygdekontoret», produsert av NRK for NRK.
  • Thomas Numme for «Senkveld med Thomas og Harald», produsert av Monster for TV 2.

Årets deltaker

  • Enok Groven i «Anno», produsert av Strix for NRK.
  • Finn Olav Odde i «Farmen», produsert av Strix for TV 2.
  • Jan Ridd og Silvia Leine i «Sofa», produsert av Strix for NRK.
  • Kristoffer og Kristin Hopsdal i «Ønskebarn», produsert av Mastiff for TVNorge.

Beste nye programserie

  • «Sofa», produsert av Strix for NRK.
  • «Tjukken og Lillemor», produsert av Plan-B TV for TV 2.
  • «Hvem bryr seg», produsert av Monster for TV 2.
  • «På bortebane», produsert av Monkberry for NRK.

Beste event eller sportssending

  • «VM på ski», produsert av NRK for NRK.
  • «VM i sjakk», produsert av NRK for NRK.
  • «Gullruten 2014», produsert av Monster for TV 2.
  • «Bli med ut med PULS og FBI», produsert av NRK for NRK.

Årets nyskapning

  • «#dumpa», produsert av NRK for NRK.
  • «Bertrands metode», produsert av Bertrand media for TV3.
  • «Mellom bakkar og berg», produsert av Seefood TV for TVNorge.
  • «Hvem bryr seg», produsert av Monster for TV 2.

Publikumsprisen

  • Henriette Steenstrup
  • Anne Rimmen
  • Lisa Tønne
  • Kadafi Zaman
  • Truls Svendsen
  • Pernille Sørensen
  • Martin Beyer-Olsen
  • Vegard og Bård Ylvisåker
  • Erik Solbakken
  • Otto Robsahm

«Gullruten» sendes på TV 2 lørdag 9. mai kl 20.30.