Væpnet mann holder gisler på kafé:
Nå: Hevder det finnes fire bomber i Sydney
SISTE: TV-kanalen Ten Eyewitness News har snakket med to gisler som sier det er to bomber i kafeen og to bomber andre steder i Sydney.
- De to gislene som har snakket med Ten Eyewitness News befinner seg fortsatt i kafeen.
- De sier gisseltakeren har to krav: Han vil ha et IS-flagg levert mot å slippe fri ett gissel og en telefonsamtale med statsminister Tony Abbott.
- Ifølge Ten Eyewitness News krever gisseltakeren å bli kalt «bror».
DIREKTE: Få siste nytt i vårt livesenter
Totalt seks personer har kommet seg ut av kaféen, ifølge Sky News Australia. En av kvinnene som unnslapp er gravid, og en person skal være sendt til sykehus.
Minst én bevæpnet mann holder fremdeles flere personer som gisler på en kafé i den australske storbyen Sydney.
En mann som har vist seg i vinudet har et sort pannebånd med arabisk skrift på. Den antatte gisseltakeren beskrives som en mann i slutten av 40-årene.
Klokken 06.00 norsk tid melder CNN at politiets forhandlere har vært i kontakt med gisseltakeren.

– Politiets forhandlere har hatt og vil fortsette å ha kontakt , sier visepolitisjef Catherine Burn.

Ifølge The Sydney Morning Herald ble politiet varslet om hendelsen i Syndey sentrum klokken 09:44 mandag morgen lokal tid. Vitner forteller at de så en eller to menn gå inn i kafeen med tunge vesker.
Kan være 30 gisler
TV-kanalen Channel 7 meldte først at 13 personer ble holdt som gisler inne i kafeen. Kafeen ligger på Martins Place i byens finansdistrikt.
Direktøren for Lindt-kafeen, Steve Loane, har sagt at det kan være mellom 40 og 50 personer inne i lokalene, ifølge news.com.au.
De siste meldingene fra australsk politi går på at det nå er «færre enn 30 gisler» som holdes i kafeen.

Det blir også rapportert at det kan være to bevæpnede gisseltakere, men dette er ikke bekreftet. Politiet sier at det dreier seg om minst én gjerningsperson.
Bilder fra stedet viste tidligere gisler som sto oppreist med hendene opp til vinduene i populære kafeen. Butikken har to eller tre innganger.
Ingen personer er så langt fysisk skadet i gisseldramaet.
– Kan være politisk motivert
Statsminister Tony Abbott møtte pressen i hovedstaden Canberra klokken 3 natt til mandag norsk tid.
– Vi vet ikke om dette er politisk motivert, selv om det er noen indikasjoner som tyder på det, sa han.
Han oppfordret befolkningen om å la livet gå som normal.
– Australia er et fredelig, åpent og generøst samfunn. Ingenting skal forandre på det. Det er derfor jeg ber alle australiere om å fortsette med sine normale gjøremål.
Svart flagg med arabisk skrift
Ett svart flagg med arabisk tekst ble på et tidspunkt også holdt opp i vinduet, men dette er ikke det såkalt offisielle flagget til IS. Teksten skal være den islamske trosbekjennelsen Shahadah. Dette kom frem på direktesendte tv-bilder fra stedet.
Zaid Ali ved universitetet i Auckland sier til nyhetsbyrået Associated Press at Shahadah er blitt brukt av terrororganisasjoner som IS og al-Qaida.
Australia støtter den USA-ledede aksjonen mot IS i Syria og Irak. Landet er derfor i høy beredskap for angrep fra radikaliserte muslimer eller krigere som returnerer fra Midtøsten, melder Reuters.
Australia har, i likhet med en rekke andre vestlige land, opplevd at innbyggere har reist til Syria og Irak for å kjempe for IS.
Viktige bygninger i nærheten
Bevæpnet politi har omringet kafeen. Ifølge det australske nettstedet er det være flere offentlige etater i den samme bygningen som kafeen. Det ligger også flere banker i området. En tv-redaksjon i nærheten er også evakuert. Ikke langt fra kafeen ligger operahuset og delstatsforsamlingen i New South Wales.
Operahuset evakuert
Kort etter at politioperasjonen ble innledet mandag formiddag, ble operahuset like i nærheten evakuert etter at det ble funnet en mistenkelig pakke, ifølge australske TV-kanaler.
Politiet vil bare si at det har vært en «episode» i operaen, skriver NTB.
Alle forestillinger i Operahuset i kveld er avlyst, ifølge NBC News.
Flytrafikken som normalt går over området blir også omdirigert.
Politiet ber folk om å holde seg unna området.
TV 2 oppdaterer saken.