
Russland kan stoppe importen av nye biler
Svarer på sanksjoner fra Vesten.

Bilsalget i Russland har fått en skikkelig knekk etter annekteringen av Krim-halvøya, urolighetene i Ukraina - og påfølgende sanksjoner fra Vestens side.
Når den russiske økonomien sliter, merkes det umiddelbart ute hos bilforhandlerne. I juli falt salget med hele 23 prosent. Det som i utgangspunktet så ut som et relativt stabilt år for bilsalget i Russland, ligger nå an til å ende med tosifret minus, et sted mellom 10 og 15 prosent.
Se opp! I Russland kan alt skje
Putin har fått forslag
Bransje-nettstedet autonews.com skriver at Russland vurderer å svare på ytterligere sanksjoner fra Vesten, med å innføre full stopp av import av biler fra disse landene.
De refererer til den russiske avisen Vedomosti. Ifølge deres opplysninger skal forslag om dette allerede ha blitt oversendt til president Vladimir Putin. Men noen endelig avgjørelse er angivelig ikke tatt.
Rolf har 140 biler - og ett jagerfly
Fabrikker i Russland
Første halvdel 2014 skal importerte biler ha stått for 27 prosent av personbilsalget i Russland. Når dette tallet ikke er høyere, skyldes det at en rekke utenlandske bilprodusenter har fabrikker i Russland, der de produserer biler for hjemmemarkedet.
Blant disse er Renault (som også eier russiske Lada), Ford, Volkswagen, Toyota og Hyundai. Det skal ikke være aktuelt å innføre noen form for sanksjoner mot biler produsert ved de russiske fabrikkene.
Premium-merker
De som da eventuelt blir taperne, er merker som ikke produserer noen av sine biler i Russland.
Bilsalget i Russland har vært sterkt økende i mange år, ikke minst har nyrike russere vært ivrige kunder hos premium-produsentene. De er blant merkene som vil bli skadelidende hvis Russland stanser bilimporten.
Datsun gjør comeback - fra Russland

LES OGSÅ: Nå skal Lada satse på lekkert design

Denne er det bare én av i Norge

Skal få slutt på Lada-vitsene

13.000 mister jobben - på én fabrikk
