USIKKER: Andreas Thorkildsen brøt spydkonkurransen under Bislett Games.
Foto: Heiko Junge / NTB scanpix
USIKKER: Andreas Thorkildsen brøt spydkonkurransen under Bislett Games. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

Thorkildsen tar pause

Spydkasteren står over lag-EM fordi kroppen ikke fungerer.

Etter å ha blitt desidert sist på Bislett, har Andreas Thorkildsen lett etter svar på hvorfor formen er så dårlig. I dag ble det klart at sørlendingen ikke stiller til start i lag-EM i Estland.

Under utredning
– Jeg har ikke så mye annet å si enn at han er under utredning for hvorfor ikke kroppen fungerer. Alle så at kroppen ikke fungerte på Bislett, og vi må finne ut hvorfor før han begynner å konkurrere, sier trener Åsmund Martinsen til TV 2.

Han vil ikke si om han er syk, eller skadet, men bekrefter at Thorkildsen ikke har trent den siste uka.

– Denne uka går bort, og planen nå er at vi begynner igjen på mandag, så får vi vurdere hva vi gjør underveis.

Ugunstig
Martinsen innrømmer at han ikke liker situasjonen. 

– Det er klart det er ugunstig, men ønsker ikke å si noe mer om det, sier han.

Norge mister også langdistanseprofilene Sindre Buraas og Karoline Bjerkeli Grøvdahl til lag-EM som går i Tallin lørdag og søndag, men stiller ellers et formsterkt mannskap med Henrik Ingebrigtsen, Jaysuma Ndure, og Ezinne Okparaebo i spissen. Norge er på nivå to i Europa.

– Målet er å bli blant de tre beste, og rykke opp til Super League, skriver sportssjef Ronny Nilsen i en pressemelding.

Slik stiller Norge:

MENN
100m: 
Jaysuma Saidy Ndure (1984) IL I BUL
200m: 
Jaysuma Saidy Ndure (1984) IL I BUL
400m: 
Karsten Warholm (1996) Dimna IL
800m: 
Andreas Roth (1993) Ullensaker/Kisa IL
1500m: 
Thomas Roth (1991) Ullensaker/Kisa IL
3000m: 
Henrik Ingebrigtsen (1991) Sandnes
5000m:
Vegard Ølstad (1992) Ren-Eng
3000m H:
Tom Erling Kårbø (1989) Stord
110m H:
Vladimir Vukicevic (1991) SK Vidar
400m H:
Øyvind Strømmen Kjerpeset (1991) Florø TIF
Høyde:
Ivan Kristoffer Nilsen (1989) IL i BUL
Stav Eirik G. Dolve (1995) IL Fri
Lengde:
Amund Sjursen (1996) BFG Bergen
Tresteg:
Sindre Almsengen (1985) Fana IL
Kule:
Stian Andersen (1988) IK Tjalve
Diskos:
Fredrik Amundgård (1989) IL Tyrving
Slegge:
Eivind Henriksen (1990) IK Tjalve
Spyd:
Vetle Brunvatne (1994) Søgne IL
4x100m:
Jaysuma Saidy Ndure (1984) IL I BUL
Amund Sjursen (1996) BFG Bergen
Kristoffer Buhagen (1992) Trondheim Friidrett
Even Pettersen (1993) Urædd Friidrett
Sondre Nyvold Lid (1994) IK Tjalve
Øyvind Strømmen Kjerpeset (1991) Florø TIF
4x400m: 
Andreas Roth (1993) Ullensaker/Kisa IL
Karsten Warholm (1996) Dimna IL
Sondre Nyvold Lid (1994) IK Tjalve
Mauritz Kåshagen (1989) Moelven
Thomas Roth (1991) Ullensaker/Kisa IL
Øyvind Strømmen Kjerpeset (1991) Florø TIF

KVINNER
100m Ezinne Okparaebo 88 IL i BUL
200m Ezinne Okparaebo 88 IL i BUL
400m Tara Marie Norum 90 Steinkjer FIK
800m Ingvill Måkestad Bovim 81 Bækkelaget
1500m Ingvill Måkestad Bovim 81 Bækkelaget
3000m Elisabeth Angell Bergh 96 Haugesund IL
5000m Tas ut senere
3000m H Kristine Eikrem Engeset 88 SK Vidar
100m H Isabelle Pedersen 92 IL i BUL
400m H Vilde Svortevik 94 IL Gular
Høyde Tonje Angelsen 90 Trondheim Friidrett
Stav Katrine Haarklau 91 IL Gular
Lengde Nadia Akpana Assa 95 IL i BUL
Tresteg Inger Anne Frøysedal 89 IK Tjalve
Kule Kristin Sundsteigen 88 IL Tyrving
Diskos Grete Etholm 76 IK Tjalve
Slegge Mona Holm Solberg 83 IK Tjalve
Spyd Marie-Therese Obst 96 IK Tjalve
4x100m Ezinne Okparaebo 88 IL i BUL
Tara Marie Norum 91 Steinkjer FIK
Elisabeth Slettum 86 IL Skjalg
Alvilde Grønneberg 92 IK Tjalve
Line Kloster 90 SK Vidar

4x400m
Trine Mjåland (1990) Kristiansand IF
Tara Marie Norum (1991) Steinkjer FIK
Line Kloster (1990) SK Vidar
Benedicte Hauge (1989) KIF
Elisabeth Slettum (1986) IL Skjalg
Vilde Svortevik (1994) IL Gular