Denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Fredag kveld er det klart for «Gullruten», den årlige prisutdeling for den norske TV-bransjen. 

Ida Fladen (28) hadde sin programlederdebut i 2013 med NRK3-programmet «Prosjekt perfekt» og kan hente hjem fem priser i kveld. 

– Dette er veldig rart og overveldende, sier den unge programlederen som blant annet er nominert i kategorien «Beste kvinnelige programleder».

Else Kåss Furuseth, Anne Lindmo og Siri Kristiansen er nominert i samme kategori, og har noen råd til den unge nykommeren.

– Det er å ligge seg  oppover, spøker Else Kåss Furuseth, før hun legger raskt til: 

– Neida. Det er så klart å smiske seg oppover. Og by på seg selv. 

– Sånn som du gjør. For du har jo vært mye naken på TV? 

– Nakenhet er veldig 2013. Nakenhet er nedlagt! 

Anne Lindmo er enig.

DETTE ER DE NOMINERTE (Vinnerne understreket) 

Beste underholdningsprogram 

  • Trygdekontoret, produsert av NRK for NRK
  • På tur med Dag Otto, produsert av Seefood TV for TV 2
  • Typen til, produsert av NRK for NRK
  • The Voice, produsert av Nordisk Film TV for TV 2

Beste reality (konkurranse):

  • Hele Norge baker, produsert av Nordisk Film TV for TV3
  • Kari Traa-lekene, produsert av Strix for TV3
  • Mestrenes Mester, produsert av Rubicon TV for NRK
  • Alt for Norge, produsert av Monster for TVNorge

Beste event/sport: 

  • OL på TV 2
  • Live med Ylvis
  • P3 Gull
  • Karpe Diem i Oslo spektrum

Beste reality:

  • Prøv mitt liv, produsert av Mastiff for TV 2
  • Adils dansere, produsert av Rubicon TV for NRK
  • Hellstrøm rydder opp, produsert av Monster for TV3
  • Kjærlighet uansett, produsert av Mastiff for TV 2

Beste dokusåpe

  • Brøyt i vei, produsert av NRK for NRK
  • Monsen og hundene, produsert av NRK for NRK
  • Fjorden cowboys, produsert av Flimmer for TV 2
  • Optimistene, proudusert av Skofteland for NRK

Beste TV-drama:

  • Lilyhammer, produsert av Rubicon TV for NRK
  • Mamon, produsert av NRK for NRK
  • Neste sommer, produsert av Feelgood TV for TVNorge
  • Det tredje øyet, produsert av Rubicon TV for TV 2

Beste humorprogram

  • Side om side, produsert av NRK for NRK
  • Karl Johan, produsert av Norsk Fjernsyn for NRK
  • Costa del Kongsvik, produsert av Seefood for TVNorge
  • Asbjørn Brekke Show, produsert av Seefood for TVNorge

Beste barne- eller ungdomsprogram:

  • Barn ingen adgang, produsert av Fabelaktiv for NRK Super
  • Barnas restaurant, produsert av Storyteller for NRK Super
  • Karsten og Petra, produsert av Cinenord Kidstory for NRK Super
  • Trio, produsert av Nordic Stories for NRK Super

Beste magasin- eller livsstilsprogram:

  • Typisk deg, produsert av Teddy TV for TVNorge
  • Prosjekt perfekt, produsert av NRK for NRK
  • Brenner- historier fra vårt land, produsert av NRK for NRK
  • Fylla, produsert av NRK for NRK

Beste nyhets- og aktualitetsprogram

  • Kvinne jeg hater deg, produsert av Fenris Film for TV 2
  • Når pappa dreper, produsert av Norsk Fjernsyn for TV 2
  • Herskap og tenarer, produsert av NRK for NRK
  • TV 2 Nyhetene - Lærdal i brann, produsert av TV 2 for TV 2

Beste TV-dokumentar:

  • Pirate Bay, produsert av Piraya Film AS for NRK
  • Tvillingsøstre, produsert av Moment TV for TV 2
  • Søsken til evig tid, produsert av FIMfilm for TV 2
  • Trikken til Auschwitz, produsert av Hummelfilm og Alert Film for NRK

Beste dokumentar- eller faktaserie:

  • På liv og død, produsert av ITV Studios for TVNorge
  • Folk som slåss, produsert av Snowman Production for MAX
  • Vårt lille land, produsert av TV 2 for TV 2
  • Exit Afghanistan, produsert av NRK for NRK

Beste kvinnelige skuespiller:

  • Elsa Lystad «Etter Karnevalet», produsert av NRK for NRK
  • Henriette Steenstrup «Lilyhammer», produsert av Rubicon TV for NRK
  • Ine Jansen «Helt perfekt», produsert av Feelgood TV for TVNorge
  • Marie Blokhus «Side om side», produsert av NRK for NRK

Beste mannlige programleder

  • Erik Solbakken, «Karl Johan»
  • Hans Olav Brenner, «Brenner»
  • Jon Almaas, «Nytt på nytt»
  • Espen Eckbo, «Asbjørn Brekke-show»

Beste mannlige skuespiller:

  • Trond Fausa Aurvåg «Neste sommer», produsert av Feelgood TV for TVNorge
  • Jon Øigarden «Mammon», produsert av NRK for NRK
  • Trond Fausa Aurvåg «Lilyhammer», produsert av Rubicon TV for NRK
  • Eivind Sander «Neste sommer», produsert av Feelgood TV for TVNorge

Beste kvinnelige programleder:

  • Anne Lindmo i «Lindmo», produsert av NRK for NRK
  • Else Kåss Furuseth i «ELSE», produsert av TV 2 for TV 2
  • Ida Fladen i «Prosjekt perfekt», produsert av NRK P3 Ung for NRK
  • Siri Kristiansen i «Rådet», produsert av NRK P3 Ung for NRK

Årets deltaker: 

  • Lïv Bly i «Alt for Norge»
  • Christer Modin i «Prøv mitt liv»
  • Birgit Myklebust i «Optimistene»
  • Valentino You i «Adils dansener»

Beste nyskapning:

  • Bloggerne, produsert av TV 2 for TV 2 Bliss
  • VM i sjakk, produsert av NRK for NRK
  • Prosjekt perfekt, produsert av NRK P3 Ung for NRK
  • Kari Traa-leikaneprodusert av Strix for TV3

Hedersprisen:

  • Hallvard Flatland

– Vi faser ut nakenhet, sier Lindmo, som tror unge Fladen kommer til å vinne «årets kløft». 

Siri Kristiansen i «Rådet» på P3 har bare et råd til Fladen: 

– Jeg må ty til et kjedelig «Idol»-råd; Vær deg selv! 

Komikerne Henriette Steenstrup og John Brungot leder showet som sendes på TV 2 kl. 22.15.

Se bilder fra den røde løperen i Bergen her: 

^
^
^
^
^
^
Halvor Bakke og Jannecke Weeden fra "Norges styggeste rom". Foto: Tor Gunnar Berland/ Stella Pictures COPYRIGHT FAME FLYNET NORWAY
Halvor Bakke og Jannecke Weeden fra "Norges styggeste rom". Foto: Tor Gunnar Berland/ Stella Pictures COPYRIGHT FAME FLYNET NORWAY
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures
FOTO: Stella Pictures