Tirsdager kl. 20.00
Slik forvandlet Kjersti og hennes team Ritas leilighet
KNALL: Rita ønsket seg et innbydende kjøkken. Det har «Tid for hjem»-gjengen i aller høyeste grad skaffet henne.

Slik forvandlet Kjersti og hennes team Ritas leilighet

Nå kan du kopiere designet du så i sesongpremieren av «Tid for hjem».

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Ritas rekkehusleilighet var ny og uten slitasje, så for en gangs skyld kom «Tid for hjem» til ferdigpreparerte vegger.

Einar finner likevel ett og annet å utsette, så litt flikking og fuging må til for å bedre inntrykket.

Satset på moduler

Oscars design går i hovedtrekk ut på å bygge et temmelig stort og modulbasert oppbevaringssystem. Altså hyller som skal fylle halvannen vegg. Hyllene består av ulike bokser laget i ulike materialer. Vi bruker kryssfiner bjørk, kryssfiner furu, en slags «grov sponplate» med betegnelsen OSB samt pulverlakkerte stålkasser.

Alt blir bygget og overflatebehandlet enten med lakk, voks eller interiørbeis. Til slutt blir det hele montert sammen til et sinnrikt system av store og små kasser med forskjellig dybde. Enkelt og genialt, spennende i seg selv og også praktisk for oppbevaring.

Synlige flammer

Stuen har pipeløp men ingen vedovn, dermed er veien kort til å få montert ny ovn. Vi velger en ovn der vi kan se flammene, og ovnen får forskriftsmessig brannmur og knallrøde omgivelser.

Den gamle store oransje sofaen forsvinner og inn kommer norskdesignet og norskprodusert sofa og stil,- Tipo fra LK Hjelle. Den har en nøytral gråfarge i slitesterkt og praktisk stoff, og med snedig detalj av rødrutete stoff på undersiden av putene.

Av restmateriale fra hyllene lager vi ny plate til spisebordet. Eller det vil si Oscar lager den. Han er ikke bare en dyktig designer, han er også godt befaren i snekkerfaget. Bordplaten blir seende ut som et spennende puslespill i ulike materialer med de samme overflatebehandlingene som det hyllene/ boksene har fått.

Knall på kjøkkenet

Kjøkkenet var helt greit, hvite fronter, standart benkeplate, hvitt mellom over og underskap og kjedelig tomrom mellom overskap og tak. Slik veldig mange av oss har det.

Oscar maler mellomrommet mellom overskap og benkeplate knall rødt og vi monterer glassplate utenpå. Enda flere bokser blir bygget og plassert over overskapene slik at vi fyller rommet helt til taket.

Så blir veggen mellom kjøkken og stue samt områder på underskapene malt knall gul,- virkelig knall gul. Og til slutt skjærer vi et lite hull i veggen og plasserer en liten hylle inn i der.

Kjøkkenbelysning er standard spotbelysning og i stuen monterer vi 2 rålekre og eksklusive lamper fra Flos,- veggmonterte og med arm slik at de kan svinges over et stort område for å gi akkurat den belysning man trenger til en hver tid. (se produktopplysninger)

Og med dette er rommet komplett,- fargerikt og langt fra kjedelig.

Dette ble brukt

Designer: Oscar Magnus Narud (www.oscarnarud.com)

Sofa og stol: Tipo, mellomgrå med skotskrutet understoff fra L.K. Hjelle (www.hjelle.no)

Lamper: Flos 265, Hvit design: Paolo Rizzotto (www.flos.no)

Peisovn: Scan 50 maxi, Varme AS (www.varme.no)

Scamotec brannmurplate og røykrør: www.varme.no

Metallbokser og plate bak peisovn: Produsert av Sigurd Opheim, blikkenslagerforretning as (www.sigurd-opheim.no)

Metallbokser: Lakkert av Bergen Eloksal (www.bergeneloksal.no)

Glassplater over kjøkkenbenk: Optiwhite 6 mm, Hols Glass AS (www.holeglass.no)

Hyller, sofabord og spisebord: Laget i diverse finermaterialer: bjerk x- finer, furu x- finer og OSB plater. Levert av Hustvedtgruppen AS (www.dlh-norge.no)

Div trelast: www.geitangerbygg.no

Stoler til spisebord: www.ikea.no

Fargekoder:

gul vegg: S0550-G80Y Scotte 7

rød vegg: S2070-Y90R Beckers Aqua Elegant

sort interiørbeis: www.beckers.no

Voks til bokser: Gleivo fra Livos Odin fargehandel, Vetterlidsaml.

 
Tid for hjem

Programtittel: Tid for hjem
Nasjonalitet: Norsk
Sjanger: Livsstilsprogram
Sesong aktuell på TV 2: 8
Sesonger totalt: 8
Programleder: Kjersti Bergesen
Produsert av: Pandora Film AS
Offisiell hjemmeside
TV 2 Sumo: Se Tid for hjem på TV 2 Sumo

Sendes: På TV 2 tirsdag 20.00.

Les også:
Smarte tips fra «Tid for hjem»-gjengen
Smarte tips fra «Tid for hjem»-gjengen

Slik kan du gjøre det selv!

Gjør deg klar for mer «Tid for hjem»
Gjør deg klar for mer «Tid for hjem»

Hva skjer om man slipper en klesdesigner, en billedkunstner eller en møbeldesigner løs på helt vanlige menneskers hjem?

 
reklame