Dropper lunsjen

Einar drikker bare kaffe i lunsjpausen. «Sunt og godt»-Cathrine lærer ham å lage matpakke.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Einar Gundersen slurver med maten. Han hopper som regel over frokost, og til lunsj drikker han bare kaffe. Det eneste måltidet han spiser i løpet av en dag, er middag.

Les også: Tips om mat og trening

Problemer med kolesterol
- Og det må gå fort å lage den, for da er jeg sulten, sier Einar. Han spiser ofte pølser og nesten ingen grønnsaker i måltidet han tilbereder til seg selv, kona og sønnen.

- Det viktigste for meg, er å bli mett, sier han.

Faren til Einar døde av hjerteinfarkt, og Einar vet at han har problemer med kolesterol. «Sunt og godt»-programleder Cathrine Borchsenius sender ham til Rikshospitalet for å få målt kolesterolet. Einar innser at han må gjøre noe med livsstilen.

Les også: Arvelig vekt

Første skje med tran
Mesterkokk Charles Tjessem viser Einar hvordan han skal lage sunn og god mat, uten pølser og med masse grønnsaker. Einar blir overrasket over hvor godt det smaker.

Cathrine lærer Einar å smøre en sunn matpakke og viser ham at det bare tar tre minutter ekstra hver morgen å gjøre det. I tillegg beordrer hun Einar og kona til å ta tran. Ingen av dem hadde smakt det før.

- Det er helse i hver dråpe, smiler Cathrine.

Les mer: Med fokus på deg selv

Programlederen og ernæringsfysiologen viser også seerne hva som skjer med kroppen når du spiser veldig usunt, og hvordan det usunne fettet påvirker blodet og tetter blodårene.

Men klarer Einar å legge om livsstilen? Klarer han å lage matpakke hver morgen og å spise den til lunsj i stedet for bare å drikke kaffe?

Se «Sunt og godt» på TV 2 torsdag 24. april klokken 20.00.

«Sunt og godt»

«Sunt og godt» ser du på TV 2 torsdager kl 20.00.

Les også:
 
Comments powered by Disqus
reklame