Outsiderne
Dansekompaniet Frikar er stålende fornøyd med å være i finalen – tross dårlige odds.
Dersom du trodde at Frikars show på fredag var kommet sammen av slump må du tro om igjen.
Digital kunst, tegning og animasjon
Hallgrim Hansegård er utdannet fra Akademiet for digital kunst i Firenze,
mens Andreas Ljones har diplom fra Musikkhøgskolen i hardingfele og studier
innen tegning og animasjon.
Sammen legger de retningslinjene for fellesskapet og dansekompaniet Frikar.
- Hele kompaniet er veldig kreativt, forteller de to.
Se flere eksklusive bilder nederst i saken.
Outsiderne
Fredag kapret kompaniet en finaleplass i «Norske Talenter». Mest overrasket
var gutta selv.
- Vi har jo på sett og vis vært konkurransens outsidere. «Norske Talenter» har på mange måter utviklet seg til å bli en talentkonkurranse for barn. Jeg har sjekket oddsen vår for en finaleplass på forskjellige nettsider og det har ikke sett bra ut, forteller Andreas.
- Vi er utrolig fornøyde med å komme videre! Og vi kan fortelle at det eldste medlemmet i kompaniet er 47 år. Han er sprekere enn de fleste! ler gutta.
Stor bredde
Kompaniet har opparbeidet seg en bred hærskare av fans. På spørsmål om hvor
bredt publikumet faktisk er kommer svaret kjapt.
- Vi har danset både i Nasjonalballeten og på Ekstremveko på Voss, smiler Hallgrim.
- Vi opptrer på kulturhus og ungdomsskoler også. Egentlig alle steder hvor det både er mennesker som er interessert i folkemusikk og mennesker som er nysgjerrige på hva vi driver med.
Også på Facebook og YouTube har kompaniet blitt populære.
- Vi har en egen gruppe på Facebook med over 350 medlemmer. Og dette er ikke bare folk vi kjenner altså. Det begynner også å dukke opp mange positive tilbakemeldinger og kommentarer på videoene som ligger på YouTube, forteller Hallgrim.
Guttene er overbevis om at tilbakemeldingene er så positive fordi folk har ikke sett dette før; det er unikt og det er norsk.
Klare mål
Målet for fremtiden har gutta klart.
- Målet er å være i forkant av det gamle og det nye. Finne bevegelser fra gamle historier og sette dem inn i en ny kontekst.
- Vi vil ta Thomas Giertsen på ordet og få dansen vår ut på samme måte som irene gjorde det med «riverdance». Vi må ut til folket. Og vi kan bruke den entusiasmen de nå har til å vise oss frem, sier Andreas.
Studerer dansen
Hallgrim har en muntlig mentor som er 85 år gammel. De to snakker mye sammen
for å finne tilbake til gamle bevegelser Hallgrim kan børste støvet av. I
tillegg leser Hallgrim bøker og notater etter danserne som var med i
langfilmer på 30-tallet, samt deres mentorer som danset så langt tilbake som
på 1890-tallet.
- Jeg finner informasjon om bevegelser som i dag defineres som breakdans. For eksempel det å snurre på hodet og «rulle» på magen, forteller Hallgrim mens han lager bølgebevegelser med hånden.
Ambisiøs duo
Hallgrim og Andreas kan også fortelle at de liker å sette i gang store
prosjekter.
- Vi vet ikke alltid om vi kommer i mål med alle prosjektene vi starter. Vi jobber alltid for å komme i mål , og vi klarer det som regel. Hadde vi fortalt kompaniet om nummeret vi gjorde på fredag for et år siden, hadde de ikke trodd at det var mulig, ler de to.
Frem mot finalen 9. mai skal kompaniet være 100 % kreative og kaste alle gærne ideer på bordet.
- Nå vet jo folk hva de kan forvente, så nå må vi overraske igjen, sier Andreas.
Jobber med risiko
- Vi er en gjeng som liker å jobbe med risiko. Man skal være litt redd når
man går på scenen. Det er for eksempel ikke alltid vi treffer hatten som
skal sparkes ned. Det spørs om vi hadde fått like mange stemmer dersom
Hallgrim hadde bommet på fredag, ler Andreas.
- Jeg tror publikum merker den intensiteten, og jeg tror det er derfor de blir så entusiastiske. Vi har fått stående applaus på alle showene vi har hatt, fortsetter han.
- Så du at jeg tok salto med fela mot slutten av nummeret? spør Andreas entusiastisk.
- Hallgrim lærte meg det, vi trengte en ekstra for at slutten av nummeret skulle bli perfekt.
- Og Andreas her er en adrenalinutøver. Vi måtte kjøre igjennom nummeret fire ganger på prøvene på fredag, og Andreas ville egentlig vente med å ta saltoen til vi var live. Men det fikk han ikke lov til av TV 2, så han måtte gjøre det fire ganger, ler Hallgrim.
- Jeg var så stiv og støl på lørdag, repliserer Andreas.
Les også: -
Nå skal jeg feire
Les alt om Norske
Talenter her.
17. april gjestet Frikar Waschera, resultatet ser du her:
| Publisert | 20.04.2008 15.02 |
| Oppdatert | 28.04.2009 14.20 |



