Martin Halla vant The Voice
– Dette er Martin og meg når vi er ekstatisk glade
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
Østfold - porten til Norge langs Oslofjorden - et fylke skapt for sykling.
Svinesund – Halden- Strømsfoss – Sarpsborg – Fredrikstad – Engelsviken - Moss
I Østfold opplever syklistene et variert landskap med vekslende natur, sjarmerende byer og spennende kulturminner. Et godt, mildt klima og små høydeforskjeller gjør Østfold til et fylke som er særlig egnet for sykkelopplevelser.
Østfold har hatt bosetning fra de eldste tider og tallrike kulturminner, særlig fra bronsealder, kan oppleves langs ruta inn til Fredrikstad dersom man tar av ved RV 110, Oldtidsruta. Kystområdene i Østfold er særlig attraktive, med innbydende svaberg og vestvendte badeplasser.
I indre deler av fylket dominerer dype skoger og jordbruksbygder, og en avstikker langs Haldenvassdraget langs RV21 gjennom den vakre Tistedalen er spesielt å anbefale.
En sykkeltur til sluseområdet ved Strømsfoss er spesielt idyllisk, og ikke langt unna ligger også Bøensætre, kjent fra TV-serien «Farmen». Fra Strømsfoss anbefales å ta dampbåten M/S Turisten tilbake til Tistedalen.
Østfold er inngangsporten til Norge og allerede ved grensen møter turistene et fjordlandskap som krysses på vakre broer. Det sjarmerende stedet Sponvika anbefales, men også en kort avstikker inn til Halden med det imponerende festningsanlegget Fredriksten festning, empirisk trehusbebyggelse, og havneområdet med en rekke koselige spisesteder.
Les mer om Østfold og aktiviteter i området her.
Sykkelruta fortsetter mot Sarpsborg, fylkets eldste by, grunnlagt av Olav den Hellige i 1016. Dersom man velger å følge Oldtidsruten ligger spennende bronsealder helleristningsområder som perler på en snor inn til Gamlebyen i Fredrikstad.
Alternativt kan man følge ruta langs bredden av Glomma gjennom et storslått elvelandskap som er unikt i Norge. På vegen passeres Roald Amundsens fødested. Her er det mulighet for guidet omvisning og en god kaffekopp og noe å bite i.
Ved Glommas utløp går turen innom Gamlebyen i Fredrikstad - Nordens best bevarte festningsby – med idylliske spise- og overnattingssteder - før man krysser over Glomma med ferge til det moderne Fredrikstad.
Turen videre herfra følger først kysten gjennom Onsøy innenfor seilerparadiset Hankø før den svinger inn over land og gjennom det vakre kulturlandskapet i Rygge og Råde. I Engelsviken kan du krysse Oslofjorden med Flybåten.
Fiskesuppe og panorama utsikt
I Engelsviken anbefales en ille bra fiskesuppe med panorama fjord utsyn. For den som ønsker å sykle videre til Moss så passeres både herregården Elingård og Verne Kloster. Fra Moss kan Oslofjorden krysses med ferge til Horten.
Besøk Visit Østfold for mer informasjon om sykkelruter og aktiviteter i Østfold.
| Publisert | 18.06.2009 20.06 |
| Oppdatert | 19.06.2009 09.57 |
Programtittel: Jenter på hjul
Nasjonalitet: Norsk
Sjanger: Reiseprogram
Sesong: 4
Programledere: Charlotte Mohn og Hedda Kise
Produsert av: Parkas Production
Offisiell hjemmeside
TV 2 Sumo: Se Jenter på hjul på TV 2 Sumo
Martin Halla vant The Voice
Magne Furuholmen skrøt av «sin» The Voice-finalist
BMW Gran Coupe M6: Joakim fisket fram mobilen da han så denne
Det ble en lunsjpause utenom det vanlige.
Plutselig var Karins gull verdt 22.000 kr mer
Visste ikke GullAdam hva rent gull var sist de sjekket?
Pristest: Vi fikk halvparten av spotpris for gullet vårt av GullAdam
GullAdam: – Vi gir ikke dårlige priser.
Martin Halla vant «The Voice»: – Det er helt sprøtt!
Se intervjuer med vinneren, mentorene og finalistene her.
– Det er vanskelig når man ikke vet så mye om sykdommen
Dramatisk sesongavslutning på «Hotel Cæsar».
Sjekk denne nakenglippen i boligannonsen
Athena fra «Paradise Hotel»: – Jeg skulle veldig gjerne ha gjort ting annerledes
Her blir du sommerens partykonge
Banankaka inneholder 49 ingredienser – men ikke banan
«Filmkameratene» legger seg flat etter nazi-tabbe
23.18
Martins kjæreste: – Det er veldig uvirkelig
«The Voice»-vinnerens kjæreste, Maria Therese Bertås (24), kan ta mye av æren for Marti...
23.01
Hanne: – Alle står og griner når Martin synger
Unner Martin Halla seieren i «The Voice».
21.52
Martin Halla vant «The Voice»: – Det er helt sprøtt!
Se intervjuer med vinneren, mentorene og finalistene her.
21.51
Kjendisene snakker om The Voice-finalen
Topp stemning på The Voice sitt finaleshow i kveld. Anne Holt, Karpe Diem og Yosef spre...
21.22
Aleksander: – Vi frykter konkurranseudyret Martin
21.20
Slik kan du lures til å spise mindre
20.33
Bli med backstage i «The Voice»-finalen NÅ!
20.25
– Jeg ble helt blåst i bakken
