– Du er ikke en rockestjerne, du er en fløtepus
«Idol»-Vegard slaktet av dommerne. SE VIDEO!
Den fjerde finalerunden av «Idol» er overstått. Tidligere har Christopher Olavsrud, Bianca Skoglie Lae og Marlen Tjøsvoll blitt stemt ut, og de syv gjenværende finalistene kjempet for ikke å lide samme skjebne.
Kveldens sangtema var norsk musikk.
– Du klarte å vise stemmen din
Første finalist på scenen var bursdagsbarnet Fredrik Bergersen Klemp (21) fra Skedsmokorset. Han sang «God Morgen, Norge!» av Knutsen & Ludvigsen, og fikk mye skryt av dommerne.
Hans Erik: Vi i «Idol» og hele landet trengte en skikkelig morgensang. Bra du ikke valgte en mystisk låt denne gangen. Det er så godt å se deg, Fredrik.
Marion: Du klarte å vise stemmen din. Hvis noen her har det lille ekstra, så er det deg. Du er så spesiell, Fredrik.
Bertine: Jeg hørte den gode stemmen din inni der.
Gunnar: Det er en jovial og virkelig humørspredende start. Jeg syns du ga låta en ny dimensjon og du løfter originalen til en ny dimensjon.
Se Fredriks opptreden nedenfor! (Artikkelen fortsetter under videovinduet.)
Slik går det når Idol-Fredrik intervjuer seg selv
– Valgte perfekt låt
Henrik Mortensen (17) fra Mosjøen var nestemann og fremførte Vamps «Fuglane Vett».
Hans Erik: Du valgte perfekt låt. Du har endelig nå vist hvorfor du kom så langt i «Idol». Jeg ble virkelig rørt.
Marion: Der gjorde du et bra låtvalg. Jeg er litt sjokka over at du synger så bra. Jeg visste nesten ikke at du hadde det i deg.
Bertine: Jeg visste at den stemmen var der! Du jobber hardt og det merker man. Jeg blir kjemperørt og glad.
Gunnar: Det er klinkende klart at du jobber beinhardt.
Se Henriks opptreden nedenfor! (Artikkelen fortsetter under videovinduet.)
– En av de beste vokalistene
Kirsti Sørlie Hansen (25) fra Rælingen sang «Det Vakreste Som Finnes» av Jahn Teigen.
Hans Erik: Du gjør det igjen og igjen. Man tror man har sett alt, og så kommer det noe nytt. Du synger helt nydelig. Jahn Teigen hadde vært stolt som en hane.
Marion: Jeg elsker at du tør å synge Jahn Teigen. Du sang den fantastisk. De høye tonene traff meg rett i hjertet.
Bertine: Jeg syns du er absolutt en av de beste vokalistene vi har her. Det blir så fint, så fint.
Gunnar: Jeg er glad i Teigen – det er kanskje ikke så kult for en hip-hop-er å innrømme det? Men du gjør en enestående og gripende sceneprestasjon.
Slaktet av dommerne
Etter første pause sto Vegard Leite (19) fra Værlandet klar på scenen. Han valgte å synge DumDum Boys-klassikeren «Splitter Pine». Han fikk hard kritikk av dommerne.
Hans Erik: Du er antageligvis den første punkeren jeg har møtt som er «ok» med absolutt alt. Jeg kjøper det ikke.
Marion: Du sier i introen at du skal være deg selv, men jeg tror ikke på deg når du sier at du er en rockestjerne, for du er en fløtepus. Du bør kjøre på ballade neste gang.
Bertine: Vi maser mye om at du må bli mørkere og farligere – og det er ikke sikkert du skal det – men jeg syns at du heller skal velge låter som passer bedre til deg.
Gunnar: Kom igjen, helt seriøst! Vi trenger innlevelse, lidenskap, litt desperasjon og god, gammeldags fandenivoldskhet.
Se Vegards opptreden og dommerslakten nedenfor. (Artikkelen fortsetter under videovinduet.)
– Jeg ble rørt
Jenny Langlo (18) fra Stordal sang Erik Byes «Vår Herres Klinkekule».
Hans Erik: Jeg har god kjennskap til Erik Bye, og jeg må si jeg er rørt. Vær så snill, lag en hel plate med Erik Bye-tolkninger!
Marion: I kveld følte jeg at artisten Jenny virkelig kom fram. Jeg ble rørt – det var nydelig.
Bertine: Du velger noe du brenner for og det hører man.
Gunnar: I dag tar du det ned til nakne, sårbare Jenny igjen. Du gjør det med en innstendighet og en troverdighet.
Se kvelden i bilder øverst i saken!
– Jeg ser at du synger for livet
Maria Mohn (28) fra Fredrikstad fremførte «Danse Mi Vise, Gråte Min Sang» av Vindrosa.
Hans Erik: Jeg føler virkelig at du fikk en ny dimensjon.
Marion: Jeg synes det ble litt rart og spesielt. Du burde valgt noe mer kommersielt.
Bertine: Jeg ser at du synger for livet. Uansett hva utfallet blir, må du vite at du har gjort ditt beste. Det var veldig fint.
Gunnar: En fantastisk låt. Jeg syns du løser oppgaven på mesterlig vis. Du formidler hundre prosent i dag, selv om tonene ikke alltid treffer hundre prosent. Dette er noe av det bedre jeg har sett deg gjøre.
– Jeg elsket det!
Sistemann ut, Isak Heim (16) fra Trondheim, sang Kaizers Orchestras «Hjerteknuser».
Hans Erik: Isak, det er ikke tvil om at mange liker deg og jeg liker deg veldig godt. Jeg syns du kommer fint igjennom dette her. Dette er helt greit, og jeg tror Kaizers syns dette var jævlig tøft.
Marion: Jeg er så glad for at du valgte denne låten! Jeg elsket det! Du skal ikke havne i bunnen i dag.
Bertine: Din styrke er at du har en gutteaktig kvalitet, og den kommer du ikke unna. Dette er en låt som støtter fint opp mot det.
Gunnar: Jeg gleder meg til fortsettelsen.
Kvelden ble avsluttet med at Fredrik Bergersen Klemp ble stemt ut av «Idol».
| Publisert | 11.11.2011 20.18 |
| Oppdatert | 11.11.2011 23.06 |


