Dette ser du i første episode av «Hyttedrømmen»

Dette ser du i første episode av «Hyttedrømmen»

Hvordan skal det lille stedet Vaset tjene penger?

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

I den første episoden møter vi blant annet Erik Martin Berge fra Oslo. Han er en av mange som har bygd stor hytte på fjellet.

Han har ofte besøk av mange venner. Når gradestokken kryper ned mot 20 minusgrader er det godt å ha et varmt boblebad utendørs.

Utbygging: positivt eller negativt?

Vaset er hyttesentrum i bygda og stedet er grunnlaget for dokumentarserien om hytteutbygging. Gamle hytteeiere mener at det vakre stølslandskapet på Vaset trues av utbyggingen, og ordføreren møter motstand fra både nye og gamle hytteeiere som ønsker å bevare Vaset slik det er.

Det snakkes om bygging av tusen nye høystandardhytter, kanskje ett hotell, ny alpinbakke og handlegate med hus i to etasjer.

- Skrekken er Beitostølen med kinarestaurant og greier. Og hvis dere lager reprise på det så kommer vi til å selge og flytte, bare så dere vet det, sier en eldre dame til ordføreren.

Hva lønner seg: bonde eller snekker?

Vi møter også bonden og snekkeren Vidar Opheim. Han har gård med 16 melkekyr, og når kyrne skal kalve så hjelper gjerne yngste datteren Rebekka til i fjøset.

Vidar driver også et lokalt snekkerverksted, og takket være all hyttebyggingen så klarer han å sysselsette ni mann. I løpet av de siste seks årene har en tredjedel av bøndene i Vestre Slidre lagt ned.

- Som bonde så driver jeg og teller på fingrene for jeg synes det er for dårlig økonomi til å drive med det. Så jeg vurderer å legge ned den geskjeften da. Og så vil jeg prøve å drive bare den fabrikken, sier Vidar.

Ser muligheter

Tomteprisene var i 2008 oppe i hele to millioner kroner. Og i dag har kommunen godkjent flere hundre hyttetomter.

Folk fra bygda trenger arbeidsplasser, og ordføreren ser at det finnes framtid for bygda i nettopp hyttebyggingen. Vi møter den unge snekkeren Karl Holden. Både han og alle kompisene utdanner seg til håndverkere og mange av dem jobber med hyttebygging.

Også den lokale butikken ser mulighet til å bygge ut.

 
reklame