Test av fotolerret
Enorme forskjellar på fotolerret!
No kan du få favorittportretta dine på lerret. Enten det dreier seg om bilder av gullungen, konfirmanten, brudeparet eller kanskje er det rett og slett deg sjølv du vil ha opp på veggen?
Om testen:
Vi ville teste kvaliteten på slike lerret frå seks av dei store leverandørane på markedet: Eurofoto, Foto Knudsen, Extrafilm, Elite foto, Japan Photo og Elkjøp.
Vi sendte inn to bilder. Eit av Mina og eit bilde av Solveig som er tatt av portrettfotograf Dag E. Thorenfeldt. Prisene i testen er basert på fotolerret i størrelse 20 x 30 cm.
LES OGSÅ:
Test av speilreflekskamera
Deretter blei bilda vurderte av Dag E. Thorenfeldt, fotograf Espen Tranøy og Stig Flø som er teknisk leiar på Oslo fotokunstskole.
Testpanelet var ikkje imponert over resultatet og meiner at dei fleste av bildene ikkje hadde riktig farge. Så godt som alle produkta fekk kritikk fordi dei hadde for mykje rødtone i bildet.
Ser du bilda i dagslys er resultatet litt betre. Konklusjonen er at testen har ein klar tapar, men at det er jamt i toppen.
Vi har lagt vekt på følgende testkriterier:
-
Farge
-
Kontrastnivå
-
Totalinntrykk
-
Pris
-
Leveringstid
Resultater
|
Japan Photo |
|
| 248,- | ||
|
Extrafilm |
|
| 334,- | ||
|
Elkjøp |
|
| 380,- | ||
|
Foto Knudsen |
|
| 504,- | ||
|
Eurofoto |
|
| 464,- | ||
|
Elite Foto |
|
| 400,- |

