Torsdag 20:30

Test av lette fjellsko

Nå er det høysesong for fjellturer.

Om testen:
 

En god opplevelse i fjellet forutsetter gode sko. Bladet Villmarksliv har testet lette fjellsko, dvs. sko som veier maks 1,4 kg (pr par).

Les hele testen hos Klikk.no

Skoene er beregnet til dagsturer med begrensede mengder oppakning på ryggen. Dette er ikke skoene du krysser Hardangervidda med.

Om testen
Skoene er testet av menn og kvinner gjennom tre sesonger; sen vinter, vår og inn mot tidlig sommer. Viktigste kriterier har vært komfort og passform.

I tillegg er såle og støtte vurdert, sammen med slitestyrke, vekt og pris.  

Passformen bør være hovedkriteriet når du kjøper fjellsko. Skoen må passe deg akkurat så godt at den hverken glipper på hælen eller føles trang over vristen.

Skal du bære sekk på ryggen trenger du en relativt stiv såle. Den skal gi både deg og vekten av bagasjen din støtte.

Pris
Prisene på skoene i testen spenner fra kr 1200 og opp til kr 2600. Skal du ha ålreite fjellsko bør du investere i alle fall rundt 1500 kr.

Alt i alt er det veldig mye bra i testen, og alle skoene var vanntette. Noen faller derimot gjennom på grunn av for dårlig såle.

– Nesten som joggesko
Dårligst ut i testen kommer Columbia Shastalavista. Den er et godt valg som solid dagligsko eller stisko på lette turer, men til fjellet er sålen og støtten for dårlig.

– Sålen på denne er nesten som en joggesko, sier Knut Brevik i Villmarksliv.

– Glimrende lettvekter
Testvinner er Asolo Moran, som får pluss for en såle med god friksjon og støtten skoen gir til ankelen.

– Dette er en glimrende lettvekter, den har fabelaktig passform, sier Knut Brevik til TV 2 hjelper deg.
 

Les hele testen hos Klikk.no

Resultater
Foto: Terje Andersen © TV 2 hjelper deg Asolo
Moran GTX
2 699,-  
Foto: Terje Andersen © TV 2 hjelper deg Salomon
Cosmic 4D GTX
2 200,-  
Foto: Terje Andersen © TV 2 hjelper deg Crispi
Skogshorn Pluss
2 499,-  
Foto: Terje Andersen © TV 2 hjelper deg Columbia
Shastalavista Mid Omni-Tech
1 199,-  
 
 
 
reklame