Stjernesmell for Toyota
Overraskende dårlig resultat i ny krasjtest.
I stjernedrysset med toppscore til 10 av 12 biler, kommer Toyota Urban Cruiser dårligst ut, skriver NAF. Se resultatene nederst på siden.
Se også: Flere barneseter er farlige, avslører ny test
Se også: Ekspertenes bruktbiltips
Se også: TV 2 hjelper degs test av familiebiler
Sikkerhetsjumbo
Sikkerhetstesten, som er gjennomført av EuroNCAP, avslørte at det gikk hardt utover hode og bein for fører og passasjerer.
Totalt fikk Toyota Urban Cruiser kun 3 av 5 stjerner, og kom dermed dårligst av samtlige biler i testen, noe som overraskende ettersom produsenten har gjort det svært godt i tilsvarende tester tidligere.
– Toyota tok dobbeltseier i årets første test med Avensis og IQ. I tillegg har Prius fått fem stjerner i år. Derfor er det overraskende at Urban Cruiser gjør det så dårlig, sier Jan Ivar Engebretsen, kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Spleiselaget EuroNCAP, hvor NAF er en av deltagerne oppjusterte i år kravene for å få toppkarakteren fem stjerner. Selv om kravene har blitt oppjustert, har mange biler fortsatt å få gode karakterer.
Testene er utført av spleiselaget EuroNCAP der NAF er en av deltagerne. 12 biler er testet, hvorav hele 10 fikk toppscore med 5 stjerner, selv om kravet til toppkarakter har blitt oppjustert i forhold til tidligere år.
– Det viser at bilprodusentene har fulgt opp, sier Engebretsen. – Toyotaen i denne testen innehar årets jumboplass sammen med Suzuki Alto.
Chevrolet imponerer
En undersøkelse i Cars Online fra oktober i år viser at troverdigheten til en fabrikant er en av de viktigste årsakene til en bilkjøpers valg.
Disse testresultatene viser at noen fabrikanter fremdeles kan både skuffe og overraske med tanke på sikkerhet.
Chevrolet tok negative overskrifter i 2006 da Aveo fikk kun én stjerne i en tilsvarende test. Siden den gang har fagfolkene i Chevrolet investert i sikkerhet, og får denne gang toppscore med fem stjerner.
– Chevrolet har gjort en imponerende jobb. Fabrikanten har slått tilbake med to biler med et godt sikkerhetsnivå, slår Engebretsen fast.
Selv om det har vært få dårlige resultater i år, blir det tøffere i 2010. Euro NCAP-testene blir da enda tøffere.
Derfor vil nok flere oppnå svakere resultater.
– Kollisjonstestene til vi er med på gjennom EuroNCAP er viktig for forbrukerne. Alle burde sjekke reelle testresultater før de investerer i bil, og ikke kun basere seg på antakelser om en bils sikkerhet basert på fabrikkmerket, avslutter Jan Ivar Engebretsen.
BMW X1 – 5 stjerner
Chevrolet Cruze – 5 stjerner
Citroën DS3 – 5 stjerner
Infiniti FX – 5 stjerner
Mazda 3 – 5 stjerner
Mercedes E-klasse – 5 stjerner
Mercedes GLK – 5 stjerner
Opel Astra – 5 stjerner
Peugeot 5008 – 5 stjerner
Volkswagen Scirocco – 5 stjerner
Chevrolet Spark – 4 stjerner
Toyota Urban Cruiser – 3 stjerner
| Publisert | 25.11.2009 11.31 |
| Oppdatert | 25.11.2009 13.31 |


