Spikermatten trekkes for retten
Den populære spikermatten fra Team Shakti skal hjelpe mot alvorlige sykdommer som migrene, isjias og depresjon. Disse udokumenterte påstandene blir nå tema for en rettssak i Sverige.
Det er det svenske Forbrukerombudet (Konsumentverket) som har stevnet produsenten Team Shakti for Stockholms tingrett.
Konsumentverket mener at markedsføringen kan være direkte helsefarlig. Forbrukerombudet i Norge har ennå ikke vurdert rettssak, men følger med på saken i Sverige. For også i Norge loves det kur mot mange sykdommer som produsenten ikke kan dokumentere.
Les også: Ble skallet etter frisørbesøk
Se også: Sånn blir vi lurt av kosttilskudd
På flere norske hjemmesider står det at spikermatten hjelper mot stress, søvnproblemer, spenninger, hekseskudd, isjias, migrene og depresjon
Vidundermatte?
Team Shakti har solgt flere hundre tusen eksemplarer både i Norge og Sverige, og stadig nye aktører hiver seg på det store spikermattemarkedet. De 6200 plastpiggene montert på en matte var en populær julegave i fjor og mange mener at den har en god effekt.
KRITISK TIL MARKEDSFØRINGEN: - Det er farlig når produsenten henvender seg til syke folk med løfte om helbredelse, sier Konsumentverkets jurist Daniel Karfs © shaktimattan.se
Men det er farlig når produsenten henvender seg til syke folk med løfte om helbredelse, sier Konsumentverkets jurist Daniel Karfs til SVTs forbrukerprogram Plus:
- Kritikken går ut på at Team Shakti ikke har belegg for påstandene i sin markedsføring. Når man retter seg mot syke mennesker er det spesielt viktig at det som står i markedsføringen er sant. Ellers risikerer man at folk velger dette i stedet for annen behandling som har påvist medisinsk effekt.
Forskning på gang
Team Shakti vil ikke kommentere saken før dommen faller i mai, men de har påkostet en forskningsstudie ved Institutet for psykofysiologisk beteendemedicin i Gävle i Sverige. Prosjektleder Erik Olsson sier at de håper på en publisering i et vitenskapelig tidsskrift om noen uker.
Olsson mener at studien forandrer kunnskapsnivået «littegrann», men understreker samtidig at de ikke har sett på hvordan spikermatten hjelper mot alle sykdommene Team Shakti bruker i sin markedsføring.
- Dette er ikke en behandlingsstudie, men en test på helt friske personer om hva som skjer i kroppene deres når de ligger på spikermatten. Resultatet kan ikke brukes til å styrke påstandene om behandlingseffekt mot sykdommer, sier Olsson.
Svensk patent
Det var svensken Om Mokshanada som utviklet den moderne spikermatten. Mokshanada er akrobatisk sjonglør, massasjeterapeut og reikihealer. Etter et lengre opphold i Himalaya ønsket han at flere skulle oppnå den samme lykken som ham og utviklet Shaktimatten.
HAR PATENT: Den svenske sjongløren, healeren og massasjeteraputen Om Mokshanada har patent på Shaktimatten. © Shaktimattan.se
Navnet Shakti betyr energi, kraft, kreativitet og medfølelse, og målet til Om Mokshanada er at alle som bruker den skal oppleve disse effektene. I mai vil Stockholms tingrett fastslå om mattens produsent har gått for langt i å love helbredelse av alvorlige sykdommer i sin markedsføring.
Se TV 2 hjelper deg hver torsdag kl.20.30
| Publisert | 19.02.2010 14.32 |
| Oppdatert | 19.02.2010 14.32 |


