– Jeg har ikke spist sjokolade siden midten av februar
Ninabeth pleide å fylle opp skapene med godteri, nå tør hun ikke en gang smake.
Denne våren tar TV 2 hjelper deg opp kampen mot kiloene. Fire overvektige mennesker tester ut fire forskjellige slankeprodukter, før de får prøve den virkelige harde slankemetoden: Livsstilsendring.
Ninabeth Buraas (46) er 165 cm høy og veier 78 kilo. Hun har testet Caralluma-kuren. I midten av februar kom hun i gang med livsstilsendringen.
Les saken: Slik gikk det da Ninabeth gikk på Caralluma-kuren
En av Ninabeths store synder har vært sjokoladen. Hun har pleid å spise flere sjokolader hver dag, og kunne tidligere spise en 200 grams melkesjokolade fra Freia på en kveld.
Stor boks med sjokolade
Sammen med ernæringsfysiolog Janne Langehaug Antonsen går Ninabeth gjennom godterilageret og kjøleskapet.
Gjemt i en boks i trappa har Ninabeth en stor boks med sjokolade og annet godteri. På boksen har hun skrevet «helgekos».
– Men det er ikke jeg som spiser alt dette her altså, understreker Ninabeth.
Hun tør ikke en gang røre sjokoladen.
– Målet på sikt må jo være at du kan kose deg littegrann. For du ønsker jo et
varig resultat, og det er jo alfa og omega at du får et naturlig forhold til
det. men i og med at du selv ikke vet helt om du klarer å stoppe når du
først spiser, så er det veldig fint at vi kan vente littegrann, sier
ernæringsfysiolog Langehaug Antonsen.
GODTERIBOKSEN: Godteriboksen hjemme hos Ninabeth er fylt med sjokolade, lakris og mye annet, men Ninabeth har ikke rørt den siden midten av februar. Foto: TV 2 hjelper deg © TV 2 hjelper deg
Les også: Brit
Elisabeth Haagensli gikk på diett da hun brukte 30days
Stappfullt med godteri
Ninabeth viser ernæringsfysiologen kjøkkenskapet som pleide å være fylt til randen av godteri.
– Når vi åpnet det så raste det av og til ut.
– Det er veldig mange i Norges land som har godteskap eller godteskuff. Og det bugner gjerne hele uka, mens jeg anbefaler at du skal prøve å fylle det opp på fredager med realistisk mengde, og at det er tomt på søndag, sier Langehaug Antonsen.
Hun forteller at det er normalt å falle for fristelsen, man må bare ikke føles at man mislykkes fordi man har tatt en smak.
– Det er heller viktig at du koser deg med en lille biten du da har tatt, og
så starte på nytt igjen, sier Langehaug Antonsen.
PLEIDE Å INNEHOLDE GODTERI: Dette skapet pleide å inneholde godteri. Foto: TV 2 hjelper deg © TV 2 hjelper deg
Se også: Jan
Ketil gikk på GO123 i nesten tre uker
Se også: Karina gikk på pulverdietten Campkilo i 25 dager
Tenkte på sjokolade dag og natt
Ninabeth syntes det var vanskelig å slutte med sjokolade.
– Det var nesten som når jeg sluttet å røyke, jeg tenkte på sjokolade dag og natt omtrent, føltes det ut som, jeg. Ja, det var som jeg nesten måtte ha det, jeg følte meg litt dårlig, sier Ninabeth, og understreker at hun ikke lenger tenker på sjokolade.
Forrige lørdag fikk hun en oppgave av Volvat: Hun skulle spise litt sjokolade
selv om hun ikke hadde lyst på.
Les også: –
I russetiden veide jeg 55 kilo, nå veier jeg 81 kilo
Merker det på vekten
Hvis Ninabeth skal kose seg nå er det grønnsaker som gjelder.
– Jeg spiser eventuelt gulrøtter eller stangselleri med kesamdip, sier Ninabeth.
Hun merker at hun er lettere enn da hun startet med livsstilsendringen.
– Jeg har gått ned, det viktigste er at fettprosenten har gått ned.
Følg med på Ninabeths kamp mot kiloene på TV 2 hjelper deg denne våren.
| Publisert | 31.03.2011 09.43 |
| Oppdatert | 31.03.2011 09.43 |



