Torsdag 20:30
SAMME STJERNER: Disse baderommene er fra hoteller med samme antall stjerner.
SAMME STJERNER: Disse baderommene er fra hoteller med samme antall stjerner. Foto: Kristin Bull © TV 2 hjelper deg

Jentegjeng fikk hotellsjokk

Bodde på to ulike tostjerners hotell. Sjekk de vanvittige forskjellene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Hotellene Los Salmones og Corona Roja ligger fem minutter unna hverandre på Playa del Inglés på Gran Canaria. Begge hotellene er tostjerners, men der stopper også likheten.

Oda Stensby Evensen, Ida Ramse og Tonje Finstad fra Sørumsand dro på tur til Playa del Inglés for å overraske resten av venninnegjengen.

– Hadde forventet at de vasket

Da Oda, Ida og Tonje kom til Playa del Inglés og Los Salmones, hotellet de hadde booket, var det det ikke bare venninnene deres som ble overrasket.

– Vi hadde ikke så høye forventninger, vi visste at hotellet var tostjerners. Men vi hadde forventet at de vasket, og at ting var i bedre stand, sier Oda til «Redd ferien min».

Hotellet jentene kom til er veldig slitt. Gulvene har ikke blitt vasket siden jentene kom fire dager før, og det er synlig støv og sand på gulvet. Stikkontakter og lamper er løse med ledninger stikkende ut fra veggen.

– Også fungerer nesten ingen av lampene, så når vi kommer hjem på natta er det rimelig mørkt her, sier Ida.

Les også: Alenemor fikk hotellrom i «potetkjeller»

Saken fortsetter under bildet.

VENNINNENE BOR BEDRE: Oda, Ida og Tonjes venninner har bedre standard på sitt hotellet. Prisforskjellen er på 700 kr.VENNINNENE BOR BEDRE: Oda, Ida og Tonjes venninner har bedre standard på sitt hotellet. Prisforskjellen er på 700 kr. Foto: Kristin Bull © TV 2 hjelper deg

Lekker leilighet

Jentene ble skuffet, men tenkte at dette var standarden de kunne forvente på et tostjerners hotell. Sjokket var derfor stort da de skulle besøke sine venninner litt lenger ned i gaten på hotellet Corona Roja – også dette et tostjerners hotell.

– Da vi kom til dem, hva skal vi si, vi fikk bakoversveis. Det var store forskjeller. Det var skuffende, det var ikke riktig, sier Tonje.

Rommet på Corona Roja, der Ida, Oda og Tonjes venninner bodde viste seg å være en lekker leilighet med balkong og fantastisk utsikt over Playa del Inglés.

– Vi ble positivt overrasket. Vi har utsikt, sier Mathilde Nymann.

– Også er det god plass her. Vi forventet et lite hotellrom og så fikk vi leilighet, sier Pernille Olestad.

Les også: Hotellet i Tyrkia ødela familien Høies ferie

Saken fortsetter under bildet.

BLOD OG MØKK: Jentene mistenker at det er blod på sofaen, i tillegg til at rommet er møkkete og slitt.BLOD OG MØKK: Jentene mistenker at det er blod på sofaen, i tillegg til at rommet er møkkete og slitt. Foto: Kristin Bull © TV 2 hjelper deg

Kan bli skuffet

Ifølge reisebransjedirektør Rolf Forsdahl i Virke ligger det et klassifiseringssystem i bunn som skulle tilsi at begge hotellene ble oppfattet som like, men han legger til at ulike faktorer kan spille inn på hotellstjernene.

– Kriteriene for tildeling er slik at vesentlige kvaliteter kan falle utenfor, eller så kan et av hotellene ha blitt oppgradert eller pusset opp uten at stjerneklassifiseringen har blitt korrigert. Så gjestene på dette hotellet vil føle at de får en bonus, sier Forsdahl.

Forsdahl advarer også nordmenn mot å ha for høye forventinger til hoteller i Syden.

– Hvis man vurderer ut i fra et norsk klassifiseringssystem så kan man risikere å bli skuffet. Klassifiseringssystemene er ofte nasjonale og det betyr at kravene kan være mye lavere i utlandet enn det vi er vant til her hjemme, sier Forsdahl.

Forsdahl slår likevel fast at grunnleggende krav til renhold og sikkerhet skal være på plass, uansett hvor mange stjerner hotellet har fått.

Les også: Familien på fem sparte 7400 kroner på to uker med all inclusive

Saken fortsetter under bildet.


UTSIKT PÅ CORONA ROJA: Dette er faktisk tostjerners utsikt.UTSIKT PÅ CORONA ROJA: Dette er faktisk tostjerners utsikt. Foto: Kristin Bull © TV 2 hjelper deg

«Yes, nå har vi best hotell»

Begge hotellene til venninnegjengen ble bestilt via det samme lokale reisebyrået. På nettet så det slitte hotellet bedre ut enn Corona Roja.

– Vi tenkte «yes, nå har vi best hotell», men det var feil, sier Tonje.

Jentene som bodde på det slitte hotellet, Los Salmones, betalte kun 100 kr mindre per dag per person enn jentene på Corona Roja. Det er hundrelapper Oda, Ida og Tonje gjerne skulle betalt for å komme på et langt bedre hotell.

– Det er cirka 700 kroner i forskjell. Vi forventer at når det er tostjerners så burde det være lik standard på begge hotellene. Vi er skuffet rett og slett, sier Oda.

– Jeg er veldig misunnelig, vi skulle gjerne ha bodd på Corona Roja, sier Tonje. Det er her vi er, legger hun til.

– Vi har vært her alle kveldene vi har vært her, sier Oda.

Les også: Familien Stordalen betalte en formue for falske flybilletter

Saken fortsetter under bildet.

HOTELLENE: De har samme antall stjerner, men er ganske ulike.HOTELLENE: De har samme antall stjerner, men er ganske ulike. Foto: Kristin Bull © TV 2 hjelper deg

Felles hotellstjernesystem

I 2010 ble det innført en felles stjerneklassifisering for hoteller i Europa. HOTREC (Hotels Restaurants & Café in Europe) representerer hoteller og restauranter i 26 land, de skal stå bak klassifiseringen som skal sikre at standarden stemmer overens med antallet stjerner.

Men stjerneklassifiseringen er så langt kun innført i elleve land i Europa: Østerrike, Sveits, Tyskland, Ungarn, Tsjekkia, Nederland, Sverige, Estland, Latvia, Litauen og Luxemburg.

Når klassifiseringen kan bli innført i Norge, eller i noen av de typiske feriedestinasjonene er usikkert.

– Vi tror det ligger noe lenger fram i tid. Vi snakker kanskje to til fem år. Det er en ganske sterk diskusjon rundt i hotellkretser, og stor uenighet om hvordan klassifiseringen skal skje, og hvilke kriterier som ligger til grunn for tildeling av stjerner, sier Forsdahl.

Les saken: Guttegjeng fikk hotellrom med «barnesenger» og knøttebad

Saken fortsetter under bildet.

ROLF FORSDAHL: Advarer nordmenn mot å ha for høye forventinger til hoteller i Syden.ROLF FORSDAHL: Advarer nordmenn mot å ha for høye forventinger til hoteller i Syden. Foto: Kristin Bull © TV 2 hjelper deg

Sjekk ulike nettsider

Neste gang du skal bestille hotell kan det lønne seg å sjekke nettsider som Tripadvisor, for anmeldelser av hotellene du vurderer, selv om disse anmeldelsene bør vurderes kritisk.

– Det er jo slik at er vi fornøyd så sier vi ikke noe, men er vi misfornøyd så legger vi ut en eller annen melding. Disse nettstedene er egentlig en god korreksjon for de stjernene vi får presentert, sier Forsdahl.

Trenger du hjelp? Send en mail til hjelperdeg@tv2.no

Følg oss på Facebook og Twitter

Redd ferien min

«Redd ferien min» er en TV 2-serie på fire programmer som vises på TV torsdager kl. 20.30.

Dårlig hotell og elendig service kan spolere ferien.

TV 2 har vært i Tyrkia og på Gran Canaria og hjulpet uheldige norske turister slik at ferien deres kan reddes der og da.

Les også:
Guttegjeng fikk hotellrom med barnesenger og knøttebad
Guttegjeng fikk hotellrom med barnesenger og knøttebad

Ving til TV 2: – Det hjelper jo ikke at dere roter rundt i dette her da.

Familien på fem sparte 7400 kroner på to uker med all inclusive
Familien på fem sparte 7400 kroner på to uker med all inclusive

Vi ba familien vurdere maten og filme den – sjekk hva de syntes.

Hvor rent er egentlig et 2-stjerners pluss hotell?
Hvor rent er egentlig et 2-stjerners pluss hotell?

Vi sjekket renholdet på et Syden-hotell, og la igjen en støvdott.

Ving droppet «mareritthotell» etter TV-reportasje
Ving droppet «mareritthotell» etter TV-reportasje

Legger seg flate: – Dette var utrolig klønete håndtert.

Lungesyke Weronica havnet på et utrolig skittent hotell
Lungesyke Weronica havnet på et utrolig skittent hotell

– Alt er innsausa med dritt. Og under doen er det fult av gammelmannspiss.

Lille Nikoline oppdaget hvor møkkete hotellet egentlig var...
Lille Nikoline oppdaget hvor møkkete hotellet egentlig var...

Familien Dreyer endte på møkkete luksushotell i Syden.

Kjærlighetsferie endte på møkkahotell
Kjærlighetsferie endte på møkkahotell

Hege Presthaugen: – Vi vil ikke bo her. Vi synes det er helt elendig, møkkete og ekkelt.

Hvilken barneklubb i Syden er best for barna dine?
Hvilken barneklubb i Syden er best for barna dine?

Vi fulgte barneklubbene til Ving og Star Tour.

Høy støvmåling bekymret foreldre på Syden-hotell
Høy støvmåling bekymret foreldre på Syden-hotell

– Vi har et barn med oss som er allergisk mot støv, så det er ikke bra, sier Nina.

Her er våre pinligste soveromsøyeblikk
Her er våre pinligste soveromsøyeblikk

Vi lot app ta opp det vi sa i søvne.

Smakstest av nye produkter – favoritter og flopper
Smakstest av nye produkter – favoritter og flopper

– Den smaker slik babybæsj lukter.

Gunnar fikk blekkpatron-sjokk
Gunnar fikk blekkpatron-sjokk

– Det er klart jeg ble ganske forundret da jeg oppdaget denne prisen.

Thomas skulle selge GPS-en, ble krevd for 1550
Thomas skulle selge GPS-en, ble krevd for 1550

Les den elleville historien om GPS-salget til Nigeria.

Hotellrommet falt nesten fra hverandre
Hotellrommet falt nesten fra hverandre

Tårene rant: Familien Strandhus Karlsen snudde nesten i døra da de så rommet.

Slik unngår du å tryne på isen
Slik unngår du å tryne på isen

Hold deg på beina uansett om du jogger eller går. Sjekk de beste broddene

Se, det er tusenvis av nye varer i butikken
Se, det er tusenvis av nye varer i butikken

Her får du oversikten over de spennende nyhetene.

Dette klaget vi aller mest på i 2011
Dette klaget vi aller mest på i 2011

Spesielt et problem økte.

Alenemor fikk hotellrom i «potetkjeller»
Alenemor fikk hotellrom i «potetkjeller»

Allinclusive.no innrømmer at de aldri har sjekket standarden på hotellet. Sjekk bildespesial.

 

Get Adobe Flash player
reklame