Torsdag 20:30
Marit (74) kjøpte en støvsuger for 18.000 kr av Lux Norge uten å skjønne det 
selv
BLE REDD: Marit var ikke klar over at hun hadde kjøpt en støvsuger. Da selgerne kom tilbake ble hun så redd at hun gjemte seg på verandaen. Foto: Privat/Faksimile Lux.no © Privat/Faksimile Lux.no

Marit (74) kjøpte en støvsuger for 18.000 kr av Lux Norge uten å skjønne det selv

– Det var grusomme greier. Jeg er ennå urolig, forteller Marit.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

For to uker siden opplevde minstepensjonisten Marit Hansen fra Larvik noe som ennå ryster henne.

Da hun låste seg inn i leiligheten sin i Larvik, fulgte en mann etter henne inn døra.

– Det var grusomme greier. Jeg er ennå urolig, forteller Marit.

Marit sier at det tok to timer å bli kvitt mannen. Hun ringte med én gang noen slektninger som kom dit og fant en signert kontrakt på bordet. Uten å skjønne det selv hadde Marit kjøpt en støvsuger fra Lux Norge AS for 18.000 kr.

Del på facebook

Se også: Robotstøvsugeren sluttet å suge opp støvet

Trodde han var fra borettslaget

Marit Hansen bor alene i en liten toromsleilighet i en eldrebolig i Larvik.

– Jeg trodde det var noen fra borettslaget, men han trakk opp en støvsuger og begynte å støvsuge. Jeg hadde skrella poteter og skulle lage meg en deilig middag, men det ble bare tull, forteller Marit.

Les også: TV 2 hjelper deg testet negativt salg – folk ble skikkelig forbanna

– Det var så fælt

– Jeg sa at jeg ikke skulle ha noe, men han sa at jeg skulle kjøpe ny støvsuger og at han skulle ta med seg min gamle som er bare ett år gammel. Det var så fælt, forteller Marit tydelig oppskaket.

Marit gjentok at hun ikke ville signere noe inntil selgeren lovet henne tre måneders angrefrist.

– Jeg tenkte at jeg fikk skrive under så han kunne komme seg av gårde. Jeg var sliten. Jeg skulle lage meg middag og hvile meg. Jeg tenkte bare huff, huff, huff, forteller Marit.

Les også: Smugler falske varer for å selge til deg på butikken

Selgeren nektet å gi seg

Marit ringte barnebarnet sitt, og fem minutter senere kom han sammen med sin kone Heidi Islann og hennes mor. Dagen etterpå skrev Heidi en e-post til TV 2 hjelper deg. Hun er dypt sjokkert over det hun kaller total mangel på moral.

– Telefonnummeret stod på kontrakten, så jeg ringte selgeren. Jeg lurte på hvordan han kunne tvinge en kontrakt på et eldre menneske som ikke forstod situasjonen. Han respekterte overhode ikke min appell, forteller Heidi.

Har du opplevd noe lignende? Send en mail til hjelperdeg@tv2.no

– Familien er ute etter arven

– Selgeren sa også at han ofte får telefoner fra barn og barnebarn som er ute etter arven. Da ble jeg forbanna, sier Heidi, som spurte selgeren hvordan han kan sove godt om natta.

Heidi krevde at Lux Norge kom tilbake for å annullere kontrakten og ta med seg støvsugeren. Da fikk hun beskjed om at Marit selv måtte sende den tilbake.

BLE FORBANNA: Heidi krevde at Lux Norge kom tilbake for å annullere kontrakten og ta med seg støvsugeren.BLE FORBANNA: Heidi krevde at Lux Norge kom tilbake for å annullere kontrakten og ta med seg støvsugeren. Foto: Privat © Privat

Les også: Selger jukse-iPhones på Finn til 1090 kr

– Gjemte seg på verandaen og var livredd

Men etter en lengre samtale på telefon kom to selgere fra Lux Norge tilbake til Marits leilighet, noe som ifølge Heidi var svært ubehagelig.

– Selgeren ville ikke gi seg, han ville forhandle. Han insisterte på å få snakke med Marit som gjemte seg på verandaen og var livredd, forteller Heidi.

Etter en lang og opphetet diskusjon, ga selgerne seg. De annullerte kontrakten og tok med seg støvsugeren.

Les også: Securitas-Direct selger forsøkte å lure seg inn hos Maria

Du har to ukers full angrerett

Forbrukerrådet har årelang erfaring med både dørselgere generelt og støvsugerselgere.

– Denne historien er dessverre vanlig når det gjelder dørsalg, sier kommunikasjonsrådgiver Martin Skaug Halsos i Forbrukerrådet.

Angrerettsloven retter derfor ekstra strenge krav mot dørsalg. Selger skal enten hente produktet eller dekke returkostnadene hvis kunden angrer innen to uker, opplyser Forbrukerrådet.

Del på facebook

Samme selger prøvde seg igjen

Til tross for at kjøpet ble annullert, ringte samme selger til Marit Hansen et par dager senere.

– Han lurte på hvorfor jeg ikke ville ha støvsugeren, sier Marit.

Heidi Islann slutter ikke å la seg sjokkere over Lux Norge:

– At han kan tenke på salg og provisjon overfor en minstepensjonist i en bitte liten leilighet er for meg helt uforståelig.

Les også: – NetComs telefonselger kalte meg en «treig f****», forteller Liv (65)

Lux Norge vil rydde opp

Lux Norge har cirka 50 selgere i Norge, og daglig leder Odd Richard Bjørnvoll sier at de nå vil rydde opp internt.

– Det er klart at vi må se på hvilke folk vi har ansatt, sier Bjørnvoll, som reagerer på at selgeren skal ha beskyldt Marits familie for å være ute etter arven hennes.

– Det er uhørt at slike uttrykk blir brukt. Vi vil komme til bunns i dette og rydde opp.

Les også: Sondres video gjorde at selger ble omplassert

Vi spør om selgeren som var hos Marit får provisjon av sine salg, ettersom hun opplevde at det var vanskelig å få brukt sin lovbestemte angrerett. Det vil ikke Bjørnvoll svare på, men han presiserer at alle selgerne skal følge lovene og reglene i samfunnet.

– Alle har full rett til å angre innen 14 dager, og hvorfor de angrer er ikke noe tema. Det får også selgerne våre opplæring i, sier Bjørnvoll og beklager Marits opplevelse på det sterkeste.

Trenger du vår hjelp? Send en mail til hjelperdeg@tv2.no

Følg oss på Facebook og Twitter

Les også:
Norsk kvinne brukte 500.000 kr på spåtelefoner
Norsk kvinne brukte 500.000 kr på spåtelefoner

Kan bare glemme å få pengene tilbake.

Slik håver NRK inn 100 millioner ekstra i året
Slik håver NRK inn 100 millioner ekstra i året

TV-seere får purring på allerede betalte regninger.

Her er mirakelproduktene som lover større pupper
Her er mirakelproduktene som lover større pupper

Helt uten operasjon kan du få drømmepupper kun takket være krem, kjeks, tyggis eller puppepumpe.

Vi prøvde å rense kroppen med detox – det gikk rett i dass
Vi prøvde å rense kroppen med detox – det gikk rett i dass

Detox Express skal rense leveren, drive ut lufta, rense huden og fremme fordøyelsen i løpet av en uke.

– Ikke hver dag man får en hel gulrotfamilie til middag, ler Malin (21)
– Ikke hver dag man får en hel gulrotfamilie til middag, ler Malin (21)

Malin og Ole Kristian får gulrøttene butikkene ikke vil ha.

Hygienesjokk: Ti sushi-restauranter i Oslo fikk kroken på døra etter kontroll
Hygienesjokk: Ti sushi-restauranter i Oslo fikk kroken på døra etter kontroll

Feil tilberedning og dårlig hygiene er en gjenganger.

Whirlpool lovte Toril en ny platetopp i fjor – nå vet ingen hvor den er
Whirlpool lovte Toril en ny platetopp i fjor – nå vet ingen hvor den er

Platetoppen var blitt sendt til en ukjent mann. Ikea og Whirlpool legger seg flate.

Heksesot kommer med kulda: Slik unngår du heksesotutbrudd
Heksesot kommer med kulda: Slik unngår du heksesotutbrudd

Blir du kvitt kjemien som forårsaker heksesot kan du slippe problemet. Sjekk ut ekspertens beste tips.

Har ikke mobildekning eller bredbånd: 
Nå er det likevel håp for bredbånd for Merete i Enebakk
Har ikke mobildekning eller bredbånd: Nå er det likevel håp for bredbånd for Merete i Enebakk

97 prosent av landet skal ha mobilt bredbånd innen fire år, lover regjeringen.

Lurer inn falske sko med elendig kvalitet:
– Kunne blitt solgt på bensinstasjonen for 100 kr
Lurer inn falske sko med elendig kvalitet: – Kunne blitt solgt på bensinstasjonen for 100 kr

Ser du egentlig forskjell? Eksperten sammenligner de falske skoene med gamle tresko.

Marteline førte over penger til svindler - fikk leilighet som ikke 
eksisterte
Marteline førte over penger til svindler - fikk leilighet som ikke eksisterte

– Det er flere som forsøker seg på boligsvindel i år enn i fjor.

Merete og familien bor fire mil unna Oslo – får ikke bredbånd
Merete og familien bor fire mil unna Oslo – får ikke bredbånd

Har bare mobildekning ytterst på verandaen og bredbånd er en fjern drøm.

 

Get Adobe Flash player
reklame