Torsdag 20:30

Malingen fra Jotun flasset av etter én vinter

Jotun påtok seg ansvaret, men fem år senere er huset fullt av gule flekker.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

«I Drygolin-vær er det Drygolin som holder», påstår malergiganten Jotun. Men da Oddvar og Heidi Moholt fra Kodal malte huset med Drygolin Extreme oljemaling begynte malingen å flasse etter bare noen måneder.

– Det sprakk opp og gule flekker fra malingen under dukket opp over hele huset, særlig ille var det mellom bordene og oppe under mønene. Det så helt forferdelig ut, forteller Heidi.

Paret bygde selv huset for 26 år siden og har aldri tidligere opplevd problemer med malingen, ikke før de i 2006 byttet fra oljedekkbeis til oljemaling.

Les også: Pusset opp sveitservillaen for halv pris

Del på facebook

– Fikk beskjed om produksjonsfeil

Ifølge familien Moholt var Jotun på befaring for å se på skadene og tok med seg malingsprøver som skulle analyseres.

– Vi fikk per telefon beskjed om at avflassingen skyldtes en produksjonsfeil og at Jotun derfor ville bekoste å male huset på nytt, forteller Heidi til TV 2 hjelper deg.

Les også: Snekker skylder Stian og Anita 91 000

Saken fortsetter under bildet.

FLASSER AV: Huset skulle ha vært hvitt, men er nå fullt av gule flekker fra malingen under.FLASSER AV: Huset skulle ha vært hvitt, men er nå fullt av gule flekker fra malingen under. Foto: Christian Moen © TV 2 hjelper deg

Les også: Heksesot skyldes maling

Jotun gjorde aldri noen analyser

I dag avviser Jotun påstandene om produksjonsfeil og hevder at prøvene aldri ble analysert. At de likevel tok på seg ansvaret for utbedringene forklarer de med at de var i overkant ivrige etter å rydde opp i saken.

– Vi var litt for raske med å engasjere håndverker til å gjøre jobben med å male opp på nytt, sier kommunikasjonsdirektør i Jotun, Fredrik Tangeraas.

Malerfirmaet Øya håndverk AS ble hyret inn til å gjøre utbedringene og i 2009 malte de nesten hele huset på nytt igjen. Men dessverre gikk det bare noen måneder før malingen på nytt begynte å sprekke opp.

Les også: Joakim og Ramona pusset opp tilingen nytte

Se også: Stor test av stikksager

Malerfirmaet uteblir

Det blir nye løfter om utbedringer, men malerfirmaet Øya håndverk AS dukker aldri opp for å gjøre jobben og etter utallige telefonsamtaler sitter paret med et hus som er fullt av gule flekker.

Daglig leder i Øya håndverk, Knut Olav Eggar sier til TV 2 hjelper deg at han beklager om paret føler det har tatt lang tid. Han hevder at de tidligere har holdt alle avtaler, men at det har vært vanskelig å følge opp i år på grunn av regn.

Del på facebook

Jotun må rydde opp

Paal Bjønnes er rådgiver i Forbrukerrådet og mener at Jotun må ta ansvar.

– Her er det sånn at bordet fanger. Når Jotun først har påtatt seg ansvaret for utbedringene så må de også følge opp denne jobben.

Ettersom det er Jotun som har hyrt inn malerfirmaet mener Bjønnes at det også de som må sørge for at jobben blir gjort.

Saken fortsetter under bildet.

VISER SKADENE: Oddvar Moholt har malt huset selv i alle år, men først da de skiftet til Drygolin Extreme startet problemene. Etter fem år har de endelig fått en løsning på saken.VISER SKADENE: Oddvar Moholt har malt huset selv i alle år, men først da de skiftet til Drygolin Extreme startet problemene. Etter fem år har de endelig fått en løsning på saken. Foto: Christian Moen © TV 2 hjelper deg

Når TV 2 hjelper deg konfronterer kommunikasjonsdirektør Tangeraas med saken beklager han Jotuns manglende oppfølging.

– Det er åpenbart at denne saken har ikke vært godt nok behandlet hos oss, det må vi selvfølgelig ta ansvar for, sier Tangeraas.

Jotun har nå løst saken ved å hente inn anbud på hva det koster å male opp huset på nytt og gitt paret en kompensasjon for å betale nye malere. Nå er huset ferdig og Heidi og Oddvar er strålende fornøyd. De ser frem til å kunne nyte neste sommer på verandaen uten å stirre på avskallet maling.

Trenger du vår hjelp? Send en mail til hjelperdeg@tv2.no

Følg oss på Facebook og Twitter

Les også:
Kevin (10) måtte vente forgjeves på ulovlig moped
Kevin (10) måtte vente forgjeves på ulovlig moped

Nettbutikken opplyste ikke om at mopeden var ulovlig å bruke, og kundene fikk ikke tak i selskapet bak.

– Lux Norge manipulerer selgerne og sender dem til eldre folk
– Lux Norge manipulerer selgerne og sender dem til eldre folk

En tidligere støvsugerselger forteller om kyniske salgsmetoder og høyt psykisk press hos Lux Norge.

Sigrid fikk brev om at en slektning var død og hun var arving
Sigrid fikk brev om at en slektning var død og hun var arving

Ren svindel: – Det var helt korrekt adresse og navn.

Lokker med supertilbud – kan ikke bevise førprisen
Lokker med supertilbud – kan ikke bevise førprisen

Selskapet International Trade Service har vært i Forbrukerombudets søkelys siden 2007.

Kjøpte barnefilm på Rema 1000 - fikk strippefilm
Kjøpte barnefilm på Rema 1000 - fikk strippefilm

Den nye DVD-en til Emmerense (9) hadde pornostjerna Jenna Jameson i hovedrollen.

Tines nye Sprett-barneyoghurt er søtere enn brus!
Tines nye Sprett-barneyoghurt er søtere enn brus!

Et beger bananyoghurt inneholder 1,5 spiseskjeer rent sukker.

De skal ha 22,22 kr per minutt for å gi deg et nummer
De skal ha 22,22 kr per minutt for å gi deg et nummer

Dyr, dyrere, dyrest – å få et telenummer over mobil koster flesk.

323 prosent dyrere for krakk hos JYSK enn IKEA
323 prosent dyrere for krakk hos JYSK enn IKEA

Krakkene ser tilsynelatende like ut, men på prislappen er det mye som skiller.

Oi, nå er julevarene i butikken!
Oi, nå er julevarene i butikken!

Allerede tre måneder før jul, kan du kjøpe nisser hos Plantasjen.

 

Get Adobe Flash player
reklame