Torsdag 20:30
Gaute betalte for internett på 20Mbps – fikk kun 1Mbps
KOM ALDRI OVER 7Mbps: Gaute inngikk en 12 måneders bindende avtale med NextGenTel. Foto: Magdalena Mianowicz © TV 2 hjelper deg

Gaute betalte for internett på 20Mbps – fikk kun 1Mbps

Føler seg snytt av NextGentel: – De kunne levere best hastighet i mitt område.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

– Jeg føler meg lurt og snytt for at de ikke kunne levere det de hadde lovet uten å si ifra, sier Gaute Korsnes til TV 2 hjelper deg.

I august bestemte Gaute sammen med de tre andre i bokollektivet å få internett levert av NextGenTel.

– Jeg valgte NextGenTel blant annet fordi de kunne levere den beste hastigheten i mitt område, sier Gaute.

Les også: Bor fire mil unna Oslo – får ikke bredbånd

Del på facebook

Får ikke høyere hastighet

Gaute inngikk dermed en 12 måneders bindende avtale med NextGenTel for å få en hastighet på 20Mbps. For dette skulle de betale 399 kroner per måned.

Men etter at internettet var oppkoblet oppdaget han at hastigheten aldri kom over 7 Mbps og at den for det meste lå på rundt 1 Mbps. Gaute kontaktet NextGenTel og fikk et svar på mail som han ikke hadde regnet med:

«Da din linje ikke er godkjent for en hastighet på over 3,6 Mbps, anbefaler vi at du nedgraderer ditt abonnement slik at du kan få hastigheten du betaler for»

Gaute reagerer på at han ikke på noe tidspunkt før han inngikk en bindende avtale på 12 måneder ble gjort oppmerksom på at han ikke kunne få den hastigheten som han betaler for.

Les også: Fire timer på nett kostet 30.000 kroner for Eirik

Bør kunne heve kjøpet

– Fikk vite om at jeg ikke kunne få hastigheten før etter at jeg hadde tatt kontakt. Føler det er ganske feil å være bundet til en kontrakt som hvor de ikke kan levere det de lovte, sier Gaute.

Han ønsker nå å bli løst fra bindingstiden og at han får refundert det han har betalt for mye de siste månedene. Gaute får full støtte fra Forbrukerrådet.

– Han burde fått lov til å si opp avtalen umiddelbart og burde i tillegg fått et prisavslag som kompensasjon. De kan ikke selge et produkt som de ikke kan levere, sier kommunikasjonsrådgiver Martin Skaug Halsos i Forbrukerrådet.

Les også: Vi testet nettilgangen på flytog, tog og buss

NextGenTel beklager

Da vi tar kontakt med direktør for informasjon og marked Morten Ågnes i NextGenTel beklager han at kunden har fått høyere forventninger enn det som rent teknisk har vist seg mulig å levere.

– Når man bestiller en linje på vår web, foretas det automatiske oppslag i ulike databaser både hos oss og hos netteieren. Normalt skal da bestilleren få en respons som beskriver den maksimale hastigheten som kan tilbys på den aktuelle adressen. Det skjer i de fleste tilfelle, men enkelte ganger vil manglende eller feile data kunne gi feile svar til kunden. Det har nok skjedd i dette tilfellet, sier Ågnes.

Bredbåndshastigheten varierer fra sted til sted og Ågnes viser til at de derfor markedsfører hastigheten med “opptil” 20 Mbps kapasitet på sine nettsider.

Les også: Biip.no sendte venneforespørsel fra død venn

Kan heve kjøpet

Ifølge Ågnes er ulike faktorer som for eksempel bygningsmessige eller installasjonsmessige forhold med på å gi lavere ytelser enn forventet.

I Gautes tilfelle skal det ha vært feil informasjon ved bestillingstidspunktet som har ført til at kunden igjen fikk feilaktig informasjon.

– Kunden kan enten nedgradere sitt abonnement til en klasse linjen har kapasitet til, eller omkostningsfritt heve kjøpet. Dette er normal praksis, og en selvfølge! Det er selvsagt beklagelig at han ikke fikk klart og tydelig beskjed om dette da han kontaktet oss, sier Ågnes.

Gaute og kollektivet får også tilbake det de har betalt for mye.

Les også: Denne Facebook-profilen er ulovlig

Del på facebook

Fornøyd med løsningen

Både Gaute og de han deler leilighet med er veldig fornøyd med løsningen til NextGenTel.

– Vi synes at det var ganske riktig at de la seg så flate som de gjorde. Vi kommer nok til å fortsette å bruke NextGenTel, siden vi da slipper å betale for ny oppkoblingsavgift og i og med at vi bare skal bo der i halvt år til, sier Gaute.

Det er nemlig ingen andre som kan levere en høyere hastighet over linjen de bruker.

Gaute er ansatt i Mastiff TV som produserer TV 2 hjelper deg.

Trenger du vår hjelp? Send en mail til hjelperdeg@tv2.no

Følg oss på Facebook og Twitter

Les også:
Først byttet Q-park forklaring - så trakk de boten
Først byttet Q-park forklaring - så trakk de boten

Men tror du de betalte tilbake pengene?

Laila har ventet over et halvt år på brudekjolen sin
Laila har ventet over et halvt år på brudekjolen sin

– Jeg lei meg, frustrert og forbannet over å måtte vente så lenge.

Biip.no sendte venne- 
forespørsel fra død venn
Biip.no sendte venne- forespørsel fra død venn

– Det var ubehagelig, sier Svein Jørgen.

Vital Nordic ordner ikke opp allikevel: 
– TV 2 hjelper deg driver med ren løgn
Vital Nordic ordner ikke opp allikevel: – TV 2 hjelper deg driver med ren løgn

Sender kundene e-postadressen og telefonnummeret til TV 2 hjelper degs redaksjonssjef.

Pakk inn telefonen din for vinteren
Pakk inn telefonen din for vinteren

Tro det eller ei, den kan få frostskader.

Kjersti prøvde skjønnhetstyggis – sjekk om hun ble penere
Kjersti prøvde skjønnhetstyggis – sjekk om hun ble penere

Tyggegummi for «for sterkere hud og negler» som «bidrar til sunn og elastisk hud».

Kjøpte mel, tomat og løk på Rema 1000 – fikk støvlus og råtne grønnsaker
Kjøpte mel, tomat og løk på Rema 1000 – fikk støvlus og råtne grønnsaker

Mats Hansen er «drittlei» Rema 1000 Jevnaker: – Måltidene våre blir ødelagte, gang på gang.

App-guiden: Med disse tulle-appene blir du festens midtpunkt
App-guiden: Med disse tulle-appene blir du festens midtpunkt

Sjekk hvilke tullete applikasjoner vi har kåret til de beste. En av vinnerne er gratis.

Kent er en av Norges mest uheldige huskjøpere
Kent er en av Norges mest uheldige huskjøpere

Huset har feil for over én million. Nå kastes han på gata av en bank han ikke er kunde i.

 

Get Adobe Flash player
reklame