Bosch og Svanen i miljøkrangel
Elektrogigant med eget miljømerke. – Gjør det vanskelig for forbrukerne, mener Svanen.
Bosch merker sine mest miljøvennlige hvitevarer med symbolet ”Green Technology
inside”. Det liker ikke stiftelsen Miljømerking.
Les også: Her feilparkerer parkeringsvakten
Les også: - Puttet kreftpenger i egen lomme
– Dette er ikke positivt. Det gjør det vanskelig for forbrukerne å gjøre gode miljøvalg, sier direktør Alvhild Hedstein i Miljømerking.
Stiftelsen Miljømerking forvalter de to offisielle miljømerkene i Norge, det nordiske svanemerket og den europeiske blomsten.
– Forbrukerne kan bli lurt
Hedstein frykter at forbrukerne skal bli lurt av private miljømerker.
– Svanen gir forbrukerne mulighet til å velge produkter som har gjennomgått en objektiv uavhengig miljøvurdering. Det gir ikke et privat miljømerke, sier Hedstein.
– For å få miljømerket svanen må produktene oppfylle en rekke
konkrete og strenge krav, som må dokumenteres og som blir kontrollert, sier Hedstein.
– Vi er miljøledende
Bosch hevder det private merket gjør det lettere for forbrukerne, ikke vanskeligere.
– I vår bransje lanseres nye produkter så ofte at det vil være vanskelig å få alle produktene igjennom svanemerkingen, sier markedssjef Grete Klæboe i Bosch-hvitevarer til TV 2 hjelper deg.
– Målet med merket Green Technology inside er å vise forbrukerne hvilke Bosch-produkter som er mest skånsomme mot miljøet. Dermed kan kundene gjøre gode miljøvalg. Bare bærekraftige produkter med spesielt lavt ressursforbruk får merket. Vi har fokus på alle ledd i produktets livssyklus, sier Klæboe.
– Bosch har siden 1973 jobbet målrettet med å skape miljøvennlige produkter. Miljøvern er en del av forretningsideen til Bosch. Vi mener vi er ledende på dette feltet, sier Klæboe.
Se TV 2 hjelper deg hver torsdag kl. 20.30
| Publisert | 21.01.2010 16.28 |
| Oppdatert | 21.01.2010 16.28 |


