«Bilekspertene» bommet med over 300 prosent
Bommer fullstendig når de takserer bilen din. Klagestorm mot nettsiden Bildata.net.
Siden 2009 har Forbrukerombudet mottatt klager fra bileiere som føler seg lurt
av nettsidene Bildata- og Bilvurdering.net.
Selskapet bak har nektet å innrette seg etter Forbrukerombudets anbefalinger,
og sensommeren 2011 opplever Forbrukerombudet å motta klager daglig på
selskapet.
Les også: Forbrukerombudet
vil stenge omstridte auksjonsnettsider
Vi starter sesongen i kveld – saken om Bildata.net med Broom-Benny kan du
se på TV 2 hjelper deg kl. 20 i kveld. Følg med!
Bileksperter?
På hjemmesidene sine skriver Bildata.net at de gir nøyaktig indikasjon på hva bilen din er verdt. De lover også å kunne hjelpe deg som bilkjøper å spare tusenvis av kroner ved å få en nøyaktig prisvurdering av kjøretøyet.
På nettsidene er det avbildet fire personer som inngår i Bildatas «taksteringsteam». Ved å fylle inn registreringsnummer, kilometerstand, karosseri- og girkassetype, skal Knud, Bjørn Marit og Fredrik regne seg fram til din bils verdi. Men hvor god peiling har disse fire på bil?
TV 2 hjelper deg har sjekket «taksteringsteamet» på internett, og det viser
seg at alle de fire opererer med andre navn og langt andre arbeidsområder
andre steder på nettet.
Les også: Alle
våre tester av båt og bil i Testbasen
Bl.a. jobber bileksperten «Marit» som ekspert på dårlig ånde på denne nettsiden, da under navnet Linda Gibbs, mens Bjørn, som går under navnet Philippe, er en franskmann som ønsker å slanke seg på denne nettsiden.
De to andre bilekspertene har også flere navn og arbeidsområder på nettet.
Saken fortsetter under bildet.
EKSPERTER PÅ ALSKENS: Knud, Bjørn, Marit og Fredrik er eksperter på alskens rundt på nett. Bjørn er for eksempel fransk mann som vil slanke seg på en annen nettside. Foto: Faksimile Bildata.net
Se også: Even
kjøpte Corvette for 170.000 kr – bilen var et vrak
Gigantisk prisavvik
TV 2 hjelper bestilte to verdivurderinger til to forskjellige bruktbiler. Den ene bilen, en 2001-modell Ford Focus regnet Bildata.net og taksteringsteamet seg fram til å ha en verdi på 129.500 kr, mens den andre bilen, en 2007 modell Porsche 997 Turbo ble vurdert til å ha en verdi på 1.145.000 kr.
Prisene, og måten verdivurderingene blir foretatt, får TV 2s bilekspert, Benny Christensen til å reagere.
– Det man ikke får sjekke på en sånn vurdering er bilens generelle tilstand,
servicehistorikk og ikke minst tilleggsutstyr. Er det noe nettopp denne
bilen har mye av, så er det tilleggsutstyr, sier Benny til TV 2 hjelper deg.
Se også: Leverte
uskadd bil – fikk krav på 4000 kroner
På Porschen trekker Benny spesielt frem de keramiske bremsene og de ny Turbo-felgene.
– Bare bremsene koster titusenvis av kroner ekstra, selv på en bruktbil, sier Benny.
Benny mener at 997-en har en verdi på 1.400.000 millioner kroner, mot nettsidens 1.145 mill.
– Det er 255.000 i differanse. Det er altfor mye, konkluderer bileksperten.
Saken fortsetter under bildet.
VERDIVURDERINGEN SPRIKTE: Verdivurderingen av denne Porschen var fullstendig feil fra Bildata.net. Foto: TV 2 hjelper deg
Se også: Feil
verkstedvalg kan gi deg dobbel pris
Se også: Bilselger
Kai lurte både kundene og banken
Bommer med over 300 prosent
Prisforskjellen mellom Benny og Bildata tilsvarer en ny Toyota Yaris, men sett i prosent bommer nettsiden enda mer i sin vurdering av den gamle Forden.
Benny mener bilen er verdt 30.000 kr. Det er også rundt denne prisen tilsvarende bilder ligger ute til på Finn.no. I forhold til Benny, bommer dermed nettsiden med hele 330 prosent.
– Her bommer de skikkelig, og vi snakker om flere hundre prosent. Det er
absolutt ikke verdt 400 kr å få vurdert bilen sin slik. Jeg vil tro at folk
som har betalt 400 kr regelrett føler seg lurt, sier Benny.
Les også: «Her
er det faen ikke mye bil for pengene»
Les også: Sendte
bilen på verksted – fikk tilbake vrak to år senere
Systematiske lovbrudd
– De som henvender seg til oss, opplever vel at det er en form for svindel, sier forbrukerombud, Gry Nergård til TV 2 hjelper deg. I august i år har Forbrukerombudet mottatt hele 50 klager på selskapet.
Ombudet sier at selskapet bak driver med systematisk lovbrudd, og så seg i
august i år nødt gå ut å advare mot nettsiden.
Saken fortsetter under bildet.
ADVARER: Forbrukerombud Gry Nergård advarer folk mot å bruke Bildata.net, klagebunken er tykk. Foto: Charlotte Midtbø © TV 2 hjelper deg
I all hovedsak inneholder den tykke bunken klager fra forbrukere som ikke har oppfattet at vurderingen koster penger. Flere har også klagd til Forbrukerombudet fordi de mener de aldri har bestilt vurderingen som koster 399 kroner.
– Det som skjer i praksis, er at folk opplever at de blir utsatt for det som
heter negativt salg – at de får regning på noe de aldri har bestilt, og som
de ikke mener at de skal betale for.
Les også: Dette
kan koste deg 2770 kr eller vraket bil
Nergård sier til TV 2 hjelper deg at forbrukere som får tilsendt en faktura fra nettsiden som de mener de aldri har bestilt, eller som de aldri oppfattet kostet penger, bør sende en epost til selskapet og protestere på kravet.
Så lenge kravet er omstridt, kan ikke selskapet true med inkasso eller ilegge deg inkassokostnader.
Les mer om dette på Forbrukerombudets
hjemmesider.
Selskapet bak nettsidene har ikke svart på TV 2 hjelper deg sine
henvendelser.
| Publisert | 15.09.2011 12.24 |
| Oppdatert | 02.10.2011 20.20 |


