Betalte 180 kroner for IQ-test
Rune Jordet gikk fem på SMS-selskapenes seneste triks.
Denne uka var Rune Jordet fra Nesbru uheldig og ble ufrivillig abonnent på
mobilinnhold.
-Jeg er vanligvis veldig bevisst på slike ting, men her gikk til og med jeg i baret. Nå vil jeg advare andre, sier Rune Jordet til TV 2 hjelper deg.
Les også: SMS-firma lurte på om kunden hadde vært full
Se også: Stjeler via SMS
Se også: Slik lurer de deg
Dyr IQ-test
Via en link på nettet kom han inn på en side med iq-test levert av Trivicell. Her svarte han på et par spørsmål, og ble bedt om å sende inn telefonnummeret sitt for å være med i en konkurranse om en iPhone.
-Da fikk jeg en tekstmelding om at jeg var blitt abonnent hos Trivicell. Det ville jeg ikke være, så jeg ringte kundeservice-nummeret jeg fant på nettsiden med en gang. Da fikk jeg vite at jeg allerede var blitt belastet med 180 kroner, og at det ville koste meg 30 kroner i uka å være abonnent. Dette kom helt overraskende på meg, sier Rune Jordet.
Hundre og åtti kroner
Det er ikke lett å få øye på hva Trivicells tjenester koster. De har nemlig vært så lure å skrive kostnadene med bokstaver i stedet for tall, slik at prisen forsvinner i den lange teksten.
Forbrukerombudet kjenner til den nye taktikken.
-Vi har fått mange klager på Trivicell. Markedsføringen på denne siden er klart villedende, med alt for dårlig informasjon om pris og at dette er en abonnementstjeneste, sier Anna Charlotte Amdal Neumayer, juridisk seniorrådgiver i Forbrukerombudet.
Holder til i Israel
Trivicell holder til i Israel, og leier nummeret 2333 fra Aspiro.
-Det er et kjent problem at de som lager slike nettsider ofte sitter i andre land. Dermed forholder de seg ikke alltid til norske markedsføringslover, sier Amdal Neumayer i Forbrukerombudet.
Trivicell sier til TV 2 hjelper deg at de nå vil forandre siden for å gjøre prisen tydeligere.
-Vi vil ikke gjemme prisen. Vi visste ikke at dere skriver prisen i tall, så det vil vi forandre. Vi ønsker å gi den beste servicen vi kan, sier Oren Askarov i Trivicell.

Fikk tilbake pengene
Rune Jordet tror likevel innholdsleverandørene bevisst gjemmer unna prisen og at det dreier seg om et abonnement.
-De er klar over hva de holder på med. Dette er helt bevisst. Det som er synd er at for få klager. Maks ti prosent krangler på regninga, og resten får de sikkert betaling fra, sier Jordet til TV 2 hjelper deg.
Selv nektet han å godta regninga, og ba om å få tilbake pengene.
-Jeg var veldig klar i min tale til mannen på kundeservice, og fikk heldigvis pengene tilbake, sier Jordet til TV 2 hjelper deg.
Nå advarer han andre mot å oppgi telefonnummeret sitt på nettet.
-De skifter markedsføringa si annenhver dag, så det gjelder å følge med. Dette er så nære svindel som du kan komme. Jeg har ikke sansen for det der, sier Jordet.
Se TV 2 hjelper deg hver torsdag kl.20.30.
| Publisert | 14.04.2010 16.05 |
| Oppdatert | 14.04.2010 16.36 |


