Aftenposten nekter å slutte med ulovlige aviser
Kristine bombarderes med gratisaviser hun ikke vil ha. Ulovlig, sier Forbrukerombudet.
- Det er sykt irriterende, faktisk, sier Kristine Beylegaard. Støtt og stadig
finner hun en bunke aviser hun verken har bestilt eller vil ha utenfor
dørterskelen sin på Sagene i Oslo.
Men Kristine er lagt fra den eneste som reagerer på Aftenpostens slitsomme avisdistribusjon. Forbrukerombudt Bjørn Erik Thon sier de har mottatt en rekke klager på en av landets største aviser.
Les også: Trusetvist kan gi smekk på pungen for pågående telefonselgere
Les også: Kundene raser mot Canal Digital
Les også: Test av mobiler: iPhone knuses av konkurrentene
Les også: Hvilken barneforsikring er den beste?
Holdt på i et år
I over et år har avisbudet lagt Aftenpostens Aften-utgave utenfor døra, til Kristines store ergrelse. Til TV 2 hjelper deg sier Kristine at hun aldri har abonnert på Aftenposten i den adressen hun nå bor på, men plutselig en dag begynte avisene å hope seg opp.
Kristine har ikke blitt fakturert for avisene, men har ved flere anledninger sagt at hun ikke vil ha gratistilbudet.
- De har holdt på i over et år nå. Jeg rekker jo aldri å lese dem og det er irriterende at det hoper seg opp masse papir inne hos meg. Dessuten så er det ikke veldig miljøvennlig å trykke og gi ut aviser til folk som ikke vil ha de, sier hun.
Sliter du med uadressert reklame eller aviser? Tips TV 2 hjelper deg.
- Nesten et overgrep
Tone Granaas i Grønn Hverdag er enig – å gi ut aviser til folk som ikke vil ha de, er lite miljøvennlig.
- Det er jo et sløseri om avisene ikke blir lest. Det er utrolige mengder papir som skal produseres og trykkes før deg gjenvinnes. Det blir masse avfall av aviser, og det igjen krever ressurser.
Granaas sier at, har man hengt opp en lapp hvor man skriver at man ikke vil ha, så må det overholdes.
- Man føler jo at man mister kontrollen over sin egen dørmatte. Du får masse du ikke vil ha pakket på deg. Det blir jo nesten et overgrep, sier hun til TV 2 hjelper deg.
«NEI TAKK»
For to måneder siden hang hun opp en lapp på døra hvor det sto «Ingen aviser, takk» og trodde det ville hjelpe.
- Jeg blir helt koko av det her. Jeg har aldri ville ha avisene, sier hun til TV 2 hjelper deg.
Men den høflige lappen hjalp pent lite. For noen dager siden hang hun opp nok en lapp på døra, denne gangen med påskriften:
« Kjære avisbud, Jeg skal ikke ha Aftenposten, jeg har verken bestilt eller betalt for noen avis. Du må være snill og holde matten min avisfri. Tusen takk :) »
Men Aftenposten nekter fortsatt å gi seg, sier Kristine.
- Jeg skrev den nye lappen for noen dager siden, og da jeg hadde fått to nye aviser i dag morges, hang jeg opp enda en. Det blir spennende å se. Jeg lar bare avisene ligge som et hint. Det har ikke funket ennå, sier hun til TV 2 hjelper deg.
GODT NOK: - Den lappen oppfyller helt klart lovens krav, sier Frank Arnesen i Forbrukerombudet til TV 2 hjelper deg © TV 2 hjelper deg
Bryter loven
- Hver gang Aftenposten leverer en avis til en person som har sagt «nei takk» til å ikke få avisen, bryter de loven. Det er et brudd ovenfor den enkelte forbrukeren, sier Forbrukerombud Bjørn Erik Thon til TV 2 hjelper deg.
Thon sier at de har vært i kontakt med Aftenposten angående distribusjonen av gratisaviser tidligere, og at avisa har jobbet med å endre utleveringen.
- Vi får mange klager på Aftenposten, sier lederen for Forbrukerombudet.
Juridisk rådgiver Frank Arnesen i Forbrukerombudet mener at lappen Kristine har hengt opp tydelig viser at hun ikke ønsker å motta avisene.
Etter å ha sett lappen er han ikke tvil. Aftenposten Distribusjon bryter loven når de leverer aviser til henne.
- Den lappen oppfyller helt klart lovens krav, sier han til TV 2 hjelper deg.
Lappene skal respekteres
Administrerende direktør i Aftenposten Distribusjon, Arild Løkken, sier til TV 2 hjelper deg at en håndskrevet lapp lik den Kristine har hengt opp skal være nok til å reservere seg fra avisen.
- Budene skal respektere lappene, og samtidig gi beskjed til nærmeste leder. Slike feil oppstår iblant, men dette er en sak som skal løses raskt, sier han.
Løkken sier at det er fullt mulig å reservere seg mot levering ved å skrive seg opp i Aftenpostens reservasjonsregister. Et sted mellom 130-140 000 personer står i registeret, men har man satt opp en lapp, skal man også slippe å motta avisen.
Sliter du med uadressert reklame eller aviser? Tips TV 2 hjelper deg.
| Publisert | 19.04.2010 11.30 |
| Oppdatert | 21.04.2010 09.54 |


