Torsdag 20:30
- Kryptér samtaler og SMS-er
KAN IKKE OVERVÅKES: Slik ser en kryptert tekstmelding ut. Programmet gjør det umulig å overvåke dine tekstmeldinger. Foto: Jostein Olseng © TV 2 hjelper deg

- Kryptér samtaler og SMS-er

Norsk firma tror nordmenn vi vil gå drastisk til verks for å unngå mobilspioner.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

– Om fem år vil nesten alle nordmenn kryptere sine tekstmeldinger og telefonsamtaler, sier Henning Mork til TV 2 hjelper deg.

Mork er styreleder i et firma som vil tjene store penger hvis spådommen slår til.

Les også: Slik avslører du mobilspionen

Les også: Barn har rett til privatliv

Les også: Frykter norske spionkonkurser

Mobilspionasje

I forrige uke fortalte TV 2 hjelper deg hvor lett der er å avlytte mobiltelefonsamtaler, og lese andres tekstmeldinger.

– Alle som har en mobiltelefon er sårbare for avlytting, sa Vidar Kristiansen i Nasjonal sikkerhetsmyndighet i reportasjen som du kan se i videovinduet under.


Krypterer SMS og samtaler

Firmaet Mork er styreleder i, NISIS, har siden 2007 jobbet med å utvikle krypteringsverktøy for vanlige telefoner.

– Med våre program kan man bruke en vanlig telefon til å føre en sikker kryptert samtale, og sende krypterte SMS-er, sier Mork til TV 2 hjelper deg.

NISIS vil før sommeren lansere krypteringsverktøyet for SMS-er. Programmet for kryptering av telefonsamtaler vil først være klart etter sommeren.

– Det er nå så lett å avlytte telefonsamtaler og lese andres SMS-er at vi mener det er et stort marked for dette, sier Mork.

KRYPTERER: Her demonstrerer NISIS for TV 2 hjelper deg hvordan programmet virker.KRYPTERER: Her demonstrerer NISIS for TV 2 hjelper deg hvordan programmet virker. Foto: Jostein Olseng © TV 2 hjelper deg

– Lav pris

Styrelederen i NISIS sier det ennå ikke er klart hvor mye programmet vil koste. – Det jeg kan si er at det ikke kommer til å bli spesielt dyrt, sier Mork.

For å få utbytte av programmet må både sender og mottaker ha programmet installert på sin telefon.

Se TV 2 hjelper deg hver torsdag 20:30

Les også:
Politiet stoppet ikke for kvinne med barnevogn
Politiet stoppet ikke for kvinne med barnevogn

– Fotgjengerne må bli flinkere til å markere når de skal krysse veien, sier politiet. Se video.

Mye Expert-skrik for ingenting
Mye Expert-skrik for ingenting

Expert reklamerer med knalltilbud på vare som ikke finnes i Norge.

Her feilparkerer parkeringsvakten
Her feilparkerer parkeringsvakten

For vanlig bilister ville dette kostet dyrt. – Kunne kanskje ha funnet en bedre parkeringsplass, innrømmer Trafikketaten.

Fanget i SMS-spill
Fanget i SMS-spill

Ukjent firma krever penger for SMS-spill kunden aldri har meldt seg på eller får melde seg ut av.

 
Comments powered by Disqus

Get Adobe Flash player
reklame