Tirsdag ble de nominerte til Spellemannsprisen 2008 offentliggjort på Grand Hotel i Oslo. Av de nominerte, er det kanskje mest oppsiktsvekkende at en av våre kongelige kjemper om den gjeve statuetten. H.K.H. Kronprinsesse Mette-Marit er nemlig nominert i kategorien åpen klasse for Utvalgte Salmer - Sorgen og Gleden.

Erlend Bratland er nominert i to kategorier, beste nykommer og beste hit, mens kjæresteparet Marit Larsen (beste kvinnelige artist og årets hit) og Thom Hell (beste kvinnelige artist og beste musikkvideo), og hiphop-duen Madcon ((beste hiphop-gruppe og beste musikkvideo) - som vant to priser i fjor - også er nominert i to kategorier.

Synes du det er riktig at Mette-Marit, Marit Larsen og Madcon er nominert? Diskutér nederst i saken.

(Saken fortsetter under bildet).

SPELLEMANN-GLEDE: Marit Larsen og Maria Haukaas Storeng gratulerer hverandre med Spellemann-nominasjoner. (Foto: Junge, Heiko/SCANPIX)

Les også: Marit Larsen satser utenlands igjen

Første Grand Prix-nominasjon

En av de som smilte desidert bredest av de oppmøtte artistene var Maria Haukaas Storeng som er nominert i kategorien årets hit for sitt Grand Prix-bidrag «Hold On Be Strong».

- Dette er noe jeg har drømt om i alle år. Til tider har jeg følt det uoppnåelig å komme inn i platemarkedet, sier Maria Haukaas Storeng under pressekonferansen tirsdag.

Dette er andre gang en Grand Prix-låt er nominert til Spellemann. I 1996 ble Secret Gardens «Nocturne» nominert.

I tillegg til Marias låt, er også Melodi Grand Prix Jr-låten «Oro Jaska Beana» nominert i samme kategori. De to Grand Prix-låtene skal kjempe mot hverandre.

Se listen over alle de nominerte nedenfor:

KVINNELIG ARTIST

Ane Brun - Changing Of The Seasons (Det Er Mine)

Ingrid Olava - Juliet's Wishes (EMI Music Norway)

Maria Mena - Cause And Effect (Sony Music)

Marit Larsen - The Chase (EMI/Virgin)

MANNLIG ARTIST

Bjørn Eidsvåg - Pust (Petroleum/Sony Music)

Julian Berntzen - Rocket Ship Love (Universal Music)

Thom Hell - God If I Saw Her Now (Voices Of Wonder)

Åge Aleksandersen og Sambandet - Katalysator (EMI Music Norway/Solregn)

POPGRUPPE

Lester - This Village (Deaf Ear Records)

Real Ones - All For The Neighbourhood (Warner Music)

The Margarets - Twenty Years Erased (Division Records as)

ELEKTRONIKA

Lindstrøm - Where You Go I Go Too (Smalltown Supersound)

Mental Overdrive - You Are Being Manipulated (Smalltown Supersound)

Skatebård - Cosmos (Digitalo Enterprises)

SAMTIDSMUSIKK

Ellen Ugelvik - George Crumb: Makrokosmos I-II (Simax Classics)

Nordic Voices - Djånki Don (Aurora)

Rolf Wallin/Oslo Filharmoniske Orkester - Act (Ondine)

ROCK

Grand Island - Boys & Brutes (Racing Junior)

Lukestar - Lake Toba (Phone Me)

Motorpsycho - Little Lucid Moments (Rune Grammofon)

Tommy Tokyo & Starving For My Gravy - Smear Your Smiles Back On (Warner Music)

BLUES

Good Time Charlie - Mojo Energy (Good Time Charlie Records)

Orbo & The Longshots - High Roller (Blue Mood/Grappa)

Rita Engedalen - The Tree Still Standing (Grammofon)

COUNTRY

Ida Jenshus - Color Of The Sun (Universal Music)

Ila Auto - Over The Next Hill (Auto Records)

Rita Eriksen - Hjerteslag (BigBox Music as)

Roy Lønhøiden - Når Dagen Demrer Blått (NorskAmerikaner)

METAL

Benea Reach - Alleviat (Tabu Recordings)

Enslaved - Vertebrae (Indie Recordings)

Keep of Kalessin - Kolossus (Indie Recordings)

HIP-HOP

Chris Lee - Worry No (Oslo Records)

Karpe Diem - Fire Vegger (Bonnier Music)

Madcon - An Inconvenient Truth (Bonnier Amigo Music)

FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS

Flukt - Stille Før Stormen (Etnisk Musikklubb)

Gjermund Larsen Trio - Ankomst (Heilo)

John Ole Morken - Slåtter Fra Hessdalen, Haltdalen og Ålen (Etnisk Musikklubb)

Ragnhild Furebotten & Tore Bruvoll - Hekla Stålstrenga (Ta:Lik)

DANSEORKESTER

Ingemars - I Finnskogens Rike (Tylden & Co)

Sogns - Det Koster Å Vara Kar (BigBox Music as)

Steinar Engelbrektson Band - Rabalder (Tylden & Co)

JAZZ

Helge Lien Trio - Hello Troll (Ozella/Musikklosen)

Mathias Eick - The Door (ECM/Grappa)

Moment - Paradiso (Schmell)

Radka Toneff - Butterfly (Curling Legs as)

KLASSISK MUSIKK

Henning Kraggerud - Eugéne Ysaÿe: Six Sonatas For Solo Violin (Simax Classics)

Leif Ove Andsnes & Det Norske Kammerorkester - Mozart: Piano Concertos 17 & 20 (EMI Classics)

Trondheimsolistene - Divertimenti (Lindberg Lyd as)

VISER

Halvdan Sivertsen - Mellom Oss (EMI Music Norway/Nordaførr)

Odd Børretzen/Lars Martin Myhre - Syv Sørgelige Sanger og Tre Triste (BigBox Music as)

Odd Nordstoga - Pilegrim (Universal Music)

Vamp - St. Mandag (Majorstudio as)

ÅPEN KLASSE

Annbjørg Lien - Waltz With Me (Heilo)

Farmers Market - Surfin' USSR (Ipecac)

H.K.H. Kronprinsesse Mette-Marits Utvalgte Salmer - Sorgen og Gleden (Kirkelig Kulturverksted)

Lars Horntveth - Kaleidoscopic (Smalltown Supersound)

BARNEPLATER

Klaus Sonstad - Indianer Cowboy (Universal Music)

Maj Britt Andersen - Pulverheksas Jul (Egmont/Barneselskapet)

Trondheim Sinfonietta - Så Rart...! (Øra Musikk as)

ÅRETS NYKOMMER

Erlend Bratland - True Colors (Sony Music)

Ida Maria - Fortress Round My Heart (Nightliner/Universal)

Ingrid Olava - Juliet's Wishes (EMI Music Norway)

Katzenjammer - Le Pop (Propeller Recordings)

ÅRETS MUSIKKVIDEO

Beady Belle - Self-Fulfilling (Jazzland Records/Sonet/Universal)

Madcon - Liar (Bonnier Amigo Music)

Madrugada - Look Away Lucifer (Malabar Recording Company)

Maria Mena - All This Time (Sony Music)

Thom Hell - My Heart Is Longing For A Soul (Voices Of Wonder)

ÅRETS HIT

Maria Haukaas Storeng - «Hold On Be Strong»

Espen Lind - «Scared Of Heights»

Marit Larsen - «If A Song Could Get Me You»

Erlend Bratland - «Lost»

The BlackSheeps - «Oro Jaska Beana»

Spellemannsprisen deles ut i Oslo Spektrum lørdag 24. januar.

Se Erlend Bratland fremføre «Lost» i fjorårets «Norske Talenter»-finale.

Les alt om Spellemann 2007 her.